Dobra dieta – Jaką dietę wybrać i co jeść, aby być zdrowym?

23.12.2013
ok. 3 min

Bardzo dużo osób pyta, jaką wybrać dietę? Wśród natłoku informacji oraz różnych dostępnych diet i produktów bardzo łatwo się zgubić. Z reguły ludzie nie wiedza co jeść, aby być zdrowym oraz jaka dietę wybrać. Słowo „dieta” przeważnie wywołuje niezręczną ciszę. Powiedzenie, że „ktoś jest na diecie”, zwykle wiąże się z trudnym tematem odchudzania. Tymczasem dieta to nic innego jak sposób odżywiania – każdy jest na jakiejś diecie. Nie każdemu jednak musi ona służyć. Co zatem jeść, aby być zdrowym?

Piramida żywieniowa i zasady zdrowej i zbilansowanej diety

Najczęściej rekomendowanym sposobem żywienia jest model piramidy1. Jest ona niczym innym jak dietą wysoko węglowodanową. Na jej szczycie znajdują się produkty bogate w białko oraz tłuszcze. Oznacza to, że najmniej spożywać powinniśmy: mięsa, ryb, nabiału oraz olejów. Oczywiście nie można z nich całkowicie zrezygnować. Mięso zawiera przede wszystkim białko – podstawowy budulec ludzkiego ciała. Obecne są w nim także cenne dla zdrowia witaminy z grupy B oraz łatwo przyswajalne żelazo. Nabiał to natomiast idealne źródło wapnia, z którego w większości składają się nasze kości.

Podstawę posiłków stanowić mają świeże owoce i warzywa. Obie te grupy żywności zawierają duże ilości witamin (C oraz B – karotenu) oraz kwasu foliowego. Dostarczają naszemu organizmowi znacznych ilości składników mineralnych. W szczególności potasu, który reguluje przesyłanie impulsów nerwowych w mięśniach oraz ciśnienie tętnicze krwi.

Sprawdź też: Właściwości zdrowotne kapusty

Stara i nowa piramida żywieniowa

Głównym źródłem energii w myśl modelu starej piramidy są produkty zbożowe. Zawierają one błonnik pokarmowy, który wspomaga ruchy perystaltyczne jelit. Warto pamiętać, że wartość produktów zbożowych zależna jest od stopnia ich przetworzenia. Pieczywo razowe będzie zdecydowanie bardziej wartościowe niż białe.

Podstawą starej, choć jeszcze do niedawna obowiązującej, piramidy żywieniowej są produkty zbożowe, a więc kasze, makarony i wszelkie produkty skrobiowe. Na następnym piętrze swoje miejsce znalazły warzywa i owoce. Wyżej znajdują się produkty mięsne, nabiał oraz orzechy, nasiona, rośliny strączkowe, ryby oraz jaja.

Jednak to w 2019 roku nowa piramida żywieniowa została rozpowszechniona. W dużej mierze zawdzięcza się to jednej z sieci sklepów spożywczych, która dodatkowo wydała książkę z przepisami zgodnymi z nowymi zaleceniami.

Według nowych zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia, u podstawy nowej piramidy żywieniowej nie ma żadnej grupy produktów spożywczych, jest za to aktywność fizyczna połączana z regularnym piciem dużych ilości wody. Naukowcy wspólnie doszli do wniosku, że żadna, nawet najzdrowsza dieta nie przyniesie efektów przy jednoczesnym prowadzeniu siedzącego, leniwego trybu życia.

Piramida to jednak nie wszystko. Kluczem do prowadzenia zdrowego trybu życia jest zadbanie o różnorodność posiłków. Urozmaicanie tego, co jemy, zapobiega nie tylko nudzie. Im więcej różnych grup żywności w naszej diecie, tym mniejsza szansa na powstanie groźnych dla zdrowia niedoborów witamin lub mikro – i makroelementów.

1Piramidę Zdrowego Żywienia rekomenduje między innymi Instytut Żywności i Żywienia im. Prof. dra med. Aleksandra Szczygła.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]