Bataty – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze. Jak przyrządzić słodkie ziemniaki?

24.07.2015
ok. 3 min
sweet potatoes

Bataty (lub inaczej wilec ziemniaczany) uprawiane były już 5000 lat temu, a ich ojczyzną jest Ameryka Południowa i Środkowa. Do Europy sprowadził je w XVI wieku Krzysztof Kolumb. Bataty są bogate w składniki odżywcze i mają szerokie zastosowanie. Mogą one być częścią obiadu, przekąską z grilla lub składnikiem deseru.

Czy bataty są zdrowe?

Bataty nie są spokrewnione ze „zwykłymi” ziemniakami. Zawierają też więcej składników odżywczych. Przede wszystkim są prawdziwą skarbnicą potasu. Potas kontroluje pracę mięśni, w tym także pracę mięśnia sercowego. Słodkie ziemniaki to także źródło żelaza, dzięki czemu wspomagają produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny.

Wilec ziemniaczany charakteryzuje się też olbrzymią zawartością beta-karotenu (przekształcanego przez nasz organizm w witaminę A), który jest barwnikiem nadającym roślinom pomarańczowy kolor. Ma on właściwości antyoksydacyjne (neutralizuje szkodliwe dla organizmu wolne rodniki). Dzięki temu pomaga zapobiegać chorobom serca i nowotworom, wspomaga układ odpornościowy oraz pomaga zachować zdrową skórę i błony śluzowe.

Słodkie ziemniaki to również bogactwo białka, a szczególnie aminokwasów egzogennych, czyli takich, które muszą być dostarczone organizmowi wraz z pożywieniem. Ich rola jest ogromna, gdyż wpływają na rozwój organizmu, odnowę tkanek i gojenie ran. Ulegając spalaniu, dostarczają organizmowi energii.

Bataty zawierają też magnez, chlor, wapń, siarkę, a także błonnik, który zapobiega zaparciom i hemoroidom. Sięgać po te warzywa warto również ze względu na zawartość witamin: C i K oraz z grupy B, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i krwionośnego.

Sprawdź też: Czy odpowiednia ilość magnezu może poprawić pamięć i koncentrację?

Słodkie ziemniaki należą również do „czystej 15”, czyli owoców i warzyw, które – według badań amerykańskiej organizacji non-profit Environmental Working Group – gromadzą najmniejszą ilość pestycydów. Znalazły się również na liście najzdrowszych warzyw i owoców świata, którą opublikowało amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC).

Jak przygotować słodkie ziemniaki w zdrowy sposób?

Istnieje niezliczona ilość sposobów na przygotowanie tych warzyw, od pieczenia ich w piekarniku z dodatkiem przypraw po zrobienie z nich pysznego puree. Poniżej przedstawiamy kilka zdrowych sposobów na regularne spożywanie słodkich ziemniaków.

Puree ze słodkich ziemniaków

Ugotowanie i utarcie słodkich ziemniaków to jeden z najzdrowszych sposobów na ich spożywanie, ponieważ nie trzeba dodawać do nich oleju. Aby uzyskać dodatkowy smak, warto dodać odrobinę kminku lub szczyptę mielonej gałki muszkatołowej.

Sałatkę ze słodkich ziemniaków

Jeśli uwielbiasz sałatkę ziemniaczaną, ale nie chcesz węglowodanów, które towarzyszą zwykłym ziemniakom, rozważ zrobienie jej ze słodkich ziemniaków. Dlaczego nie zamienić zwykłego majonezu na majonez z olejem z awokado, aby uzyskać jeszcze zdrowszego kopa?

Słodkie ziemniaki w mundurkach

Ten zdrowy przysmak pozwoli Ci zachować skórkę słodkich ziemniaków, dzięki czemu będziesz mógł czerpać korzyści z ich wszystkich antyoksydantów. Zawiń swoje słodkie ziemniaki w folię i piecz je w piekarniku przez około 45 minut lub do momentu, aż będą miękkie w środku. Następnie możesz je wypełnić houmousem, sałatką z pomidorów lub nawet hojną porcją domowego guacamole.

Pamiętaj, aby zawsze myć słodkie ziemniaki, jeśli zamierzasz jeść je ze skórką, i odcinać wszystkie bulwy lub kawałki, które wyglądają na obite lub brudne. Aby uzyskać inne składniki, które pomogą Ci przygotować słodkie ziemniaki, zapoznaj się z naszą ofertą kulinarną.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]