Co powoduje niedobory magnezu?

Magnez, jako kation biorący udział w różnorodnych reakcjach i zjawiskach fizjologicznych, związany jest z wieloma odmiennymi objawami niedoborów. Niedobory magnezu wywołane są głównie poprzez spożywanie żywności wysoko przetworzonej i konserwowanej. Jednak dieta oparta na dysproporcji w spożywanych produktach, mimo braku ich wysokiego przetworzenia, nie umożliwia w pełni pokrycia dziennego zapotrzebowania na magnez. Produkty takie jak mięso i białe pieczywo, które są często spożywane w nadmiarze, zawierają niewielkie ilości magnezu na określoną jednostkę masy. Obróbka cieplna warzyw (nawet gotowanie na parze) zmniejsza ilość łatwo przyswajalnych form minerałów i witamin. Ponadto niedobory witaminy D wpływają drastycznie negatywnie na wchłanianie magnezu w układzie pokarmowym (bez względu na jego formę i pochodzenie).

katelindietadash

Czym jest dieta DASH?

W ciągu dnia nasze ciśnienie krwi podnosi się i opada, co jest zjawiskiem naturalnym. Natomiast kiedy jest podwyższone przez cały ...
Czytaj Dalej

Rola flory bakteryjnej

Na przyswajanie składników odżywczych, soli mineralnych i witamin wpływ ma także flora bakteryjna, która na skutek nadużywania leków przeciwbólowych i antybiotyków jest znacznie osłabiona we współczesnej populacji. Do innych leków wpływających na zmniejszenie wchłaniania magnezu należą: środki niwelujące zgagę, leki przeciwzapalne, glikozydy nasercowe, kortykosteroidy i inne leki immunosupresyjne. Środki, których zażywanie ma działanie moczopędne również wpływają na obniżenie poziomu magnezu dostępnego dla reakcji fizjologicznych w ciele, na skutek zwiększenia jego wydalania przez nerki. Podobny mechanizm charakteryzuje wpływ spożywania alkoholu na poziom magnezu.

Czynniki okresowo zmniejszające wchłanianie magnezu

Do czynników okresowo zmniejszających wchłanianie magnezu należą choroby układu pokarmowego, w tym infekcje pokarmowe wywołujące stany zapalne tkanek. Do chorób skrajnie wpływających na gospodarkę magnezem należą nowotwory i choroby autoimmunologiczne, których występowanie może nawet kilkukrotnie zwiększyć dobowe zapotrzebowanie na magnez. Wśród mniej oczywistych wyników badań dotyczących wpływu czynników zewnętrznych i wewnętrznych na gospodarkę mineralną organizmu należy powiązanie pogody i dziennego zapotrzebowania na magnez. Nadmierne pocenie sprawia, że wraz z wodą wydzielaną na powierzchnię skóry organizm traci znaczne ilości kationów (w przypadku magnezu wartości sięgały nawet 15% całej ilości tego pierwiastka usuwanej z organizmu).

Co łączy mięśnie, nerki i rozwiązywanie krzyżówek?

Koncepcja przewlekłego niedoboru magnezu jest w nauce stosunkowo nowa. W większości przypadków objawy niedoboru zauważalne są dopiero jako składowe bardziej złożonych zespołów chorobowych lub w przypadku stanów wyższego zapotrzebowania.

Źródła:

Jahnen-Dechent W, Ketteler M. Magnesium basics. Clin Kidney J
Schwalfenberg GK, Genuis SJ. The Importance of Magnesium in Clinical Healthcare. Scientifica (Cairo)
Al Alawi AM, Majoni SW, Falhammar H. Magnesium and Human Health: Perspectives and Research Directions. Int J Endocrinol

Najczęstsze przyczyny niedoboru magnezu

Nie bez powodu magnez jest nazywany pierwiastkiem życia. Magnez reguluje liczne procesy w organiźmie i wspiera jego funkcjonowanie na wielu płaszczyznach. Przy niedoborach magnezu negatywne efekty i zmiany w ...
Czytaj Dalej

Żyj zdrowo – jabłka

Jesień w pełni rozgościła się już w naszym kraju. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 18 sierpnia 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *