Drogi seniorze, zadbaj o swoje zdrowie!

14 listopada to w naszym kraju szczególna data. Tego dnia świętujemy Ogólnopolski Dzień Seniora. Z okazji dzisiejszego Święta, życzymy Państwu mnóstwa energii, witalności i radości z każdego dnia. Przy okazji podpowiadamy, jak cieszyć się zdrowiem i aktywnością przez długie lata. To naprawdę proste. Wystarczy przestrzegać trzech kroków, o których piszemy poniżej.

Wiedza i zdobywana przez lata mądrość życiowa dzisiejszych dziadków i babć to wartość, której nie da się przecenić. Seniorzy stanowią niewyczerpane źródło informacji i inspiracji dla młodszych pokoleń. Są też cenionymi członkami każdej społeczności. Najlepiej świadczyć może o tym fakt, że ich święto obchodzone jest na całym świecie. I to w kilku odsłonach! 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, a kilka dni później, 20 października – Europejski Dzień Osób Starszych. Upływ czasu stanowi naturalną kolej rzeczy i jest od nas zupełnie niezależny. Mamy natomiast ogromny wpływ na to, jak będzie przebiegał. W końcu również w podeszłym wieku można, i naprawdę warto, żyć pełnią życia.

Żyj zdrowo – dynia

Dynia obecnie kojarzy się z zabawą halloweenową, ale to również przepełniony wartościami odżywczymi owoc, zwyczajowo zwany warzywem. Jest bogaty w witaminy i minerały, a przy okazji ma niewiele kalorii, więc możemy go ...
Czytaj Dalej

Składniki eliksiru witalności są dużo łatwiej dostępne, niż mogłoby się wydawać. Są nimi regularna aktywność fizyczna, właściwie zbilansowana dieta oraz radość z życia. Razem stanowią trzy kroki, które znacznie zwiększają nasze szanse na zdrową i naprawdę aktywną jesień życia. Dlatego warto zebrać w sobie nieco odwagi i je wykonać. Wiele problemów i schorzeń, na które często narzekają seniorzy – zmęczenie, brak energii, bóle mięśni, a nawet problemy z ciśnieniem – można zwalczyć dzięki regularnym ćwiczeniom. Na początek wystarczą spacery do parku czy lasu. Ważne, aby wykonywać je regularnie, kilka razy w tygodniu, stopniowo zwiększając ich intensywność. Po takiej zaprawie możemy spróbować coraz popularniejszego w naszym kraju Nordic Walkingu. Marsze z charakterystycznymi kijkami angażują naprawdę dużą ilość mięśni, nie obciążając stawów. Ciekawą alternatywą są również programy ćwiczeń dla seniorów, które znajdują się w ofercie klubów fitness w całej Polsce. Zajęcia te pomagają zachować doskonałą sprawność stawów, zmniejszyć ryzyko urazów czy zwiększyć siłę mięśni.

Aktywność fizyczna niech idzie w parze ze zdrową, zbilansowaną dietą. Osoby starsze powinny spożywać posiłki regularnie, w mniejszych porcjach, aby nie przeciążać układu pokarmowego. Warto, żeby jadłospis obfitował w ryby, przetwory mleczne, kasze oraz zdrowe, pełnoziarniste pieczywo.

piecproduktowpotaskatelin

5 produktów o wysokiej zawartości potasu

Na pytanie, w jakich owocach i warzywach można znaleźć potas z pewnością większość z nas odpowiedziałaby, że w pomidorach i bananach. Rzeczywiście, jeśli wymienimy te właśnie produkty z całą pewnością ...
Czytaj Dalej

Nie może zabraknąć w nim również owoców i warzyw, które są doskonałym źródłem niezwykle cennych witamin oraz mikro- i makroelementów, w tym potasu. Jest on jednym z najważniejszych elektrolitów, niezbędnych do właściwego funkcjonowaniu organizmu. Odpowiada między innymi za prawidłową pracę mięśni, w tym serca, regulację gospodarki wodnej organizmu, utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej czy właściwego ciśnienia krwi. Wspiera także prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i wspomaga koncentrację. Jego odpowiednia ilość w diecie pomaga zmniejszyć ryzyko występowania chorób serca. Natomiast niedobór może prowadzić do ogólnego osłabienia organizmu, bolesnych skurczy mięśni, spadku wydolności czy nawet zaburzeń rytmu serca. Znajdziemy go, m.in. w fasoli, grochu, kaszy gryczanej, otrębach pszennych i płatkach owsianych, a także w brukselce, brokułach, pomidorach, bananach czy suszonych morelach.

Ostatni element jest naturalną konsekwencją wprowadzenia w życie dwóch pierwszych zasad. Zdrowy styl życia oprócz korzyści dla zdrowia przynosi również satysfakcję i zadowolenie. Każda aktywność poszerza horyzonty, pozwala nam, niezależnie od wieku, czerpać przyjemność z życia, poznawać nowe lądy, zawierać interesujące znajomości. Ogólnopolski Dzień Seniora to doskonały czas, aby docenić możliwości, jakie daje nam świat i świadomie z nich korzystać.

Jak zapobiec odwodnieniu u osoby w podeszłym wieku?

Osoby starsze to grupa szczególnie narażona na odwodnienie. Dzieję się tak za sprawą kilku czynników. Po pierwsze, wraz z upływem lat zmniejsza się całkowita ilość wody w ...
Czytaj Dalej
erytrocyty

Rola witaminy B6 w organizmie – hematopoeza

Witamina b6 bierze udział w procesie hematopoezy, czyli powstawania składników komórkowych krwi. Hematopoeza to niezbędny do życia proces i zachodzi zarówno na etapie embriogenezy jak i przez cały okres ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 22 sierpnia 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *