katelinrownowagasize

Jak zadbać o organizm podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych?

Obok właściwego doboru składników pokarmowych i skrupulatnie rozpisanego planu treningowego, to właśnie dbałość o tzw. równowagę wodno-elektrolitową organizmu powinna znajdować się na czele listy czynników, na które powinni zwrócić uwagę sportowcy lub osoby intensywnie trenujące.

Równowaga wodno-elektrolitowa

Co kryje się pod tym „naukowym” pojęciem? Otóż, równowaga wodno-elektrolitowa to nic innego jak właściwa ilość wody i najważniejszych składników mineralnych (np. magnezu i potasu) dostosowana do płci, wieku i aktualnego stanu fizjologicznego organizmu, który… jest ściśle powiązany m.in. z naszym trybem życia i stopniem aktywności fizycznej. W przypadku sportowców aspekt ten jest więc szczególnie istotny, gdyż intensywne treningi mogą przyczynić się nie tylko do odwodnienia, ale także do szybszej (niż w przypadku osób rzadziej podejmujących aktywność fizyczną) utraty kluczowych dla zdrowia elektrolitów.

Co wynika z braku równowagi?

Konsekwencje tego niekorzystnego zjawiska pojawiają się bardzo szybko. Zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej skutkują nie tylko zmniejszeniem kondycji i pogorszeniem wyników sportowych, ale także – co równie istotne – mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Jak wskazują badania, nawet najmniejsze treningi w tym stanie wyraźnie odbijają się na wydolności zawodników i zwiększają ryzyko przegrzania, co z kolei stanowi spore obciążenie dla układu sercowo-naczyniowego. Z kolei, deficyt niektórych elektrolitów może przyczynić się do zmniejszenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie układu nerwowego.

Trenuj mądrze

Co więc zrobić, aby nasze treningi były nie tylko efektywne, ale i bezpieczne? Po pierwsze… woda. Specjaliści wskazują, że jeśli nasze ćwiczenia są intensywne, ale nie trwają dłużej niż godzinę warto sięgnąć po wodę z dużą ilością minerałów. Jaka powinna być jej ilość? Jest to kwestia indywidualna, gdyż zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest od wieku, masy ciała, rodzaju wykonywanych ćwiczeń, temperatury otoczenia, wilgotności powietrza czy warunków, w jakich trenujemy. Z pewnością jednak, powinna być ona dostarczana naszemu organizmowi systematycznie. Najlepsza będzie więc tutaj metoda „częstych, aczkolwiek niewielkich łyków”.

A może owsianka?

Jeżeli nasze treningi są znacznie bardziej zaawansowane, warto sięgnąć po napój izotoniczny lub… przygotować go samodzielnie. Metoda „zrób to sam” będzie w tym przypadku polegała na dodaniu do pół litra wody 1/8 łyżki soli morskiej, 2 łyżek miodu i pół szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub pomarańczy i… dokładnym wymieszaniu składników. Co ciekawe, do takiego napoju można również dodać ok. 300 ml przecedzonej owsianki zrobionej z 2 (lub nieco więcej – w zależności od potrzeb) łyżek płatków owsianych na wodzie. Taka mieszanka zapewni nam nie tylko odpowiednią ilość wody, ale również ważnych elektrolitów jak np. magnezu i potasu.

Ostatnia modyfikacja 17 kwietnia 2019

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *