Kilka słów o narodowym sporcie Polaków

Kilka słów o narodowym sporcie Polaków

Niedawny awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy jest dobrą okazją, aby przypomnieć jak wielką rolę w życiu Polek i Polaków odgrywa piłka nożna. I jak w skrócie wygląda historia tej najpopularniejszej dyscypliny sportowej na świecie.

Trochę historii
Choć korzenie tego sportu sięgają XII wieku (oczywiście pierwsze wzmianki dotyczące futbolu pochodzą z Anglii), to większość obowiązujących do dzisiaj zasad gry w piłkę nożną uzgodniono w 1848 r. w Cambridge. Ustalono wówczas m. in.: w jakich przypadkach uznaje się zdobycie bramki, co należy zrobić, gdy piłka opuści boisko, i co wolno bramkarzowi. Potem zaczęły powstawać pierwsze kluby piłkarskie, drużyny, a następnie uformowała się liga i pojawiły się pierwsze międzynarodowe rozgrywki. Pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej rozegrano w 1930 r. w Urugwaju. O dziwo! Nie zwyciężyła Anglia – bezspornie uchodząca za kolebkę tego sportu, ale właśnie gospodarze. Co ważne, w piłkę grają nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. I to z coraz większym powodzeniem, o czym świadczą wyniki oglądalności mistrzostw świata pań, które w tym roku po raz kolejny pobiły rekord.

11 zawodników
Każda drużyna piłki nożnej posiada na boisku 11 zawodników. Pamiętamy oczywiście, że jeden z nich jest bramkarzem i ma prawo na powierzchni pola karnego dotykać piłki ręką. Pozostali w różnych wariantach ustawień tworzą trzy linie: obrońców, pomocników oraz oczywiście napastników. Podczas ważnych turniejów piłkarskich trener drużyny może dokonać tylko 3 zmian. Należy przy tym pamiętać, że zawodnik, który zszedł z boiska, nie może już na nie powrócić w trakcie spotkania. Zawodnik może opuścić boisko również z powodu innych okoliczności np. w wyniku otrzymania czerwonej kartki za niesportowe zagranie (faul) lub zachowanie.

Ważna jest kondycja
Gra w piłkę nożną niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla zdrowia, jak również smukłej sylwetki szeroko pojętej kondycji fizycznej. Wykazano, że w trakcie 90-minutowego meczu (nie liczymy dogrywek!) zwiększa się m. in. przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, co nie pozostaje bez wpływu na właściwie funkcjonowanie układu krążenia. Dyscyplina ta wpływa również korzystnie na płuca (zwiększa się ilość tlenu, która może zostać dostarczona do organu w ciągu 60 sekund) oraz… psychikę, redukując stres.

Wpływ piłki nożnej na zdrowie może posiadać także pośredni wymiar. Zawodnik, który chce być w dobrej formie musi przestrzegać zasad prawidłowej higieny życia m. in. dbać o wydolność organizmu (czyli po prostu często trenować), unikać używek, wysypiać się czy zapobiegać odwodnieniu. W tym ostatnim przypadku dobrym sposobem może być suplementacja diety, która efektywnie uzupełni zapasy takich pierwiastków jak potas czy magnez przed lub po piłkarskim meczu.