Kilka słów o narodowym sporcie Polaków

Niedawny awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy jest dobrą okazją, aby przypomnieć jak wielką rolę w życiu Polek i Polaków odgrywa piłka nożna. I jak w skrócie wygląda historia tej najpopularniejszej dyscypliny sportowej na świecie.

Trochę historii

Choć korzenie tego sportu sięgają XII wieku (oczywiście pierwsze wzmianki dotyczące futbolu pochodzą z Anglii), to większość obowiązujących do dzisiaj zasad gry w piłkę nożną uzgodniono w 1848 r. w Cambridge. Ustalono wówczas m. in.: w jakich przypadkach uznaje się zdobycie bramki, co należy zrobić, gdy piłka opuści boisko, i co wolno bramkarzowi. Potem zaczęły powstawać pierwsze kluby piłkarskie, drużyny, a następnie uformowała się liga i pojawiły się pierwsze międzynarodowe rozgrywki. Pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej rozegrano w 1930 r. w Urugwaju. O dziwo! Nie zwyciężyła Anglia – bezspornie uchodząca za kolebkę tego sportu, ale właśnie gospodarze. Co ważne, w piłkę grają nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. I to z coraz większym powodzeniem, o czym świadczą wyniki oglądalności mistrzostw świata pań, które w tym roku po raz kolejny pobiły rekord.

11 zawodników

Każda drużyna piłki nożnej posiada na boisku 11 zawodników. Pamiętamy oczywiście, że jeden z nich jest bramkarzem i ma prawo na powierzchni pola karnego dotykać piłki ręką. Pozostali w różnych wariantach ustawień tworzą trzy linie: obrońców, pomocników oraz oczywiście napastników. Podczas ważnych turniejów piłkarskich trener drużyny może dokonać tylko 3 zmian. Należy przy tym pamiętać, że zawodnik, który zszedł z boiska, nie może już na nie powrócić w trakcie spotkania. Zawodnik może opuścić boisko również z powodu innych okoliczności np. w wyniku otrzymania czerwonej kartki za niesportowe zagranie (faul) lub zachowanie.

Ważna jest kondycja

Gra w piłkę nożną niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla zdrowia, jak również smukłej sylwetki szeroko pojętej kondycji fizycznej. Wykazano, że w trakcie 90-minutowego meczu (nie liczymy dogrywek!) zwiększa się m. in. przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, co nie pozostaje bez wpływu na właściwie funkcjonowanie układu krążenia. Dyscyplina ta wpływa również korzystnie na płuca (zwiększa się ilość tlenu, która może zostać dostarczona do organu w ciągu 60 sekund) oraz… psychikę, redukując stres.

Wpływ piłki nożnej na zdrowie może posiadać także pośredni wymiar. Zawodnik, który chce być w dobrej formie musi przestrzegać zasad prawidłowej higieny życia m. in. dbać o wydolność organizmu (czyli po prostu często trenować), unikać używek, wysypiać się czy zapobiegać odwodnieniu. W tym ostatnim przypadku dobrym sposobem może być suplementacja diety, która efektywnie uzupełni zapasy takich pierwiastków jak potas czy magnez przed lub po piłkarskim meczu.

Ostatnia modyfikacja 18 sierpnia 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *