Narty czy deska?

Co prawda nie mamy jeszcze szaleńczych opadów śniegu w Polsce, ale z całą pewnością już niedługo, kiedy temperatury staną się coraz niższe, na dobre rozpoczniemy sezon na sporty zimowe. Przez wiele lat prym wiodła jazda na nartach, jednak teraz ta ceniona dyscyplina sportowa musi zrobić miejsce dla nieco młodszej koleżanki – jazdy na desce snowboardowej. Którą z tych dyscyplin wybrać? Co okaże się przyjemniejsze?

Na samym początku należy wspomnieć, że zarówno jazda na nartach czy desce to sporty dosyć mocno obciążające ciało. Przed rozpoczęciem sezonu dobrze jest się do niego przygotować, wzmacniając mięśnie i uelastyczniając stawy. Sumienne treningi odpłacą się nam z całą pewnością. Elastyczne stawy okażą się niezwykle pomocne przy (nie oszukujmy się), ale licznych upadkach. W tym przypadku to snowboard generuje ich więcej, nie mamy tutaj, tak jak w wypadku nart, kijków, a więc, aby utrzymać pozycję, całkowicie musimy opierać się na balansie własnego ciała. Dlatego mięśnie, o których sprawność szczególnie powinniśmy zadbać to mięśnie skośne brzucha i nóg, a także mięśnie głębokie.

Narty angażują przede wszystkim mięśnie ud i uwaga – obciążają kolana. Dlatego, jeżeli borykasz się z ich bólem, lepsza okaże się w tym wypadku deska. Intensywne szusowanie to litry wylanego potu, dlatego zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Skutki utraty wody poczujesz szybko. Pomocne okaże się również dostarczanie do organizmu wypoconych pierwiastków, sięgnij po suplementy, które uzupełnią utracony potas czy magnez.

Ponadto nie zapominajmy o kasku, w obydwu przypadkach jesteśmy narażeni na wspomniane już upadki. Poza tym na stoku nie jesteśmy sami, przyczyną wypadku wcale nie musimy być my sami. Jazda na nartach jest szybsza niż ta na desce, natomiast snowboard jest bardziej dynamiczny. Niemniej jedno i drugie zajęcie wymaga odwagi. Warto się zastanowić i pod tym kątem czy akurat te sporty są dla nas. Ważne jest także danie sobie czasu na naukę i rozpoczęcie jej na niższych partiach stoku. Praktyka czyni mistrza.

Ciężko tak naprawdę odpowiedzieć na pytanie co jest lepsze czy daje więcej radości – deska czy narty? To bardzo indywidualna sprawa. Zależy od naszego wieku, sprawności fizycznej czy predyspozycji. Najlepszym rozwiązaniem jest spróbowanie obydwu sportów i wybranie tego, który bardziej się nam podoba. Może się okazać, że w ogóle nie będziemy musieli stawać przed tym dylematem i na stoku raz będziemy zjeżdżać na desce, a raz na nartach.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *