Squash – sport, który szturmem wbił się na polskie korty

Czy istnieje dyscyplina sportowa, która pozwoli na solidne zmęczenie się, pozbycie się dużej ilości kalorii oraz która daje wiele radości z rywalizacji. Z całą pewnością należy do nich squash.

Squash ma bardzo ciekawą historię

Squash został wypromowany na początku XX wieku w Wielkiej Brytanii. Dyscyplina ta, będąca młodszą siostrą tenisa i badmintona powstała za sprawą… skazańców z więzienia „The Fleet” w Londynie, którzy nudząc się odbijali piłkę o ściany. W kolejnych dziesięcioleciach sport ten popularny był przede wszystkim w krajach anglosaskich, zaś do Polski trafił pod koniec lat 90 ubiegłego stulecia, od razu zdobywając serca wielu mieszkańców miast (pierwsze korty początkowo zlokalizowane były wyłącznie w dużych ośrodkach miejskich).

DOMS – co to jest zespół opóźnionego bólu mięśniowego?

Każdy z nas kiedykolwiek doznał „zakwasów” po treningu lub intensywniej aktywności fizycznej. Np. po długotrwałym biegu do uciekającego… tramwaju. Nie jest to przyjemne uczucie. Jednak ...
Czytaj Dalej

Zasady gry w squasha

Jeden pojedynek składa się z 5 setów. Set wygrywa ta osoba, która jako pierwsza uzyska 11 punktów (w przypadku remisu 10-10, trzeba zdobyć jednak 2-punktową przewagę). Zwycięża ten zawodnik, który wygra 3 z 5 setów.

Celem gry jest takie odbicie piłki, aby przeciwnik… nie umiał sobie z nią poradzić. Gracze odbijają piłkę w taki sposób, by za każdym razem odbiła się od przedniej ściany i tylko raz od podłogi. Pojedynek trwa do chwili, aż któryś z zawodników źle odbierze piłkę albo utrudni jej odbiór przeciwnikowi (tzw. stroke).

Korzyści zdrowotne

Jak się ocenia, squash to jeden ze sportów najefektywniej spalających tkankę tłuszczową – w trakcie godzinnej rozgrywki można nawet pozbyć się od 800 do 1000 kcal (chociaż mówi się, że wartości te mogą być większe – wiele bowiem zależy od dynamiki gry oraz stopnia zaawansowania graczy). Dyscyplina ta angażuje wiele partii mięśni – podczas squasha mocno pracują nogi, ramiona, pośladki, brzuch, a także cały tułów. Grając regularnie, można więc równocześnie dobrze wymodelować sylwetkę.

Systematyczna gra w squasha przyczynia się też do poprawy koordynacji ruchowej i zwiększa wydolność całego organizmu. Dzięki temu korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia, a nawet zmniejsza ryzyko chorób serca. Co więcej, uderzając piłkę można w kontrolowany i powtarzalny sposób efektywnie pozbyć się nadmiaru skumulowanego stresu, co również nie pozostaję bez wpływu na naszą codzienną aktywność.

Squash wymaga rozgrzewki i odpowiedniego nawodnienia

To fakt. Jest to wymagający sport, więc przed rozpoczęciem pojedynku należy podjąć odpowiednią rozgrzewkę. Jest to bowiem z jeden z bardziej dynamicznych sportów i – nie urywajmy – stwarza dość wysokie ryzyko kontuzji. Z tego też względu przed, w trakcie i po pojedynku warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie i elektrolity. Wraz z kaloriami możemy bowiem stracić magnez, potas i sód.

ukladnerwowykatelin

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego ...
Czytaj Dalej

Awokado – pochodzenie, właściwości, bogactwo potasu

Owoc znany od tysiącleci Smaczliwka wdzięczna, bądź awokado właściwe to gatunek wiecznie zielonego drzewa rodzącego zielone przypominające kształtem gruszkę owoce. Owoce awokado dojrzewają na drzewie ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 18 sierpnia 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *