Świeże soki esencją życia

Świeżo wyciskane soki są najsmaczniejszym sposobem na ugaszenie pragnienia. Zachwycają nie tylko smakiem i kolorem – stanowią także doskonałe źródło potasu.

Łyk soku przywodzi na myśl świeżość wiosennego poranka, wakacyjne przygody, długie leśne wędrówki i powroty w rodzinne strony. Samodzielnie tłoczone soki z owoców i warzyw dostarczają organizmowi wielu bardzo cennych substancji – dużą dawkę witamin i soli mineralnych oraz przeciwutleniaczy. Zawierają również sporą ilość błonnika, który spełnia bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Ułatwiają ponadto oczyszczanie organizmu z toksyn. Zawierają łatwe do przyswojenia mikro- i makroelementy, m.in. potas. Jesteśmy narażeni na niedobór tego pierwiastka, jeśli w codziennej diecie jest za mało płynów, żyjemy w ciągłym biegu, ciężko pracujemy fizycznie czy uprawiamy sporty. Potas reguluje równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Wartościowe pod względem odżywczym świeże soki, powinny na stałe zagościć w naszych jadłospisach.

Polacy najczęściej wybierają soki owocowe. Większość z nich ma działanie antyoksydacyjne, polegające na zwalczaniu szkodliwych wolnych rodników. Dzięki temu organizm człowieka jest skutecznie chroniony przed rozwojem różnych chorób. Największą popularnością cieszą się smaki pomarańczowy, jabłkowy, grejpfrutowy. Znany i lubiany jest również sok pomidorowy. Najlepiej przygotowywać go samodzielnie w domu. Jeśli powstaje ze świeżych produktów to praktycznie nie zawiera sodu, którego w naszej diecie jest zazwyczaj za dużo. W sokach przetworzonych, jego stężenie jest wysokie. Sód niweczy dobroczynne działanie potasu, którego mamy w pomidorach mnóstwo.

Na szczególną uwagę zasługują też koktajle warzywne, które w przeciwieństwie do owocowych (wyjątek stanowi sok pomidorowy), są niskokaloryczne. Można komponować je na wiele sposobów, np. z liści kapusty, cykorii, cukinii, papryki, groszku, selera, rzepy. Do wydobywania nektaru najlepszym rozwiązaniem są wyciskarki. Owocowo-warzywne koktajle są nie tylko przepyszne, lecz także dostarczają organizmowi bardzo dobrze przyswajalnych składników odżywczych wraz z pokaźną porcją życiodajnej wody.

Dzięki bogatym w potas sokom możemy na długo zachować świetną figurę i piękny wygląd. Na wiosnę warto zmienić sposób odżywiania, który skutecznie zbudzi nas z długiego zimowego snu.

Ostatnia modyfikacja 12 sierpnia 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *