Sylwester a uroda i zdrowie

Do sylwestra już coraz bliżej. Za kilkanaście godzin zegar wybije dumnie północ. Czas rozpocząć wielkie odliczanie i przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Stare przysłowie rzecze – Jaki Nowy Rok, taki cały rok – zatem warto powitać go godnie, nie tracąc przy tym z oczu najważniejszej kwestii – zdrowia. Przyda się spora dawka witamin i soli mineralnych przed huczną zabawą z szampanem w dłoni.

Powszechny dzisiaj zwyczaj obchodzenia przełomu roku ma dość długą tradycję. Jak podają niektóre źródła, pierwszy raz celebrowano ten dzień w 999 roku. Miało to związek z popularną wówczas legendą o końcu świata w 1000 roku. W wierzeniach, opartych na proroctwie Sybilli, świat miał zostać zniszczony przez ognistego smoka, zamkniętego w lochach Watykanu. Gdy w millenium wybiła północ, a przepowiednia się nie spełniła, szczęśliwi mieszkańcy Rzymu i sąsiednich państw wybiegli na ulice, składając sobie życzenia i zatracając się w wesołej zabawie. Papież Sylwester II udzielił im wówczas błogosławieństwa na Nowy Rok i rozpoczynające się tysiąclecie. W ten sposób powstał zwyczaj, a od imienia najwyższego kościelnego monarchy nazwa święta.

Niegdyś na ziemiach polskich sylwester przypominał w obrzędach świętowanie wieczoru wigilijnego. Do wieczerzy zasiadała cała rodzina, wypiekano specjalnie tę okazję pieczywo, którym obdzielano domowników i częstowano sąsiadów z życzeniami „Do siego roku” (Do tamtego roku). Na podwórzu palono snopek słomy jako symbol odejścia starego roku wraz z wszelkimi niepowodzeniami, które mu towarzyszyły. Huczne pożegnanie starego roku i powitanie nowego narodziło się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Dziś to lubiany okres wielu imprez plenerowych, bali, prywatek, okazjonalnych kolacji, toastów, szampana, życzeń i spektakularnych fajerwerek, które rozbłyskują na niebie feerią barw raz po raz dokładnie o północy. Zabawa trwa do białego rana i tak niemal na każdym zakątku kuli ziemskiej.

Jednak zanim powitamy Nowy Rok warto pomyśleć o swoim zdrowiu. Przed huczną zabawą powinniśmy być bowiem w odpowiedniej kondycji. Sprawdzi się lekkostrawna dieta pełna owoców i warzyw, bogatych w witaminy oraz mikro- i makroelementy. Dzień przed warto położyć się wcześniej spać, aby odpowiednio wypocząć, zregenerować siły przed pełną emocji nocą. Zabawie towarzyszą zazwyczaj alkoholowe toasty. Trunki z procentami są jednak moczopędne, a wraz z moczem z naszego organizmu ucieka drogocenny pierwiastek – potas, odpowiedzialny za prawidłową pracę mięśni, regulację gospodarki wodnej organizmu, utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej oraz prawidłowego ciśnienia krwi. W trosce o siebie należy zatem już teraz uzupełnić jego niedobory. Prostym i szybkim rozwiązaniem są istniejące na rynku suplementy diety, np. popularny Katelin+SR, dostępny w aptekach bez recepty, który zawiera potas w postaci mikropeletek, uwalniających substancję w jelicie cienkim, czyli tam, gdzie jest najlepiej wchłaniana. Ze względu na unikatową budowę – mikropeletki, stosowanie suplementu zgodnie z zaleceniami producenta jest dobrze tolerowane oraz całkowicie bezpieczne.

Przygotowania do sylwestra idą pełną parą. Kolejny rok warto przywitać w jeszcze lepszej formie. Aby tak się stało, zadbajmy o ciało. Pielęgnacja, właściwa dieta oraz pokaźna dawka witamin i soli mineralnych pozwolą nam czerpać uroki z zabawy do białego rana.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *