obliczapotasukatelinczii

Więcej niż jedno oblicze potasu cz. II

Poniższy artykuł stanowi kontynuację wcześniejszego materiału. Zajmiemy się w nim przedstawieniem kolejnych funkcji jakie pełni ten pierwiastek w naszym organizmie.

Wpływ potasu na sód

Potas uczestniczy w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, a liczne badania potwierdziły jego hipotensyjną rolę u chorych na nadciśnienie. Działanie to jest dość skomplikowane i przebiega na wielu płaszczyznach. Potas wykazuje działanie natriuretyczne, czyli wzmaga wydalanie sodu z moczem. Najwięcej sodu dostarczamy w postaci związku jakim jest chlorek sodu, czyli dobrze nam znana sól. Jak dobrze wiemy sód zatrzymuje wodę w organizmie zmniejszając jej wydalanie przez nerki przez co przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi oraz powstawania obrzęków. Dodatkowo potas chroni nerki przed zmianami jakie może wywołać zbyt duża ilość soli jaką dostarczamy do organizmu, a wpływ ten określa się jako nefroprotekcję. Podobnie jest w przypadku naczyń krwionośnych i serca.

Ważna jest równowaga

Zaburzenie proporcji sodu do potasu w naszym ciele oddziałuje na układ nerwowy w taki sposób, że dochodzi do wzrostu oporu jaki krążącej krwi zaczynają stawiać naczynia krwionośne co powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Działanie potasu zmniejsza ten opór i rozszerza naczynia, w następstwie czego ciśnienie tętnicze krwi ulega obniżeniu. Oprócz tego potas powoduje zmniejszenie aktywności dość skomplikowanego układu hormonów i enzymów, opisywanych m. in. skrótem RAA, który powoduje m.in. obkurczenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie wzrost ciśnienia krwi.

Czy potas ma wpływ na udar mózgu?

Ponadto układ ten pobudza wydzielanie np. adrenaliny, noradrenaliny, które przyspieszają pracę serca i podnoszą ciśnienie krwi. Obecność potasu natomiast zmniejsza wrażliwość mięśnia sercowego na te substancje.
Na chwilę obecną istnieje wiele dowodów sugerujących wpływ wysokiej podaży potasu na zmniejszenie ryzyka udarów mózgu. Związku upatruje się głównie w jego wpływie na obniżanie ciśnienia tętniczego krwi. Jednak to nie wszystko, ponieważ niezależnie od wartości ciśnienia potas wykazuje dodatkowe działania ochronne w przypadku ryzyka udarów. Takie jak: zmniejszony rozrost mięśni gładkich naczyń krwionośnych (naczynia nie ulegają pogrubieniu), zmniejszenie produkcji wolnych rodników oraz hamowanie zlepiania płytek krwi odpowiedzialnych za krzepliwość i przylegania makrofagów (komórki układu odpornościowego) do ścian naczyń krwionośnych. Wszystko to obniża ryzyko rozwoju zakrzepicy oraz zwężania światła naczyń krwionośnych co w konsekwencji prowadzi do udaru mózgu.

Ochronna rola potasu

Powyższe ochronne działanie potasu na naczynia krwionośne to nic innego jak zapobieganie rozwojowi zmian miażdżycowych, które dotyczą całego układu krążenia, nie tylko naczyń mózgowych. Jest to kolejne działanie potasu, który ogranicza rozwój miażdżycy.

Wpływ potasu na wapń

Ponadto potas zmniejsza wydalanie wapnia z moczem co może mieć wpływ na obniżenie ryzyka rozwoju osteoporozy. Dlatego w profilaktyce oraz przy leczeniu tego schorzenia zalecane jest spożywanie przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie, co wiąże się ze wzrostem podaży potasu.
U osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, przyjmujących diuretyki tiazydowe dodatkowo upatruje się korelacji pomiędzy przyjmowaniem tych leków moczopędnych, powodujących utratę potasu z organizmu, a niekorzystnym wpływem na gospodarkę węglowodanową (cukrową).

Ostatnia modyfikacja 30 maja 2019

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *