Za wieczną młodość!

Z godziny na godzinę, z dnia na dzień, z roku na rok jesteśmy coraz starsi… i dobrze! To przecież wraz z wiekiem nabywamy tak cennej mądrości życiowej, dzięki nowym doświadczeniom, które pogłębiają wiedzę i wzmagają intuicję. Seniorze zadbaj jednak o swoją kondycję i zdrowie, aby móc bez skrępowania cieszyć się swobodą, jaką niesie ten czas. Eliksir witalności tkwi w odpowiedniej diecie i regularnej aktywności fizycznej – a więc do dzieła!

W obsesyjnej pogoni za młodością nie zauważamy często, że zmarszczki, przed którymi bronimy się rękami i nogami, tak naprawdę są niezwykle urocze, gdyż dodają naszej twarzy klasy i szyku. Wiek młodzieńczy to bardzo krótki okres czasu, który mija bezpowrotnie – taka jest odwieczna kolej rzeczy. Cud istnienia człowieka jest pasmem pięknych i niepowtarzalnych metamorfoz, na które składają się mechanizmy prowadzące nas od beztroskiego dzieciństwa, przez dorosłość, aż po dostojną starość. Każdy etap życia istoty ludzkiej niesie inne doświadczenia, wzbogacające ją w nowe umiejętności i wiedzę. Wielowymiarowe patrzenie na otaczający nas świat przychodzi właśnie wraz z wiekiem. To prawdziwy dar starszego pokolenia, które jest podporą i skarbnica dobrych rad dla młodszej generacji.

Zapewne każdy kilkukrotnie usłyszał stwierdzenie, że mądrość to nie wszystko, bo co nam po pokaźnym bagażu wiedzy i umiejętności, gdy ciało zniedołężniałe? Otóż wcale tak być nie musi! Można zachować organizm w dobrym zdrowiu i wyśmienitej kondycji przez wiele lat, bez przesadnego dążenia za modą na młodość. Nie pomogą co prawda „magiczne” terapie ani „cudowne” kremy, na etykietach których znajdziemy całą garść obietnic bez pokrycia. Inwazyjne zabiegi chirurgii plastycznej to także krótkotrwała przyjemność – nie zatrzyma czasu na długo, a może nas przyprawić o śmieszność. Niech to nikogo nie złudzi. Za tajemnicą witalności nie kryją się żadne skomplikowane receptury czy niezrozumiałe działania. Jej esencją jest natomiast właściwy styl życia, na który składa się odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna – w połączeniu z systematycznością mogą zdziałać cuda. A to wszystko w zgodzie z prawami natury.

Należy unikać kawy, nikotyny a dodatkowo przetworzonych produktów. Podstawą codziennej diety powinny być natomiast warzywa i owoce, które uzupełnią niedobory witamin oraz mikro- i makroelementów, np. potasu – jednego z najważniejszych elektrolitów, odpowiedzialnego za prawidłową pacę mięśni, regulację gospodarki wodnej organizmu, utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej czy właściwe ciśnienie krwi. To bardzo ważny pierwiastek dla naszego ciała, umożliwiający przewodnictwo nerwowe i automatyzm pracy serca, które warunkuje przecież nasze życie. Potas zmniejsza też ryzyko udaru, a znajdziemy go, m.in. w: pomidorach, marchwi, szpinaku, jabłkach, bananach lub pomarańczach. Zielenina jest ponadto doskonałym źródłem antyoksydantów, dzięki którym ochronimy nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się komórek. Do jadłospisu należy włączyć również ryby, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3. Wspomagają pamięć i koncentrację oraz funkcjonowanie układu krążenia. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia ilość snu, regularne badania kontrolne oraz pokaźna dawka ruchu na co dzień. Możliwości jest wiele. Wśród seniorów dużą popularnością cieszy się obecnie Nordic Walking – to aktywność, która angażuje dużą ilość mięśni, nie obciążając jednocześnie stawów (więcej o Nordic Walking w artykule: Korzyści jest bez liku, a kijki są dwa).

Prawidłowe odżywanie się oraz regularna aktywność fizyczna pomoże nam zatrzymać na długo doskonałą sprawność, zdrowie oraz pogodę ducha. To prosta i skuteczna recepta na młodzieńczą witalność.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *