Organizm człowieka nieustannie dąży do zachowania homeostazy, regulując procesy biologiczne takie jak temperatura ciała, ciśnienie i odczyn pH krwi. Stan równowagi tych parametrów stanowi tajemnicę doskonałego zdrowia. Do utrzymania hramonii przyczynia się w szczególności odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały, w tym potas. Dziś słów kilka o gospodarce kwasowo-zasadowej.
Równowaga kwasowo-zasadowa polega na zachowaniu właściwej proporcji kationów i anionów w płynach ustrojowych, warunkujących właściwe pH organizmu oraz odpowiedni przebieg procesów życiowych. Prawidłowy zakres pH krwi wynosi od 7,35 do 7,45. Przekroczenie tych wartości oznacza przewagę składników zasadowych w pożywieniu, natomiast nieosiągnięcie ich pułapu – kwaśnych. Wszelkie odchylenia od normy mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Zachwianie gospodarki kwasowo-zasadowej określane jest jako zasadowica bądź kwasica.
Produkty spożywcze, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, mają właściwości zasado- lub kwasotwórcze. To właśnie ich balans jest podstawą utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej, która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kluczem do zachowania dobrego zdrowia jest zatem właściwie zbilansowana dieta, która powinna zawierać 80% artykułów zasadowych (podwyższające pH), a 20% kwaśnych (obniżające pH). Komponując posiłki w oparciu o tę proporcję, zapewnimy sobie wspaniałą kondycję i samopoczucie.
Współcześnie złe nawyki żywieniowe ludzi, skoncentrowane na wysoko przetworzonych produktach, sprzyjają zakwaszeniu organizmu, czego objawem są, m.in.: bóle i zawroty głowy, ogólne zmęczenie, nudności, niestrawność, gorycz lub kwas w ustach, zgaga. Długotrwałe utrzymywanie takiego stanu może doprowadzić chociażby do nadciśnienia, miażdżycy czy cukrzycy. Można pokusić się także o stwierdzenie, że kwasica to nowa choroba cywilizacyjna – ogromne tempo życia, jedzenie w pośpiechu, stres, brak czasu na aktywność fizyczną wpływają również na obniżenie pH organizmu. Dlatego należy szczególnie uważać na produkty o wysokich właściwościach zakwaszających, takie jak: kawa, czarna herbata, cukier, czekolada, mięsa, ryby, ryż, alkohol, tytoń i starać się je neutralizować.
W przypadku zakwaszenia odpowiedni poziom pH organizmu pozwalają przywrócić produkty alkalizujące (zasadowe) organizm. Należą do nich, np. bakłażany, cukinie, szpinak, buraki, ziemniaki, marchew, pomidory, kiwi, wiśnie, truskawki, arbuzy. Są one również bogatym źródłem zasadowych minerałów, które zobojętniają wydalane kwasy. Na szczególna uwagę zasługuje potas, który nie tylko reguluje równowagę kwasowo-zasadową, lecz także odpowiada za właściwą pracę mięśni, utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, przewodnictwo nerwowe oraz automatyzm pracy serca. To pierwiastek niezbędny do zachowania zdrowia.
Temperatura ciała, ciśnienie i odczyn pH krwi to podstawowe parametry, odpowiadające za warunkowanie prawidłowego funkcjonowania człowieka. Dlatego tak ważne jest utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Najczęściej spotykane są przesunięcia w kierunku kwasowości. Właściwie skomponowana dieta, bogata w cenne minerały zasadowe, takie jak potas, pozwoli przywrócić harmonię w organizmie.