Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

25.03.2019
ok. 2 min
ukladnerwowykatelin

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu.

Magnez obecny jest w całym w ustroju, głównie wewnątrz komórek, z czego około 60% tego pierwiastka znajduje się w kościach, 20% w mięśniach, a 19% w innych tkankach miękkich (głównie w układzie nerwowym, wątrobie, przewodzie pokarmowym, nerkach). Jedynie 1% obecne jest we krwi, zarówno w osoczu jak i krwinkach czerwonych, czyli w tzw. przestrzeni zewnątrzkomórkowej.

Wpływ magnezu na nasze ciało i rola w przemianach metabolicznych

Z poziomu komórek naszego ciała magnez pełni ogromną ilość funkcji. Jego obecność wpływa na działanie ponad 300 enzymów, w tym tych najważniejszych, które odpowiadają za wytwarzanie, magazynowanie oraz zużywanie energii. Magnez bierze udział w przemianach metabolicznych białek, tłuszczy, węglowodanów, kwasów nukleinowych. Reguluje wzrost, dojrzewanie i podział komórek, a więc ich cały cykl życiowy. Ponadto co jest niezwykle ważne wpływa na stabilność błon komórkowych oraz aktywuje tzw. pompę sodowo-potasową oraz wapniową, które regulują skład płynu zewnątrz- i wewnątrzkomórkowego.

Sprawdź też: Poznaj objawy niedoboru potasu

Przekładając to na większą skalę, kiedy patrzymy z poziomu naszych narządów i układów, widzimy jak wiele zależy do magnezu, aby mogły one prawidłowo funkcjonować. Cały szereg reakcji biochemicznych, w których bierze udział magnez przekłada się na funkcje fizjologiczne naszego ciała, takie jak aktywność nerwowa, praca serca, skurcze mięśni, ciśnienie krwi, napięcie naczyń krwionośnych, synteza enzymów trawiennych, praca wątroby, mineralizacja i rozwój układu kostnego.

Magnez bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego

Liczne badania potwierdzają udział magnezu w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Magnez jest antagonistą wapnia, reguluje jego przenikanie do wnętrza komórek oraz aktywność elektryczną komórek mięśnia sercowego co warunkuje skurcze naszego serca. Rola magnezu polega na zmniejszaniu pobudliwości i przewodnictwa w sercu, jednocześnie pozwalając na jego lepsze dotlenienie. Dodatkowo zapobiega on zlepianiu płytek krwi co obniża ryzyko niedokrwienia serca.

Magnez bierze również udział w regulacji ciśnienia tętniczego krwi, które wynika z bycia antagonistą jonów wapnia. Efekt jaki uzyskujemy polega na zmniejszeniu napięcia mięśni gładkich naczyń krwionośnych i rozszerzeniu ich światła co powoduje obniżenie ciśnienia.

Magnez korzystnie działa na układ nerwowy

Natomiast korzystne działanie magnezu na układ nerwowy zaobserwowano u pacjentów leczonych na depresję już ponad 100 lat temu. Obecne badania wskazują na rolę magnezu w regulacji receptorów NMDA i GABA w układzie nerwowym. Oprócz tego pierwiastek ten hamuje uwalnianie do przestrzeni synaptycznej, czyli pomiędzy komórkami nerwowymi tzw. neuromediatorów, co przyczynia się do obniżenia napięcia nerwowego i zmniejszenia pobudliwości komórek nerwowych.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]