Objawy niedoboru potasu

Niedobory potasu, z uwagi na powszechność tego pierwiastka w organizmie i jego udział w licznych procesach metabolicznych, objawiają się w postaci spektrum różnorodnych zmian, których nasilenie zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Wyodrębnienie tych najbardziej specyficznych jest niestety dużym wyzwaniem. Poniżej przedstawiamy objawy wywołane niedoborem potasu, które w przypadku takich niedoborów pojawiają się jako pierwsze.

Drżenie mięśni

Jony potasu wchodzą w skład roztworu wypełniającego każda komórkę ciała. Mięśnie należą do tak zwanych „komórek pobudliwych”, które mogą odbierać impuls elektryczny, przetwarzać go i odpowiadać określoną reakcją. W przypadku mięśni tą reakcją jest skurcz. Jednak skąd w tkankach impulsy elektryczne? Jony potasu są naładowane elektrostatycznie i niosą ładunek dodatni, którego zgromadzenie w określonym miejscu umożliwia powstanie specyficznego gradientu. Ten gradient umożliwia bezpośrednio utworzenie impulsu i reakcję na niego. Niedobór potasu powoduje niedobór ładunków dodatnich i osłabienie gradientu. Z tego powodu komórki mięśniowe nie mogą właściwie reagować na bodziec, co skutkuje osłabieniem ich skurczów. Z uwagi na fakt, że w całej strukturze mięśnia w danym momencie część komórek jest w stanie skurczu, a tylko część w odpowiedzi na bodziec ten skurcz rozpoczyna. Drżenia mięśni wynikają z osłabienia siły puli komórek w danym momencie skurczonych.

Senność, rozdrażnienie i zaburzenia pamięci

Podobnie jak tkanka mięśniowa – tkanka nerwowa należy do tkanek pobudliwych. Niedobory potasu osłabiają jej funkcjonowanie również na skutek zmniejszenia gradientu ładunków elektrostatycznych. Prowadzi to do generowania niewłaściwych sygnałów, zmniejszenia częstości pojawiania się tych pożądanych i ogólnego osłabienia sprawności funkcjonowania układu nerwowego. Ponieważ mózg, czyli siedziba naszych myśli, wspomnieć, pożądań i idei wchodzi w skład tego układu – skutki mogą być widoczne na poziomie całego organizmu.

Osoby starsze są szczególnie narażone na niedobory potasu. Przewlekłe niedobory potasu u osób starszych

Zaburzenia rytmu serca

Z uwagi na fakt, że tkanka serca składa się w dużej mierze z komórek mięśniowych o wyglądzie i funkcjonowaniu podobnych do tkanki mięśniowej, narząd ten również nie pracuje poprawnie w warunkach niedoboru potasu. Jednak w przypadku serca każde, nawet niewielkie osłabienie skurczów, może być wyjątkowo szkodliwe dla funkcjonowania organizmu. Zmniejszenie przepływu krwi może prowadzić do odrętwienia kończyn głównych i powtarzających się omdleń. W przypadku kończyn dolnych dochodzi do opuchlizny z uwagi na gromadzenie się krwi i płynów tkankowych pod wpływem grawitacji i osłabienia „odpompowywania” krwi ze stóp (podobne efekty obserwujemy w trakcie długich lotów samolotem lub podróży pociągiem, gdy przez wiele godzin utrzymujemy siedząca pozycję).

erytrocyty

Rola witaminy B6 w organizmie – hematopoeza

Witamina b6 bierze udział w procesie hematopoezy, czyli powstawania składników komórkowych krwi. Hematopoeza to niezbędny do życia proces i zachodzi zarówno na etapie embriogenezy jak i przez cały okres ...
Czytaj Dalej

Zmniejszona objętość moczu

Potas jest pierwiastkiem, który znajduje się w ciągłym obiegu – nie tylko wewnątrz organizmu, ale też w obrębie układu organizm-środowisko. Dostarczanie potasu wraz z dietą wyrównuje jego utratę wraz z potem i (głównie) z moczem. Produkcja moczu umożliwia rozcieńczenie w nim toksycznych produktów przemiany materii i wydalenie ich poza organizm. Głównym czynnikiem umożliwiającym dostarczanie do produkowanego moczu odpowiednich ilości wody są jony potasu, które w nerce są wypompowywane z tkanki i gromadzone w kanalikach – w nich dochodzi do ustalania składu chemicznego moczu. Niedobór tych jonów skutkuje zmniejszeniem ilości wydzielanej do moczu wody i znacznym zwiększeniu jego zagęszczenia.

Bibliografia:
Kardalas E, Paschou SA, Anagnostis P, Muscogiuri G, Siasos G, Vryonidou A. Hypokalemia: a clinical update. Endocr Connect. 2018;7(4):R135-R146.

Potas a dieta

Potas to niezwykle istotny pierwiastek dla wszystkich tych, którzy na co dzień dbają o swoją dietę, starając się by była bogata w odżywcze składniki. Według WHO wciąż spożywamy go o ...
Czytaj Dalej
katelindietadash

Czym jest dieta DASH?

W ciągu dnia nasze ciśnienie krwi podnosi się i opada, co jest zjawiskiem naturalnym. Natomiast kiedy jest podwyższone przez cały ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 22 września 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *