Witamina B6 – dlaczego jest tak istotna?

Witamina B6, wbrew nazwie, nie jest pojedynczym związkiem chemicznym. W rzeczywistości określenie te oznacza grupę kilku substancji o wspólnej budowie – pochodne pirydyny. Należą do nich: pirydoksyna, pirydoksal, pirydoksamina i ich formy ufosforylowane. Formą wykazującą aktywność biologiczną jest 5’-fosforan pirydoksalu, który powstaje w organizmie z pozostałych substancji z tej grupy. Witamina B6 podobnie jak inne witaminy z grupy B charakteryzuje się szerokim spektrum działania w organizmie ludzkim.

Przemiany aminokwasów

Ludzki organizm w pokarmie, jak i na drodze syntezy, otrzymuje pulę różnorodnych aminokwasów. Część z nich jest wykorzystywana w syntezie białek. Różne białka wymagają różnych aminokwasów. Kolegen zawiera znaczne ilości proliny i glicyny, a keratyna w skórze i paznokciach – cysteiny. W przypadku zaburzonych proporcji w puli dostarczanych aminokwasów może okazać się, że ilość proliny jest zbyt niska by zaspokoić potrzeby organizmu. Jak nasze komórki sobie z tym radzą? Aminokwasy mają wspólny model budowy – szkielet, którego jeden element jest zmienny i pozwala na odróżnienie od siebie poszczególnych aminokwasów. Dzięki temu możliwe jest przekształcanie pewnych aminokwasów w inne – wystarczy zmienić strukturę tylko jednego elementu tych związków. Forma biologicznie czynna witaminy B6 – 5’-fosforan pirydoksalu – bezpośrednio uczestniczy w procesach przemiany poprzez katalizę przeniesienia grupy funkcyjnej. Tym sposobem substrat do syntezy otrzymuje element, który przekształca go w funkcjonalny aminokwas.

Alkohol i odżywianie – jakie minerały wypłukuje alkohol?

Od najmłodszych lat uczy się nas o negatywnym wpływie alkoholu na zdrowie. Prawie wszyscy wiedzą coś na temat uszkadzania wątroby nadmiernym piciem wina, wódki czy ...
Czytaj Dalej

Metabolizm glikogenu

Glikogen stanowi polimer glukozy, który pełni rolę magazynu energii. Spożycie znacznych ilości cukru wyzwala wydzielanie insuliny, która oddziałując na komórki wątroby aktywuje syntezę glikogenu. Glukoza – podstawowa forma cukru wykorzystywana przez organizm człowieka – jest wychwytywana przez hepatocyty wątroby i łączona w długie, rozgałęzione łańcuchy glikogenu. W ten sposób organizm nie tylko chroni się przed hiperglikemią, która jest silnie neuro- i hematotoksyczna, ale także magazynuje cukier na okresy głodu. Glikogen bowiem może być rozkładany ponownie do monomerów glukozy, które z wątroby uwalniane są do krwi. Dzięki temu mechanizmowi wątroba jest magazynem dla całego organizmu. W przypadku mięśni również dochodzi do syntezy glikogenu, jednak komórki te nie mają enzymu umożliwiającego uwolnienie glukozy z rozkładanego glikogenu do krwi. Glikogen mięśniowy jest więc wykorzystywany lokalnie dla pracującego mięśnia.

Wiedza i zdobywana przez lata mądrość życiowa dzisiejszych dziadków i babć to wartość, której nie da się przecenić. Drogi seniorze, zadbaj o swoje zdrowie!

Witamina B6 pełni rolę kofaktora dla ponad 100 enzymów – jej rola w organizmie nie ogranicza się więc jedynie do metabolizmu białek i cukrów. Wzrost zapotrzebowania na witaminę B6 wiąże się z dietą bogata w białko, a więc typową dietą sportową. Ponadto łagodzi skutki uboczne zażywania znacznych ilości leków obciążających nerki – wspomaga ich podstawowe działanie i regenerację. Wysiłek umysłowy również zwiększa zapotrzebowanie na tę witaminę – uczestniczy ona w syntezie neuroprzekaźników. Witamina B6 występuje w wielu produktach spożywczych, jednak obróbka termiczna mięsa i warzyw, oraz mrożenie znacznie zmniejszają jej ilość (nawet o 70%), a jej przyswajalność jest znacznie obniżona poprzez chroniczny stres i alkohol.

Bibliografia:
Parra M, Stahl S, Hellmann H. Vitamin B₆ and Its Role in Cell Metabolism and Physiology. Cells. 2018;7(7):84.

„Jesteś tym co jesz”, czyli zasada 6 U

Większość z nas chciałaby być młoda, piękna i bogata. O ile przepis na własne bogactwo każdy musi znaleźć sam, o tyle w zachowaniu młodości i piękna może w dużym ...
Czytaj Dalej
erytrocyty

Rola witaminy B6 w organizmie – hematopoeza

Witamina b6 bierze udział w procesie hematopoezy, czyli powstawania składników komórkowych krwi. Hematopoeza to niezbędny do życia proces i zachodzi zarówno na etapie embriogenezy jak i przez cały okres ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 19 sierpnia 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *