Białko w diecie sportowca

23.07.2020
ok. 3 min

Powszechnie występująca opinia, że w diecie sportowej należy zawrzeć znaczne ilości białka, stanowi jedynie mało merytoryczne uogólnienie. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że białko białku nierówne. Pod względem chemicznym białka są polimerami – można je porównać do cegieł ustawionych w rzędzie. Każda z tych cegieł to pojedynczy aminokwas związany z dwoma sąsiednimi wiązaniami peptydowymi. Podstawowych aminokwasów budujących białka (tak zwanych aminokwasów białkowych) w ludzkim ciele jest 20. Występują między nimi znaczne różnice w budowie, które sprawiają, że każdy z nich pełni specyficzne role w funkcjonalnym białku, na przykład: aminokwas cysteina zawierający grupę tiolową (o strukturze –SH) może wiązać się z inną cysteiną bardzo stabilnym wiązaniem dwusiarczkowym. Białka o znacznej odporności mechanicznej i chemicznej zawierają właśnie znaczne ilości cysteiny.

Aminokwasy i ich funkcja w biochemii komórki

Aminokwasy możemy podzielić na dwie duże grupy: egzogenne i endogenne. Aminokwasami endogennymi nazywamy te, które nasz organizm wytwarza w procesach metabolicznych z innych związków chemicznych. Egzogenne aminokwasy muszą być dostarczane wraz z pokarmem. Niewielkie ilości aminokwasów egzogennych są syntetyzowane przez bakterie żyjące w jelicie ludzkim, jednak jest to wartość zbyt mała do pokrycia dobowego zapotrzebowania. W przypadku niedoborów aminokwasów egzogennych dochodzi do ogólnoustrojowych zaburzeń w syntezie nowych białek (nie tylko tych budujących mięśnie, każda komórka potrzebuje białek do życia) i uruchamiane są mechanizmy pozyskiwania ich z puli białek już wytworzonych na drodze rozkładu.

W przypadku każdej diety (zwłaszcza sportowej) istotne jest dostarczanie w pokarmie białek pełnowartościowych, które zawierają wszystkie aminokwasy. Do pokarmów bogatych w aminokwasy egzogenne należą produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, jaja, mleko i przetwory mleczne (można więc zauważyć, że można sobie pozwolić na ograniczenie spożycia mięsa bilansując podaż aminokwasów egzogennych odpowiednimi zamiennikami). Dieta w pełni roślinna niestety nie zapewnia wszystkich aminokwasów egzogennych i musi być wspomagana odpowiednią suplementacją.

Trzy aminokwasy rozgałęzione mają szczególne znaczenie w diecie dla sportowców

W suplementach dla sportowców często pojawia się skrót BCAA. BCAA oznacza aminokwasy rozgałęzione (dosłownie) – ich łańcuch boczny, decydujący o właściwościach chemicznych aminokwasy i odróżniający go od innych, zawiera odgałęzienia. Do BCAA należą trzy aminokwasy: walina, leucyna i izoleucyna, które w znacznych ilościach (do 30%) znajdują się w tkance mięśniowej. Ponadto, odpowiadają one za zmniejszenie uczucia zmęczenia, spowodowanego wysiłkiem poprzez obniżenie poziomu tryptofanu we krwi. Tryptofan jest kolejnym aminokwasem, który prócz udziału w budowaniu białek jest przekształcany na szereg innych metabolitów, w tym serotoniny – neuroprzekaźnika występującego między innymi w mózgu. Obniżenie poziomu wolnego tryptofanu zmniejsza ilość syntetyzowanej serotoniny, która odpowiada za uczucie zmęczenia po treningu.

Sprawdź też: Aktywność fizyczna seniorów 

Jak więc można zauważyć:, że w planowaniu diety osoby nastawionej na wysiłek fizyczne należy holistycznie podejść do funkcjonowania całego organizmu. Skupianie się na liczeniu kalorii i przyjmowaniu zwiększonych ilości białka bez zastanowienia się nad jego źródłem czy też odpowiednią wartościowością sprawi, że wysiłek fizyczny będzie przychodził z trudem, a przemęczenie organizmu doprowadzi nawet do zaburzeń metabolicznych. Dieta powinna być zawsze dostosowana do indywidualnych potrzeb sportowca, uprawianej dyscypliny i stanu zdrowia. Nie istnieje dieta idealna i w pełni uniwersalna dla każdego.

Makroelementy wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego

Makroelementy takie jak potas i magnez wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Jedną z najszerzej poznanych ról magnezu jest jego wpływ na modulowanie pobudliwości nerwowo-mięśniowej. Zapobiega on nadmiernemu skurczowi włókien mięśniowych oraz wspomaga prawidłowy rozkurcz mięśni. Magnez dodatkowo na podziały komórek i syntezę białek. Ponad 300 enzymów wymaga obecności jonów magnezowych dla ich działania katalitycznego, w tym wszystkich enzymów z wykorzystaniem lub syntezy ATP.

Bibliografia:
Wolfe RR. Branched-chain amino acids and muscle protein synthesis in humans: myth or reality?. J Int Soc Sports Nutr. 2017.
Carbone JW, Pasiakos SM. Dietary Protein and Muscle Mass: Translating Science to Application and Health Benefit. Nutrients. 2019.
EFSA

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]