Drżenie mięśni – o czym świadczy i co powoduje drżenie mięśni?

08.03.2021
ok. 5 min

Drżenie mięśni to niezamierzony i niekontrolowany rytmiczny ruch jednej części lub jednej kończyny ciała. Drganie mięśni może wystąpić w dowolnej części ciała i w dowolnym momencie. Zwykle jest to wynikiem problemu w części mózgu, która kontroluje ruchy mięśni. Drżenie nie zawsze jest poważne, ale w niektórych przypadkach może wskazywać na poważne zaburzenie. Większość drżeń nie daje się łatwo wyleczyć, ale często ustępują one same. Drżenie mięśni u zdrowej osoby najczęściej występuje po wysiłku. Jakie są inne przyczyny drżenia mięśni?

Drżenie mięśni: spoczynkowe i czynne

Drżenie spoczynkowe występuje podczas siedzenia lub leżenia i zwykle ustępuje w momencie wykonania ruchu. Drżenie spoczynkowe często występuje tylko na dłoniach lub palcach. Drżenie czynne występuje podczas ruchu i jest dalej podzielone na podkategorie:

  • Drżenie intencjonalne występuje podczas ukierunkowanego ruchu, takiego jak dotknięcie palcem nosa.
  • Drżenie postawy występuje podczas utrzymywania pozycji wbrew grawitacji, na przykład podczas trzymania wyciągniętej ręki lub nogi.
  • Drżenie specyficzne dla zadania występuje podczas określonej czynności, takiej jak pisanie.
  • Drżenie kinetyczne występuje podczas ruchu części ciała, na przykład podczas poruszania nadgarstkiem w górę iw dół.
  • Drżenie izometryczne występuje podczas dobrowolnego skurczu mięśnia bez innego ruchu mięśnia.

Drżenie samoistne mięśni

Drżenie samoistne jest najczęstszym rodzajem zaburzenia ruchu. Samoistne drżenie to zwykle drżenie posturalne lub celowe. Może ono być łagodne i nie postępować lub postępować powoli. Jeśli zasadnicze drżenie postępuje, często zaczyna się po jednej stronie, a następnie dotyka obie strony w ciągu kilku lat.

Sprawdź też: Gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu

Uważano, że zasadnicze drżenie nie jest związane z jakimkolwiek procesem chorobowym. Jednak ostatnie badania powiązały je z łagodną degeneracją móżdżku, który jest częścią mózgu kontrolującą ruchy motoryczne.

Drżenie parkinsonowskie mięśni

Drżenie parkinsonowskie to zwykle drżenie spoczynkowe, które często jest pierwszym objawem choroby Parkinsona.

Jest to spowodowane uszkodzeniem części mózgu, które kontrolują ruch. Początek występuje zwykle po 60 roku życia. Rozpoczyna się w jednej kończynie lub po jednej stronie ciała, a następnie przechodzi na drugą stronę.

Drżenie dystoniczne mięśni

Drżenie dystoniczne występuje nieregularnie. Całkowity odpoczynek może złagodzić te drżenia. To drżenie występuje u osób z dystonią.

Dystonia to zaburzenie ruchowe charakteryzujące się mimowolnymi skurczami mięśni. Skurcze mięśni powodują skręcenie i powtarzające się ruchy lub nieprawidłowe postawy, takie jak skręcenie szyi. Mogą wystąpić w każdym wieku.

Drżenie mięśni na skutek zespół móżdżkowego

Móżdżek jest częścią tylnej części mózgu, która kontroluje ruch i równowagę. Drżenie jest spowodowane przez zmiany chorobowe lub uszkodzenie móżdżku z powodu udaru, guza choroby, takiej jak stwardnienie rozsiane. Może być również wynikiem przewlekłego alkoholizmu lub nadużywania niektórych leków.

Drżenie psychogenne mięśni

Drżenie apsychogeniczne może występować jako którykolwiek z typów drżenia. Charakteryzuje go:

  • nagły początek i reemisja
  • zmiany kierunku drżenia i dotkniętej części ciała
  • znacznie zmniejszona aktywność, gdy jesteś rozproszony

Drżenie mięśni na skutek odwodnienia

Woda i mikroelementy są tracone z potem, moczem, wymiocinami i innymi drogami, co może prowadzić do odwodnienia. Odwodnienie wpływa na cały organizm na poziomie komórkowy.

Sprawdź też: Gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu

Kiedy jesteśmy odwodnieni, znacznie zmniejsza się dopływ krwi do pracujących mięśni. Może to wpływać na zdolność tych mięśni do wykonywania normalnych funkcji, takich jak kurczenie się i rozluźnienie, a to może powodować drganie mięśni. Wraz z wodą i potem tracimy również ważne elektrolity, takie jak potas i wapń. Jak już wiemy, są one kluczowe dla efektywnego funkcjonowania mięśni. Szczególnie często dochodzi do drgawek mięśni wokół oczu w wyniku odwodnienia, chociaż przyczyną mogą być inne czynniki, takie jak długie godziny spędzone przy komputerze lub czynniki drażniące, takie jak kurz.

Drżenie mięśni na skutek wysiłku fizycznego

Drżenie mięśni jest częste po trening, zwłaszcza jeśli aktywność była szczególnie forsowna, a mięśnie są zmęczone i przepracowane.

Podczas ćwiczeń wraz z potem tracimy dużo składników odżywczych i elektrolitów, a jak wiemy, niedobór magnezu, wapnia i potasu (i nie tylko) może prowadzić do skurczów mięśni.

Drżenie mięśni po wysiłku jest najczęściej odczuwane w łydkach, udach i bicepsie , ponieważ te obszary ciała są najbardziej obciążone. Kwas mlekowy może również gromadzić się w mięśniach podczas ćwiczeń, co również przyczynia się do drgań mięśni.

W tym czasie organizm wykorzystuje swoje zapasy tlenu do przekształcania glukozy w energię. Jeśli jednak nie ma wystarczającej ilości tlenu do przeprowadzenia tego procesu, wytwarzany jest mleczan, ponieważ można go przekształcić w energię bez potrzeby stosowania tlenu. Kwasu mlekowego nie można jednak stosować tak szybko, jak jest wytwarzany, co może powodować objawy, w tym ból mięśni i drgawki, a także nudności i osłabienie.

Drżenie mięśni spowodowane nadmiernym spożyciem kawy i alkoholu

Zbyt duże stężenie kofeiny w organizmie objawia się drżeniem mięśni, najczęściej w postaci trzęsących się rąk.

Oprócz tego kofeina i działa jako łagodny środek moczopędny, więc jeśli picie dużych ilości kawy naraża na odwodnienie. Jak już wspomniano, odwodnienie może przyczyniać się do drgawek mięśni.

Kofeina może również blokować przyswajanie niektórych składników odżywczych i elektrolitów, co oznacza, że ​​magnez, potas i witamina D, które są potrzebne do zapobiegania skurczom mięśni, nie zostaną odpowiednio wchłonięte.

W niektórych przypadkach drżenie mięśni może być również wynikiem bardzo wysokiego spożycia alkoholu. Alkohol to kolejna rzecz, która może wpływać na zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych i elektrolitów, które są ważne dla zdrowia mięśni.

Drżenie mięśni na skutek przemęczenia i braku snu

Drżenie mięśni może wystąpić, gdy organizm jest zmęczony lub pozbawiony snu, szczególnie jeśli później zaczniesz ćwiczyć.

Mózg wykorzystuje sygnały chemiczne zwane neuroprzekaźnikami do komunikacji z ciałem, ale gdy jesteśmy pozbawieni snu, zdolność mózgu do wysyłania tych sygnałów jest ograniczona. Może to powodować wysyłanie dodatkowych sygnałów do włókien mięśniowych. Te neuroprzekaźniki mogą również gromadzić się w mózgu, co może powodować drżenie mięśni.

Bibliografia:
Bhidayasiri RDifferential diagnosis of common tremor syndromesPostgraduate Medical Journal 2005;81:756-762.
Louis ED. (2016). Linking essential tremors to the cerebellum: Neuropathological evidence. DOI:
10.1007/s12311-015-0692-6

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]