skutkiprzyjmowanialekow

Czy niedobór potasu i magnezu może być skutkiem przyjmowania leków?

Deficyty potasu w naszym organizmie mogą mieć różne przyczyny. Do czynników zmniejszających stężenie tego ważnego dla nas minerału należy niewłaściwa dieta czy odwodnienie związane z występującą wcześniej biegunką czy wymiotami. W ostatnim czasie coraz częściej zwraca się uwagę, że do zmniejszenia poziomu potasu mogą również przyczynić się równocześnie stosowane przez nas leki. Mało kto wie, ale ich lista jest bardzo szeroka, i często obejmuje także preparaty stosowane przewlekle.

Niektóre leki moczopędne

To jedna z ważniejszych grup leków stosowanych m.in. w kardiologii (np. u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca). Preparaty te, wpływając bezpośrednio na nerki powodują zwiększone wydalanie wody, a wraz z nim znacznej części ważnych dla nas elektrolitów m.in. sodu, potasu i magnezu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie diuretyki (bo taka jest „fachowa” nazwa leków moczopędnych) działają tak samo. Część z nich (tzw. diuretyki oszczędzające potas) przyczyniają się do zwiększenia stężenia potasu we krwi.

Leki przeczyszczające

W warunkach fizjologicznych tylko niewielka część jonów potasu wydalana jest z kałem, przez przewód pokarmowy. Sytuacja ta może ulec gwałtownej zmianie w momencie wystąpienia biegunki lub w przypadku stosowania preparatów przeczyszczających. Środki te działają na wiele sposobów i wskazane są m.in. w leczeniu zaparć czy zespołu jelita drażliwego. Zdarza się jednak, że są nadużywane (np. u osób starszych), przez co może dojść do wystąpienia deficytów podstawowych elektrolitów, w tym oczywiście potasu i magnezu.

Glikokortykosteroidy

Popularnie określane jako tzw. „sterydy”. Leki te wykazują silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu znalazły bardzo szerokie zastosowanie m.in. w terapii chorób reumatycznych (np. RZS, czyli reumatoidalnego zapalenia stawów), dermatologicznych czy w leczeniu astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Mogą być stosowane wziewnie, miejscowo (na skórę), doustnie i dożylnie (w wyjątkowych przypadkach). Sterydy wykazują wiele działań niepożądanych, których rodzaj i nasilenie uzależnione jest od drogi podania. Jednym z nich są zaburzenia elektrolitowe objawiające się m.in. znaczną utratą potasu i magnezu.

Insuliny

Warto podkreślić, że zaburzenia gospodarki elektrolitowej (w tym wahania stężenia potasu we krwi) bardzo często towarzyszą cukrzycy. Wykazano, że niedostateczne wykorzystanie glukozy przez tkanki przyczynia się do przesunięcia elektrolitów z tzw. przestrzeni komórkowej do przestrzeni pozakomórkowej, co z kolei prowadzi do znacznego odwodnienia i utraty potasu. Co więcej, deficyt tego pierwiastka może zostać nasilony przez insulinę, która jak wiemy jest podstawowym lekiem u osób z cukrzycą typu 1, a także jest bardzo często stosowana w terapii cukrzycy typu 2.

Ostatnia modyfikacja 7 marca 2019

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *