Jak tracimy potas?

O potasie, jako pierwiastku niezbędnym do prawidłowego funkcjonowaniu naszego organizmu, pisaliśmy już nie raz. Jak ustrzec się przed jego utratą? Czy Tobie także grozi jego niedobór?

Szacuje się, że w ciele dorosłego człowieka znajduje się ok. 150 g potasu, odpowiada on przede wszystkim za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. I właśnie dlatego, często objawami hipokaliemii (niedoboru potasu) będą dolegliwości związane z mięśniami. Zaobserwujemy wówczas ich osłabienie, samoistne drżenie, bóle czy drętwienie nóg. Nie są to jednak jedyne skutki niedostatecznej ilości tego elektrolitu. Zaalarmować powinno nas także napięcie nerwowe, bezsenność, niepokój, kołatanie serca czy pojawienie się suchości skóry, a nawet trądziku.

Pocenie się jest główną przyczyną utraty potasu

Potas jest pierwiastkiem, który z organizmu usuwany jest wraz z wodą, dlatego naturalnie pierwszą drogą, na skutek której może dojść do jego nadmiernej utraty jest pocenie się. Pamiętajmy jednak, że nie mamy tu na myśli wyłącznie aktywności fizycznej, oczywiście trenując intensywnie powinniśmy dostarczać utracone elektrolity, nie należy czekać, aż zaczną doskwierać nam uporczywe dolegliwości hipokaliemii. Nadmierna potliwość towarzyszy także wysokiej gorączce, wizytom w saunie czy podczas upałów, ale nie tylko, występuje także w niektórych jednostkach chorobowych, jak np. nadczynność tarczycy czy cukrzyca.

obliczapotasukatelin

Więcej niż jedno oblicze potasu cz. I

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni ...
Czytaj Dalej

Stres uaktywnia nadprodukcję hormonu aldosteronu

Inną dosyć zaskakującą drogą, która prowadzi do spadku potasu jest wszechobecny stres. Dzieje się to na skutek oblewających potów, które towarzyszą nerwowym sytuacjom oraz jak upatrują naukowcy – nadprodukcja aldosteronu, hormonu, który odpowiada za usuwanie potasu z organizmu (zbyt dużo aldosteronu = nadmierna utrata potasu).

Kawa, alkohol oraz słodycze przyczyniają się do utraty potasu

Co jeszcze prowadzi do hipokaliemii? Otóż nasze kulinarne grzeszki – nadużywanie kawy i alkoholu (obydwa napoje mają działanie moczopędne, zatem wraz ze zbyt częstymi wizytami w toalecie tracimy cenny potas), słodycze – a ściślej mówiąc cukier rafinowany (potas zużywany jest do jego trawienia) oraz nadmiar soli (organizm broni się przed zbyt dużym stężeniem sodu i powoduje jego usuwanie wraz z moczem, z którym niestety wydalany zostaje także potas).

Kawa i alkohol mają działanie moczopędne. W związku z tym mogą się przyczyniać do wydalania potasu z moczem. Dotyczy to oczywiście sytuacji nadmiernego ich spożycia. Według danych Uniwersytetu Maryland za takie uznaje się przyjmowanie dawki od około 1000 mg kofeiny. Trudno znaleźć odpowiedni przelicznik dla alkoholu. Można się jednak domyślić, że tutaj dozwoloną normą będzie spożycie kieliszka dziennie.

Niedobór magnezu

Magnez również uczestniczy w transporcie elektrolitów przez błony komórkowe. Najlepiej więc zapewnić organizmowi utrzymanie obu tych pierwiastków na właściwym poziomie, żeby w pełni wykorzystać ich potencjał dla naszego zdrowia.

Do utraty potasu dochodzi także na skutek masywnych wymiotów i biegunek, które mogą być np. następstwem zatrucia pokarmowego. W takich sytuacjach powinniśmy jak najszybciej uzupełniać utracone elektrolity, jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i osób starszych.

Równowaga, słowo-klucz, które jest ważne w każdym aspekcie naszego życia. Dotyczy także odpowiedniego stężenia elektrolitów (w tym potasu), które pełnią w organizmie bardzo ważne funkcje. Obserwujmy zatem bacznie swoje ciało, a na pewno unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji zaburzenia harmonii w jego funkcjonowaniu.

LITERATURA:

  1. https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/viewFile/12229/10107
  2. https://www.researchgate.net/publication/280718721_Optymalna_suplementacja_potasu_-_aktualny_stan_wiedzy

Jak tracimy potas?

O potasie, jako pierwiastku niezbędnym do prawidłowego funkcjonowaniu naszego organizmu, pisaliśmy już nie raz. Jak ustrzec się przed jego utratą? Czy Tobie także grozi jego niedobór? ...
Czytaj Dalej
katelindietadash

Czym jest dieta DASH?

W ciągu dnia nasze ciśnienie krwi podnosi się i opada, co jest zjawiskiem naturalnym. Natomiast kiedy jest podwyższone przez cały ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 18 sierpnia 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *