niedobór

Niedobór pierwiastków i jego wpływ na zdrowie

„Zbilansowana dieta”, to określenie, które ostatnimi czasy jest bardzo popularne. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że dostarcza w odpowiednich ilościach składniki, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki niej czujemy się w pełni sił. Niestety taki idealny stan nie zawsze jest utrzymany i łatwo wtedy o niedobór pierwiastków. Jakie konsekwencje zdrowotne niesie za sobą taki stan rzeczy? Poniżej kilka popularnych makroelementów oraz objawy ich niedostatecznej ilości w organizmie

POTAS

W przypadku tego pierwiastka, niedobór może nastąpić na skutek nadmiernego spożycia soli (konkretnie – sodu, im więcej sodu tym mniej potasu i odwrotnie), ale nie tylko. Przyczynić się do tego mogą także: silne biegunki, choroby nerek, przyjmowanie leków moczopędnych, nadużywanie alkoholu czy intensywny wysiłek fizyczny. Niski poziom potasu będzie manifestował się w postaci zaburzeń funkcjonowania układu krążenia (np. kołatanie serca, wysokie ciśnienie), ponadto chory będzie mógł zaobserwować m.in. obrzęki nóg i rąk, skurcze mięśni, osłabienie.

MAGNEZ

O niedobór tego pierwiastka nie jest trudno. „Zapracujemy” na niego nadużywając kawy, herbaty, przyjmując antykoncepcję hormonalną czy leki moczopędne, a także może okazać się skutkiem długotrwałego stresu. Niedobór magnezu jest dosyć powszechny, dlatego objawy nie powinny być dla nas obce: bolesne skurcze mięśni, mimowolne tiki twarzy, trudności z zaśnięciem, niepokój, podatność na stres.

SÓD

To niezwykle ważny dla naszego zdrowia pierwiastek, dlatego nie należy bagatelizować objawów jego niedoboru, do których może dojść na skutek: odwodnienia (biegunki, wymioty, nadmierne pocenie się podczas uprawiania sportów), oparzeń, stosowania leków moczopędnych czy chorób nerek.

Możemy wyróżnić trzy stopnie niedoboru jonów sodu (hiponatremii) i ściśle z nimi związane objawy. Hiponatremia łagodna zwykle nie daje niepokojących objawów, te zaczynają się przy kolejnym stopniu – umiarkowanym. Wówczas zaobserwować można: osłabienie, zawroty głowy czy nudności. Najbardziej niebezpiecznym stanem jest hiponatremia ciężka, której towarzyszą bóle głowy, zaburzenia świadomości i orientacji, wymioty, drgawki, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączka.

Opisane powyżej pierwiastki należą do tzw. makroelementów. Każdy z nich jest potrzebny do tego, aby nasz organizm przeprowadzał procesy niezbędne do życia. Oczywiście opisaliśmy tylko najczęstsze przyczyny niedoborów, jak i ich objawy. Cechą wspólną pierwiastków jest to, że zbilansowaną dietą możemy skutecznie utrzymać ich dobry poziom. Jeżeli jednak zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy udać się do lekarza, który najprawdopodobniej zaordynuje przyjmowanie preparatów, które uzupełnią braki. To o co możemy zadbać we własnym zakresie, to zabezpieczenie się przed ich utratą np. na skutek intensywnego wysiłku fizycznego. W tym celu warto mieć przy sobie płyn z elektrolitami i popijać go w trakcie ćwiczeń.

LITERATURA

  1. https://journals.viamedica.pl/arterial_hypertension/article/viewFile/38318/26939
  2. https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/viewFile/12151/10029
  3. https://journals.viamedica.pl/forum_nefrologiczne/article/viewFile/18518/14548

Ostatnia modyfikacja 24 kwietnia 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *