Wysokie ciśnienie krwi a sport. Jakich sportów unikać przy nadciśnieniu?

05.08.2021
ok. 3 min

Nadciśnienie tętnicze należy do schorzeń cywilizacyjnych, które z każdym kolejnym rokiem stają się coraz częstsze. Nadciśnienie prowadzi nie tylko do zwiększonego ryzyka zawału serca, ale również w wielu uniemożliwia utrzymywania wysokiej sprawności fizycznej. Nie jest to jednak prawdą, że nadciśnienie całkowicie wyklucza uprawianie sportu. Znane są dyscypliny, w których wysokociśnieniowcy również mogą osiągać sukcesy. Jak wiadomo: „sport to zdrowie”, jednak wyłącznie „odpowiedzialny sport to zdrowie”.

Chodzenie po górach nie jest wskazane dla osób z nadciśnieniem

Środowisko górskie charakteryzuje się obniżonym ciśnieniem zewnętrznym. Wpływa to na ciśnienie krwi, z jakim naciska ona na naczynia krwionośnie. Osoby cierpiące na nadciśnienie, będące po zawale lub cierpiące na problemy związane z krążeniem wieńcowym serca powinny unikać wyjazdów w wysokie góry.

Sprawdź też: Co pić w upały? Nawodnienie organizmu podczas upałów

Taka wycieczka może skutkować znacznym pogorszeniem samopoczucia, które objawia się w postaci szybszego męczenia się i bezsenności. Jeśli jednak zdecydują się na taki kierunek wakacyjnych wyjazdów – powinny w szczególności unikać długotrwałego wysiłku.

Sporty wydolnościowe nie są zalecane dla osób z nadciśnieniem krwi

Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny unikać sportów wydolnościowych, które obciążają serce. Wynika to nie tylko z faktu, że pojedyncza seria w sporcie wydolnościowym jest dłuższa. Sporty tego typu charakteryzują się stałym obciążeniem organizmu. Prowadzi to do zmiany sposobu bicia serca, które musi dostarczać więcej krwi do zażywających tlen i cukry mięśni. Serce przyspiesza, a ciśnienie krwi rośnie – właśnie tego muszą unikać osoby cierpiące na nadciśnienie. 

Sporty siłowe dla osób z nadciśnieniem krwi

Sporty siłowe inaczej wpływają na układ krążenia. Krótkie serie z dłuższymi przerwami zapobiegają nadmiernemu wzrostowi ciśnienia krwi. Wysiłek ten jednak wciąż pozytywnie wpływa na inne elementy organizmu. Wspomaga on reakcję komórek na insulinę, normuje poziom cukru we krwi, a nawet aktywuje geny długowieczności komórek. Nawet osoby z wysokim ciśnieniem krwi mogą czerpać ze sportu pełnymi garściami.

Mierzeni ciśnienia przed i po treningu

Regularne mierzenie ciśnienia powinno stanowić mantrę osób cierpiących na nadciśnienie. Umożliwia ono nie tylko stałe kontrolowanie reakcji organizmu, ale również po głębszej analizie pozwoli na dostosowanie rodzaju ćwiczeń do naszego stanu zdrowia. Jeśli dzisiejsza seria ćwiczeń za bardzo podniosła Ci ciśnienie jutro spróbuj innej maszyny na siłowni i porównaj wyniki ciśnieniomierza. Regularne sprawdzanie ciśnienia krwi stanowi dodatkową informację dla lekarza, która wspomoże długotrwałe leczenie pacjenta.

Suplementacja potasem a ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi zależy w pierwszej kolejności od siły i sposobu skurczu serca, następnie jest korygowana przez naczynia krwionośne, które otoczone są niewielkimi pękami mięśni. Jony potasu regulują skurcz wszystkich mięśni w organizmie, również tych najmniejszych. Utrzymywanie właściwego poziomu potasu we krwi zapobiega rozregulowaniu się systemu odpowiedzialnemu za zwężanie i rozszerzanie naczyń, a tym samym pozwala na normalizację ciśnienia krwi. Niedobory potasu grożą szczególnie sportowcom, którzy tracą znaczne ilości tego pierwiastka wraz z potem. Właściwa suplementacja potasem pozwoli więc nie tylko na maksymalizacje wyników sportowych, ale sprawi, że uprawianie sportu będzie przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia.

Bibliografia:
Hegde SM, Solomon SD. Influence of Physical Activity on Hypertension and Cardiac Structure and Function. Curr Hypertens Rep. 2015;17(10):77. doi:10.1007/s11906-015-0588-3
Manfredini, F., Malagoni, A.M., Mandini, S., Boari, B., Felisatti, M., Zamboni, P. and Manfredini, R., 2009. Sport therapy for hypertension: why, how, and how much?. Angiology, 60(2), pp.207-216.
Petrella, R.J., 1998. How effective is exercise training for the treatment of hypertension?. Clinical journal of sport medicine: official journal of the Canadian Academy of Sport Medicine8(3), pp.224-231.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]