Okres dziecięcy charakteryzuje się przyspieszonym wzrostem i wzmożoną aktywnością. Rozwijający się intensywnie organizm ma również wyższe zapotrzebowanie na substancje odżywcze, witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek. Magnez pełni najbardziej różnorodne funkcje w organizmie. Odpowiada nie tylko za prawidłową komunikacje międzykomórkową na skalę całych narządów czy układów, ale reguluje także najbardziej podstawowe procesy biochemiczne takie jak replikacja DNA, synteza białek i gospodarka energetyczna komórek.
Objawy niedoboru magnezu u dzieci
Wśród najczęściej występujących – ale także najmniej specyficznych – objawów niedoboru magnezu u dzieci można wyróżnić nadmierną senność. Z uwagi na występujące w wieku dojrzewania rozregulowania naturalnego zegara biologicznego, które prowadzą do niestandardowych godzin snu i czuwania, nadmierna senność w ciągu dnia może nie być skutkiem przewlekłych niedoborów magnezu. Do pozostałych objawów należą skurcze i bóle mięśni (zwłaszcza nocne, które przeszkadzając w spaniu dodatkowo wzmagają senność w ciągu dnia), problemy z koncentracją, zaburzenia nastroju i wrażliwość na stres. W niektórych przypadkach znaczne niedobory magnezu mogą prowadzić do zaostrzenia objawów chorób takich jak autyzm, ADHD, migreny i depresja.
Sprawdź też: Ćwiczenia na mięśnie brzucha
Niektóre badania sugerują, że długotrwałe niedobory magnezu mogą skutkować znaczącymi spadkami koncentracji i problemami z uczeniem się. Prawdopodobnie wynika to z protekcyjnych właściwości magnezu, którego jony chronią komórki nerwowe przed toksycznym wpływem metali ciężkich, takich jak niklu, kadmu i rtęci.
Dlaczego dzieci cierpią na niedobory magnezu?
Niedobory magnezu są wynikiem nieprawidłowej diety. Wysoko przetworzone produkty zawierają dużo mniej witamin i minerałów. Konserwanty dodatkowo zmniejszają ich wchłanianie w układzie pokarmowym. Najbardziej problematyczna jest jednak dieta nastolatków i studentów, bogata w cukry, nieodpowiednio przygotowane mięso i tłuszcze. Magnez pozyskiwany jest głównie z produktów pełnoziarnistych i strączkach, które nie należą do najchętniej wybieranych przez młodych ludzi. Obecność znacznych ilości wapnia, cukru i białka zwierzęcego w diecie obniża wchłanianie magnezu.
Według najpowszechniej przyjętych standardów dobowe zapotrzebowanie na magnez wynosi:
– dzieci w wieku 1-3 lata – 80 mg
– dzieci w wieku 4-8 lat – 130 mg
– dzieci w wieku 9-13 lat – 240 mg
– dziewczynki w wieku 14-18 lat – 360 mg
– chłopcy w wieku 14-18 lat – 410 mg
Jak rozwiązać problem niedoboru magnezu u dzieci?
Można zapobiegać niedoborom magnezu u dzieci przede wszystkim poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Do produktów zawierających magnez – które powinny znaleźć się w każdej diecie – należą strączki i nasiona, orzechy i produkty pełnoziarniste. Zaskakująco bogatym źródłem magnezu jest kakao, które może stanowić ciekawe uzupełnienie słodkich dań (smoothie, owsianek i niskokalorycznych ciast). Kolejnym krokiem jest ograniczenie spożycia substancji, które zmniejszają biodostępność magnezu w jelicie – należą do nich: białka pochodzenia zwierzęcego, cukry proste obecne w słodzonych jogurtach, napojach gazowanych i sokach i nadmiar kofeiny.
Bibliografia:
Cuadrado-Soto, E., López-Sobaler, A.M., Jiménez-Ortega, A.I., Aparicio, A., Bermejo, L.M., Hernández-Ruiz, Á., Lara Villoslada, F., Leis, R., Martínez de Victoria, E., Moreno, J.M. and Ruiz-López, M.D., 2020. Usual Dietary Intake, Nutritional Adequacy and Food Sources of Calcium, Phosphorus, Magnesium and Vitamin D of Spanish Children Aged One to< 10 Years. Findings from the EsNuPI Study. Nutrients, 12(6), p.1787.
Brousseau, D.C., Scott, J.P., Badaki-Makun, O., Darbari, D.S., Chumpitazi, C.E., Airewele, G.E., Ellison, A.M., Smith-Whitley, K., Mahajan, P., Sarnaik, S.A. and Casper, T.C., 2015. A multicenter randomized controlled trial of intravenous magnesium for sickle cell pain crisis in children. Blood, The Journal of the American Society of Hematology, 126(14), pp.1651-1657.
Al Alawi, A. M., Majoni, S. W., & Falhammar, H. (2018). Magnesium and Human Health: Perspectives and Research Directions. International journal of endocrinology, 2018, 9041694. https://doi.org/10.1155/2018/9041694
Schwalfenberg, G. K., & Genuis, S. J. (2017). The Importance of Magnesium in Clinical Healthcare. Scientifica, 2017, 4179326. https://doi.org/10.1155/2017/4179326
Przeczytaj też: