Ćwiczenia na mięśnie brzucha

27.01.2021
ok. 3 min

Nie tylko osoby chcące zobaczyć na swoim brzuchu sześciopak powinny być zainteresowane ćwiczeniami na mięśnie tych części ciała. Mięśnie brzucha stanowią ważny element układu podtrzymującego prawidłową postawę ciała i dbanie o ich rozwój powinno stanowić nieodłączny element ćwiczeń fitness.

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie brzucha?

Dlaczego mięśnie brzucha są tak istotne? Ludzka postawa opiera się na kostno-mięśniowym rdzeniu przechodzącym przez długą oś ciała. W skład tego rdzenia wchodzą również mięśnie brzucha, które nie tylko pełnią statyczną rolę elementu utrzymującego ciało i narządy jamy brzucha, ale także uczestniczą w dynamice ruchów typu: kucanie, schylanie się, a nawet bieg. Rozwinięte i wydajne mięśnie brzucha pozwalają na odciążenie tylnej części tego rdzenia – mięśni pleców. To właśnie ból tych mięśni (zwłaszcza ich dolnych partii) doskwiera większości ludzi wykonujących siedzącą pracę. Nie trudno więc zauważyć, że atrakcyjny wygląd to tylko jedna z wielu korzyści płynących z rozwiniętej muskulatury brzucha. 

Ten lekko słodki napój przypominający syrop zapewnia wiele korzyści dla zdrowia, jest pełen witamin, białek, aminokwasów i minerałów. Czy warto pić sok z brzozy? Właściwości zdrowotne soku z brzozy.

Klasyczne ćwiczenia na mięśnie brzucha

Najpopularniejsze ćwiczenia na mięśnie brzucha nie wymagają zakupu karnetu na siłownię – zdecydowaną większość z nich wykonasz w domu, bez konieczności używania maszyn i specjalnych obciążeń. Wykorzystują one anatomię ciała i specyficzne zależności między jego partiami, a również obciążenie jego własną masą. 

Deska – ćwiczenia na mięśnie głębokie brzucha

Klasyk wszech czasów! Ćwiczenie to jest proste i polega na utrzymywaniu prostej linii grzbietu i nóg, opierając się na zgiętych łokciach i przedramionach, a z drugiej strony – na palcach stóp. Fizjoterapeuci i trenerzy bardzo polecają tę formę ćwiczeń – z uwagi na minimalny ruch, który niweluje szansę popełnienia błędu w ich trakcie lub nabycia kontuzji. Kolejną zaletą deski jest „skalowalność” – łatwo jest zwiększyć stopień trudności ćwiczenia jedynie poprzez wydłużenie jego wykonywania. Deska angażuje wszystkie mięśnie długiej osi ciała – w tym właśnie mięśnie brzucha.

„Alpinista” – ćwiczenia na mięśnie brzucha

Ćwiczenie to jest dużo bardziej dynamiczne niż deska, jednak równie proste i nie wymaga dodatkowego sprzętu. Pozycja startowa do „alpinisty” przypomina tę przed biegiem – dłonie mocno oparte o podłogę, jedna noga wyprostowana i oparta na palcach, druga zgięta, a mięśnie brzucha stale napięte.

Sprawdź też: Masaż sportowy: poznaj korzyści masażu sportowego

Ruch w tej metodzie ćwiczeń polega na zamianie nóg – zgięciu jednej towarzyszy wyprostowanie drugiej. Ćwiczenia te należy wykonywać szybko. Jeśli mamy problem ze „zmieszczeniem nogi”, odpowiednie podparcie dłoni umożliwi nam lekkie odbicie się od podłoża prostowaną nogą. W trakcie takich ruchów każdemu zgięciu nogi w stawie biodrowym towarzyszy napięcie mięśni brzucha. Dodatkowym „wspomagaczem” w tym ćwiczeniu jest grawitacja, przeciwko której mięśnie głębokie brzucha utrzymują narządy wewnętrzne. Ćwiczenie to dodatkowo spala bardzo dużo kalorii i stanowi świetne rozszerzenie standardowej wersji rozgrzewki.

Przyciąganie kolan – ćwiczenie na mięśnie brzucha

Ćwiczenie to w swojej najpopularniejszej wersji wykonywane jest na leżąco. Nie należy wykonywać go na twardej podłodze, gdyż grozi to uszkodzeniem wystających struktur kręgów (wyrostków kolczystych) i obtarciami. Najlepszym zabezpieczeniem jest odpowiednia mata o dostosowanym do masy ludzkiego ciała stopniu twardości. Ćwiczenie polega na przyciąganiu kolan zgiętych nóg do klatki piersiowej. W trakcie tego ruchu dochodzi do skurczu głębokich mięśni brzucha, których ćwiczenia są najtrudniejsze, ale to właśnie te mięśnie są najważniejsze, jeśli chodzi o fizjologiczne funkcje muskulatury tej części ciała. Ćwiczenie należy wykonywać powoli, a ruchy muszą być pełne. Najlepsze efekty daje dodatkowe zatrzymanie kolan na kilka sekund bezpośrednio przed klatką piersiową. Podobnie jak „deska” – ćwiczenie to zyskało popularność wśród początkujących z uwagi na łatwość skalowania. W celu zwiększenia intensywności ćwiczeń wystarczy wydłużyć czas zatrzymania kolan w zgięciu i liczbę powtórzeń. 

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]