Wpływ niedoboru magnezu na układ nerwowy

03.03.2021
ok. 3 min

Magnez to czwarty najobficiej występujący minerał w organizmie. Magnez jest niezbędny do przebiegu setek reakcji enzymatycznych, które mają wpływ na funkcjonowanie mięśni, stan kości, poziom cukru we krwi oraz funkcjonowanie mózgu. Zrównoważona dieta to idealny sposób na pokrycie dziennego zapotrzebowania na magnez. A nadmierne spożywanie wysoko przetworzonych produktów zwiększa ryzyko niedoboru magnezu, które dopiero po latach mogą dawać zauważalne klinicznie objawy.

Magnez a migrena

Odpowiedni poziom magnezu we krwi wspomaga układ nerwowy. Dowiedz się jak jeszcze ten składnik wspiera twoje zdrowie! Niski poziom magnezu może również rozprzestrzeniać sygnały bólowe promieniujące na kończyny. Do chorób zwiększających ryzyko wystąpienia niedoborów magnezy należy zespół jelita drażliwego, który skutkuje zaburzeniem fizjologii błony śluzowej. Stany zapalne i nieszczelność bariery tkankowej prowadzą do uszkodzeń komórek, które w takim stanie nie transportują prawidłowo substancji odżywczych.

Sprawdź też: Niedobory magnezu u dzieci

Osoby cierpiące na migrenę mają niższy poziom magnezu w mózgu, niż osoby zdrowe. Prawie połowa badanych ma niedobory magnezu w momencie pierwszego ataku migreny. Niektórzy ludzie są obciążeni genetycznie i ich organizm nie przyswaja odpowiedniej ilości magnezu. Do tego dochodzi alkohol, który również wypłukuje minerały z organizmu i może wywołać migrenę.

Magnez i synapsy

W 2004 roku wykazano, że magnez uczestniczy również w przebudowie tkanki mózgowej. Neurony w mózgu kontaktują się ze sobą poprzez synapsy. Ich ilość determinuje sprawność wymiany informacji między komórkami, a wraz ze zwiększaniem zdolności poznawczych rośnie liczba połączeń synaptycznych. Intensywna nauka, dorastanie i regeneracja mózgu po uszkodzeniach objawiają się w postaci wytwarzania nowych synaps i zanikaniu tych nieużywanych.

Wysoka biodostępność magnezu dla rozwijających się i przekształcających neuronów może nie tylko usprawnić wydajność procesów przebudowy mózgu, ale również zwiększyć dokładność całego procesu.

Magnez jest zalecany na poprawę koncentracji

Wiele razy słyszy się o suplementacji magnezem jako metodzie walki z przewlekłym stresem. Większość suplementów przeznaczonych dla studentów zawiera wysokie stężenie łatwo biodostępnego magnezu. Minerał ten w formie jonów reguluje funkcjonowanie neuronów. Magnez jest wykorzystywany przez komórki między innymi w procesach związanych z gospodarka energetyczną. Uniwersalny nośnik energii – adenozynotrifosforan (ATP) – ulega rozłożeniu właśnie dzięki kontaktowi z jonem magnezu. Komórki charakteryzujące się intensywnym metabolizmem przetwarzają również znaczne ilości ATP, a tkanka nerwowa należy do najciężej pracujących w naszym organizmie. 

Ogólna poprawa funkcji kognitywnych wiąże się również z polepszeniem nastroju, zmniejszeniem objawów depresji i stresu. Wszystkie składowe prowadzące do usprawnienia działania tkanki nerwowej zwiększa możliwości naszego mózgu – zapamiętywanie i odtwarzanie informacji, koncentrację i regenerację. 

Jak pokryć dzienne zapotrzebowanie na magnez?

Wybierz pełne ziarna

Przejdź z rafinowanych ziaren na produkty pełnoziarniste. Na przykład pół szklanki brązowego ryżu zawiera 38 mg, w porównaniu do 10 mg białego ryżu.

Jedz zielone warzywa liściaste

Kubek ugotowanego jarmużu zawiera 23,4 mg magnezu, podczas gdy ta sama ilość kapusty włoskiej ma prawie 41 mg, a szpinak ma 157 mg.

Jedz fasolę

Rośliny strączkowe, takie jak czerwona fasola i czarna fasola, są dobrym źródłem magnezu, podobnie jak soja, edamame, mleko sojowe i tofu.

Jedz orzechy

Porcja 30g orzechów dostarcza 50 mg (orzeszki ziemne) do 80 mg (migdały).

Pij kawę

Umiarkowane picie kawy ma pozytywny wpływ na zdrowie. Podczas gdy filiżanka zwykłej kawy zawiera tylko 7,2 mg magnezu, porcja espresso (z kofeiną lub bezkofeinowa) zawiera 48 mg, a podwójna latte – 82 mg.

Unikaj przetworzonej żywności

Osoby, które spożywały najwięcej napojów słodzonych cukrem, przetworzonego mięsa, słonych przekąsek, przystawek na ciepło, frytek i słodyczy, miały średnie dzienne spożycie magnezu o 56 mg niższe niż osoby, które miały najmniej tych ultra przetworzonych produktów, według badania z 2017 r. w czasopiśmie Population Health Metrics.

Bibliografia:
Slutsky I, Sadeghpour S, Li B, Liu G. Enhancement of synaptic plasticity through chronically reduced Ca2+ flux during uncorrelated activity. Neuron. 2004 Dec 2;44(5):835-49.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]