Roślinne źródła białka. Czym zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej?

19.12.2021
ok. 3 min

Białko jest kluczową częścią zdrowej diety. Kiedyś była to obsesja wyłącznie kulturystów i fanatyków siłowni, ale teraz wielu z nas chce się upewnić, że je wystarczająco dużo. Jednak nie tylko wegetarianie powinni być świadomi, jakie produkty poza mięsem są dobrym źródłem białka. Nie ma bowiem gwarancji, że dieta w pełni zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na białko. W tym artykule przyjrzymy się produktom rośliny bogatym w białko.

Soczewica

Gotowana soczewica ma konsystencję średnio wysmażonego mięsa mielonego, dzięki czemu świetnie nadaje się do formowania kotletów, a nawet burgerów. Jej delikatny smak może być łatwo urozmaicony przez przyprawy, a cena i łatwość przyrządzenia zachęca do częstego stosowania soczewicy w kuchni.

Fasola, groch i inne warzywa strączkowe

Strączki – a przede wszystkim fasola i groch – od lat uważane są za kluczowy składnik diety wegetariańskiej. Wszechstronność wykorzystana w kuchni sprawiła, że wielu wegetarian właśnie na nich opiera swój jadłospis. Czy to ich jedyne zalety? Strączki należą również do jednych z najbardziej sycących produktów. Jeśli więc ktoś uważa, że nie naje się obiadem bez mięsa – nigdy nie próbował kotletów zrobionych z fasoli.

Orzechy

Orzechy stanowią nie tylko świetne źródło białka. Dzięki wysokiej zawartości tłuszczy nienasyconych i licznych minerałów są jedną z najlepszych przekąsek. Najczęściej stosuje się je jako dodatek do dań typowo roślinnych, sałatek i makaronów, jednak właściwie przetworzone orzechy (drobno utarte) mogą stanowić składnik wegetariańskich kotletów, sosów i sera roślinnego. 

Tofu

Tofu od kilku lat przestaje być tylko nowym wymysłem modnych restauracji, a staje się nareszcie elementem diety (nie tylko wegetariańskiej). Niezwykła uniwersalność tofu, która wyróżnia ten produkt na tle innych sprawiła, że zjednał on sobie wielu sympatyków.

Sprawdź też: Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Z tofu można przyrządzić niemal każde danie i w każdym zastąpić nim mięso – bez utraty walorów smakowych. Odpowiednio przyrządzone tofu nie tylko imituje smak mięsa, ale nawet jego strukturę. Dla większości osób będzie niemal nieodróżnialny od kurczaka w daniach typowo azjatyckich.

Roślinne źródła białka

Dla wielu osób odejście od diety mięsnej może być odczuwane jako przejście jadłospisu w kierunku dań nudnych i bez smaku. Nic bardziej mylnego! Uniwersalność dań roślinnych sprawia, że wykorzystując pewne triki możemy imitować smak mięsa. Do produktów, których obecność w diecie wegetariańskiej ułatwia zmianę stylu życia należą grzyby.

Grzyby bogate są w składniki, które imitują smak mięsa, a niektóre z nich – glutaminian – właśnie odpowiadają za charakterystyczny aromat produktów mięsnych. Prócz najpopularniejszych pieczarek poleca się również spróbowanie boczniaków, które można spożywać samodzielnie po usmażeniu w niewielkiej ilości oleju z panierką. Dzięki zwiększeniu ilości grzybów w daniach przejście na dietę wegetariańską okaże się być przyjemne. 

Bibliografia:
Mariotti F, Gardner CD. Dietary Protein and Amino Acids in Vegetarian Diets-A Review. Nutrients. 2019;11(11):2661.
Hertzler SR, Lieblein-Boff JC, Weiler M, Allgeier C. Plant Proteins: Assessing Their Nutritional Quality and Effects on Health and Physical Function. Nutrients. 2020;12(12):3704. 

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]