Zdrowie i szparagi – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze

09.06.2014
ok. 4 min

Szparagi – zielone warzywo znane ze swoich smukłych pędów – to często jedna z pierwszych oznak wiosny. Jasny, nieco ziemisty smak tego warzywa to tylko jeden z powodów, dla których ma kulinarne zastosowanie. Szparagi są również cenione ze względu na wartości odżywcze i wykazano, że mają potencjalne właściwości przeciwnowotworowe i moczopędne.

Szparagi – historia i pochodzenie

Szparagi to warzywo, które pochodzi z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W obrębie tej rodziny roślin występuje ponad 200 gatunków. Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne, a inne wykorzystywane są przez florystów w aranżacjach i bukietach. Prawdopodobnie najbardziej znane są szparagi ogrodowe, czyli Asparagus officinalis. Szparagi po raz pierwszy uprawiano w Grecji ponad 2500 lat temu, a eksperci twierdzą, że starożytni Rzymianie również się nimi delektowali. Były powszechnie spotykane w stanie dzikim. Wczesne wersje uprawne szparagów miały cieńsze łodygi i ciemniejszy kolor niż szparagi, które dziś można znaleźć na targu. Miały również bardziej gorzki smak.

Sprawdź też: Owoce bogate w potas

Szparagi rosną w klimacie umiarkowanym lub podzwrotnikowym na glebach, które nie są zbyt kwaśne. Obecnie Chiny, Tajlandia, Meksyk, Peru i Niemcy są liderami w uprawie większości szparagów na świecie. Choć zielone szparagi są zdecydowanie najpopularniejsze, można spotkać się również z fioletowymi lub białymi szparagami. Fioletowe szparagi są zazwyczaj nieco słodsze od zielonych, natomiast białe mają łagodniejszy i delikatniejszy smak. Białe szparagi uprawiane są w dużych ilościach we Francji, dlatego też są powszechnie spotykane w Europie. Warzywo to uprawia się całkowicie pod ziemią, dzięki czemu chlorofil wytwarzający kolor nigdy się nie rozwija, a łodygi pozostają białe.

Wartości odżywcze szparagów

Szparagi to jedno z najbardziej zrównoważonych odżywczo warzyw. Nie zawierają tłuszczu, sodu i cholesterolu, a ponadto są bogate w wiele kluczowych składników odżywczych. Szparagi zawierają:

  • Foliany, witaminę z grupy B, którą organizm wykorzystuje do tworzenia DNA.
  • Witaminę K, która odgrywa rolę w krzepnięciu krwi i utrzymaniu zdrowych kości.
  • Potas, który utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni.
  • Witamina C, przeciwutleniacz, który pomaga skórze, kościom i tkankom łącznym, a także jest ważny dla wchłaniania żelaza.
  • Witamina A, która jest kluczowa dla wzrostu kości, wzroku, reprodukcji, funkcji komórek i układu odpornościowego.

Porcja 50g ugotowanych szparagów zawiera:

  • 13 kilokalorii
  • 1,5 grama (g) białka (3%)
  • 0,1 g tłuszczu
  • 2,6 g węglowodanów
  • 1,4 g błonnika (5,6 %)
  • 135 miligramów (mg) potasu (2,9 %)
  • 3,8 mg witaminy C (6,3 %)
  • 35 mikrogramów (mcg) folianów (8.8 %)
  • 507 jednostek międzynarodowych (IU) witaminy A (10,1 % )
  • 27.9 mcg witaminy K (34.9 %)

Właściwości zdrowotne szparagów

Istnieje kilka ludowych mądrości na temat szparagów – mówi się, że pomagają na wszystko, od bólu zębów po problemy z układem rozrodczym. Twierdzenie o uśmierzaniu bólu zęba nie potwierdziło się we współczesnych badaniach, ale w innej opowieści może być trochę prawdy.

Eksperci twierdzą, że ważne jest, aby kobiety, które chcą zajść w ciążę, spożywały zalecane ilości kwasu foliowego, który jest syntetyczną formą folianu, witaminy z grupy B występującej w szparagach. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) twierdzi, że należy przyjmować 400 mcg kwasu foliowego dziennie, aby zapobiec dwóm powszechnym wadom wrodzonym: rozszczepowi kręgosłupa i anencefalii. Porcja szparagów o pojemności ½ szklanki zawiera 35 mcg kwasu foliowego, co oznacza, że aby zaspokoić zalecane dzienne spożycie, musiałabyś zjeść prawie 6 szklanek szparagów, jeśli starasz się zajść w ciążę i polegasz wyłącznie na szparagach, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na foliany.

Warzywo to zostało również powiązane z potencjalnymi możliwościami walki z rakiem, ponieważ zawiera przeciwutleniacz glutation. Glutation jest znany ze swoich właściwości detoksykacyjnych i wykazano, że odgrywa rolę w usuwaniu czynników rakotwórczych z organizmu. Może być szczególnie pomocny dla pacjentów z nowotworami szpiku kostnego, piersi, okrężnicy, krtani i płuc, choć badacze zauważają, że może on jednocześnie negatywnie wpływać na leki stosowane w chemioterapii.

Aminokwas asparagina, który występuje w bardzo małych ilościach w szparagach, działa jak diuretyk. Diuretyki w formie tabletek, które są silnie skoncentrowane, mogą pomóc pozbyć się z organizmu nadmiaru soli i wody, co może obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć wzdęcia. Diuretyki są generalnie bezpieczne, ale w bardziej skoncentrowanej formie mogą potencjalnie prowadzić do zawrotów głowy, odwodnienia, skurczów mięśni, bólów głowy i niskiego poziomu sodu. Jest mało prawdopodobne, aby po spożyciu szparagów wystąpiły którekolwiek z tych skutków ubocznych.

Bibliografia:
National Center for Biotechnology Information (2021). PubChem Compound Summary for CID 6267, Asparagine. Retrieved August 26, 2021 from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Asparagine.
https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/folic_acid_and_folate_in_foods
https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminK-HealthProfessional/
https://medlineplus.gov/vitaminc.html

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]