Niskie ciśnienie krwi a sport

13.08.2021
ok. 3 min

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia mózgu i człowiek czuje się jak po zbyt długim wstrzymywaniu oddechu. Długotrwałe niedotlenienie i niedożywienie mózgu prowadzą do zmian w obrębie tkanki nerwowej zmniejszając wydajność pracy umysłowej i zapamiętywania. 

Sport dla niskociśnieniowców – o czym trzeba pamiętać?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że osoby o niskim ciśnieniu krwi powinny – podobnie jak wysokociśnieniowcy – zaciągnąć porady u lekarza. Pozwoli to na wykrycie przeciwskazań dotyczących konkretnych dyscyplin sportowych i znacznie zmniejszy ryzyko kontuzji. 

Jak bezpiecznie podnieść ciśnienie krwi?

Wystarczy już około 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie, aby bezpiecznie podnieść ciśnienie krwi. Regularność wykonywanych ćwiczeń i powtarzalność technik zmniejsza ten okres nawet do kilkunastu minut. Wybór ćwiczeń jest ogromny: od biegania na świeżym powietrzu i bieżniach, aż po delikatną gimnastykę i rozciąganie. Sport na zewnątrz jest szczególnie zalecany ze względu na lepsze natlenienie organizmu. Należy jednak wybierać miejsca poza centrami miast – w parkach lub lasach – w celu ograniczenia negatywnego wpływu smogu ulicznego na płuca. 

Ćwiczenia wydolnościowe czy siłowe?

Zestawy ćwiczeń możemy podzielić na dwie duże grupy: ćwiczenia wydolnościowe trwają dłużej i są mniej intensywne niż siłowe, które polegają na krótkich seriach obarczonych dużym wysiłkiem fizycznym. Zazwyczaj łatwo jest nam określić, czy dane ćwiczenie należy do grupy ćwiczeń siłowych czy wydolnościowych – staje się to dopiero trudniejsze przy bardziej skomplikowanych ćwiczeniach na siłowni z wykorzystaniem maszyn. 

Sprawdź też: Wysokie ciśnienie krwi a sport. Jakich sportów unikać przy nadciśnieniu?

Ćwiczenia wydolnościowe prowadzą do mniszego podniesienia ciśnienia krwi, jednak utrzymuje się ono przez dłuższy czas. To dlatego po porannych ćwiczeniach wydolnościowych osoby z niskim ciśnieniem czują zastrzyk energii na cały dzień, który działa lepiej niż kawa do śniadania. Ćwiczenia siłowe działają na zasadzie „tu i teraz” – podnoszą ciśnienie bardzo szybko, jednak efekt ten utrzymuje się do trzech godzin. Jedna z najchętniej wybieranych technik ćwiczeniowych polega na połączeniu dobrodziejstwa obu zestawów ćwiczeń. Rozgrzewka stanowi typowy trening wydolnościowy, a podnoszenie ciężarów zaraz po niej jest klasycznym treningiem siłowym. Taka różnorodność zapewnia nie tylko wzrost wydolności fizycznej organizmu, ale także normuje ciśnienie krwi na cały dzień.

Suplementacja potasem a ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi zależy w pierwszej kolejności od siły i sposobu skurczu serca, następnie jest korygowana przez naczynia krwionośne, które otoczone są niewielkimi pękami mięśni. Jony potasu regulują skurcz wszystkich mięśni w organizmie, również tych najmniejszych. Utrzymywanie właściwego poziomu potasu we krwi zapobiega rozregulowaniu się systemu odpowiedzialnemu za zwężanie i rozszerzanie naczyń, a tym samym pozwala na normalizację ciśnienia krwi. Niedobory potasu grożą szczególnie sportowcom, którzy tracą znaczne ilości tego pierwiastka wraz z potem. Właściwa suplementacja potasem pozwoli więc nie tylko na maksymalizacje wyników sportowych, ale sprawi, że uprawianie sportu będzie przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]