Zdrowotne korzyści z treningu siłowego. Dlaczego warto uprawiać trening siłowy?

02.12.2020
ok. 3 min

Dlaczego warto ćwiczyć siłowo? Gdybyś wiedział, że określony rodzaj ćwiczeń może przynieść korzyści Twojemu sercu, poprawić równowagę, wzmocnić kości i pomóc Ci schudnąć, jednocześnie poprawiając wygląd i samopoczucie, czy nie chciałbyś zacząć? Cóż, badania pokazują, że trening siłowy może zapewnić wszystkie te korzyści. Jest więcej niż dziesięć powodów, dla których warto uprawiać trening siłowy. Przedstawiamy najbardziej istotne korzyści z treningu siłowego.

Czym jest trening siłowy?

Trening siłowy – zwany także oporowym – to technika aktywności fizycznej mająca na celu poprawę sprawności mięśni poprzez ćwiczenie ich określonych partii przeciwko oporowi zewnętrznemu przy użyciu wolnych ciężarów, maszyn lub nawet własnej masy ciała. Podstawową zasadą jest obciążanie mięśni, co zmusza je do przystosowania i wzrostu. Trening siłowy nie należy tylko do podstawowych ćwiczeń kulturystów. Regularna aktywność tego typu zapobiega postępującej utracie beztłuszczowej masy mięśni, która wynika z naturalnego starzenia organizmu. Stanowi on więc integralna część ogólnej sprawności i przynosi korzyści w każdym wieku.

Trening siłowy zwiększa sprawność mięśni

Siła mięśni w pewnym wieku odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu. W młodości niewielu zauważa tę istotność. Trening siłowy nazywany jest oporowym, ponieważ wykorzystuje siłę mięśni przeciwdziałających określonemu naporowi.

Sprawdź też: Korzyści płynące z przyjmowania suplementów witaminy B6

Opór izometryczny polega na napinaniu mięśni o nieruchomy przedmiot, na przykład w trakcie robienia pompek. Trening izotoniczny złożony jest z szeregu skurczów mięśni kończących się zmianą jego długości i zgięciami w stawach.

Trening siłowy sprzyja utrzymywaniu masy mięśniowej i kostnej

W wieku około 30 lat w wyniku fizjologicznego starzenia zaczynamy tracić od 3 do 5 procent tkanki mięśniowej na rok. Zaledwie 30 minut intensywnego treningu siłowego dwa razy w tygodniu znacznie zwiększa gęstość kości i usprawnia ich strukturę. Ma to duże znaczenie dla kobiet po okresie menopauzy, które narażone są na osteopatię.

Dźwiganie ciężarów pozwala utrzymać wagę ciała

Ćwiczenia wydolnościowe takie jak bieganie, pływanie czy szybki chód są dobrze znane jako główne metody zwiększenia liczby spalanych dziennie kalorii. Jednak trening siłowy również pomaga w tym procesie. Pozwala on na zwiększenie spoczynkowego zapotrzebowania organizmu na energię, która pochodzi z metabolizowanych cukrów i tłuszczy. Wynika to z konieczności dostarczania rosnącym mięśniom znacznych ilości składników odżywczych.

Pokarmy lekkostrawne mają zwykle niską zawartość błonnika. Dieta lekkostrawna – zalecenia żywieniowe, które nie obciążają układu pokarmowego.

Ćwiczenia siłowe rozwijają motorykę i koordynację

Rozwój poszczególnych partii mięśni pomaga w kontroli właściwej koordynacji ruchowej. Jest to szczególnie istotne dla osób starszych, które są bardziej narażone na przypadkowe urazy.

Wysiłek fizyczny pomaga w leczeniu chorób przewlekłych

Ogólny wysiłek fizyczny pomaga w leczeniu chorób metabolicznych jak cukrzyca, a zwłaszcza cukrzycy typu 2. Praca mięśni pozwala zwiększeniu czułości komórek na insulinę – hormon regulujący gospodarką cukrową. Ćwiczenia pozwalają też na obniżenie poziomu przewlekłego stanu zapalnego, który ma związek z chorobami autoimmunologicznymi.

Wzmacnia układ sercowo-naczyniowy

Schorzenia układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę śmierci w krajach rozwiniętych. Uszkodzeniom naczyń – wynikającym z odkładania się na ich ścianach złogów miażdżycowych – można zapobiegać poprzez ćwiczenia zmniejszające ilość tkanki tłuszczowej. Pozytywny wpływ treningów siłowych na poziom cukru we krwi i zmniejszenie stanu zapalnego również warunkują odporność układu krwionośnego na wszelkiego rodzaju zaburzenia fizjologii.

Bibliografia:
Westcott WL. Resistance training is medicine: effects of strength training on health. Curr Sports Med Rep. 2012 Jul-Aug;11(4):209-16

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]