W jaki sposób sprawdzić, czy jest się odwodnionym?

06.09.2019
ok. 3 min
odwodnienie-sposoby-na-katelin

Woda to życie

Woda stanowi około 60 % składu ludzkiego organizmu. Ten niezwykle prosty w budowie związek chemiczny warunkuje wszystkie procesy życiowe, od oddychania przez trawienie po rozmnażanie organizmów. Organizm człowieka niestety nie posiada możliwości gromadzenia wody. W związku z czym dla zachowania harmonii i prawidłowości przebiegu wszystkich procesów życiowych musimy nieustannie nawadniać jego struktury. Mnogość procesów jakie przebiegają w tkankach i układach człowieka powoduje nieustanną utratę wody. Odwodnienie może prowadzić do niewydolności narządów, utraty przytomności, a nawet śmierci . W miarę utraty zawartości wody pojawiają się wyraźne sygnały ostrzegawcze, których nie należy bagatelizować.

Pragnienie

Wzmożone pragnienie jest najwcześniejszym symptomem spadku poziomu nawodnienia organizmu. Zwiększone straty wody występują podczas upalnych dni, kiedy skóra nagrzewa się bardziej niż zwykle i woda intensywnie odparowuje, a także przy wysiłku fizycznym związanym z pracą lub treningiem. Podczas wysiłku straty wody są większe, bowiem wzmaga się przemiana materii związana z potrzebą zapewnienia większej ilości energii oraz schłodzenia rozgrzanego organizmu. Kiedy pojawia się pragnienie, organizm sygnalizuje, że nawodnienie spada i należy uzupełnić płyny.

Barwa i konsystencja moczu

Dobrym wskaźnikiem stopnia nawodnienia organizmu jest kolor i stopień zagęszczenia moczu. Zmiany w wyglądzie związane są z mechanizmem oszczędzania wody przez nerki. W przypadku odwodnienia organizmu nerki wydalają mniej wody, a zagęszczenie produktów przemiany materii w roztworze znacznie wzrasta.

Sprawdź też: Żywność ekologiczna – czy jest lepsza od żywności konwencjonalnej?

Jest to przyczyną zmiany barwy i konsystencji moczu. Im ciemniejsza barwa i intensywniejszy przykry zapach tym więcej zawiera on toksycznych produktów przemiany materii i mniej wody- która zostaje zatrzymana w organizmie. Należy jednak pamiętać, że na kolor i zapach moczu ma wpływ również jakość diety oraz ewentualnie przyjmowane leki.

Uczucie przemęczenia

Okazuje się, że odwodnienie organizmu może być przyczyną odczuwania przemęczenia i znużenia. Brak sił witalnych związany jest z zachwianiem równowagi w organizmie, gdzie procesy przemiany materii przy deficytach wody zostają upośledzone, a organizm reaguje przemęczeniem i osłabieniem. Zaburzenia procesów przemiany materii mogą mieć wiele niekorzystnych konsekwencji od zatrucia organizmu przez zwiększenie masy ciała, po osłabienie odporności na infekcje.

Bóle głowy i rozdrażnienie

Spadek poziomu nawodnienia struktur komórkowych w mózgu powoduje zagęszczenie płynu mózgowo-rdzeniowego, co z kolei objawia się silnym bólem głowy. Tego typu odwodnienie zwykle wzmaga alkohol działając na organizm moczopędnie, (stąd tzw. kac). Utrata wody wiąże się także ze spadkiem zawartości elektrolitów w organizmie (głównie jonów potasu i magnezu), wystąpić wówczas mogą skurcze mięśni, obrzęki nóg, drżenie kończyn oraz ogólne uczucie rozdrażnienia.

Elastyczność skóry zdradza stan zdrowia

Wyraźnym wskaźnikiem stanu nawodnienia organizmu jest skóra składająca się w około 30 % z wody. Kolor i stan skóry odzwierciedla stan zdrowia organizmu nie tylko co do zawartości wody, ale może być oznaką wielu chorób. W momencie odwodnienia tkanka wyraźnie traci elastyczność i napięcie. Jeżeli skóra jest właściwie nawilżona, to po jej chwilowym ściśnięciu pomiędzy palcami powinna błyskawicznie odzyskać swój kształt.

Nawadniaj regularnie organizm

W obliczu tak wielu oznak, jakie towarzyszą spadkowi nawodnienia organizmu, każdy z nas jest w stanie skutecznie zapobiegać odwodnieniu i poważnym konsekwencjom jakie dla organizmu niesie. Nie potrzebujemy skomplikowanych analiz, ani żadnych konsultacji, gdyż podstawą dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji jest jeden z najprostszych związków chemicznych występujących na ziemi- woda!

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]