odwodnienie-sposoby-na-katelin

W jaki sposób sprawdzić, czy jest się odwodnionym?

Woda to życie

Woda stanowi około 60 % składu ludzkiego organizmu. Ten niezwykle prosty w budowie związek chemiczny warunkuje wszystkie procesy życiowe, od oddychania przez trawienie po rozmnażanie organizmów. Organizm człowieka niestety nie posiada możliwości gromadzenia wody. W związku z czym dla zachowania harmonii i prawidłowości przebiegu wszystkich procesów życiowych musimy nieustannie nawadniać jego struktury. Mnogość procesów jakie przebiegają w tkankach i układach człowieka powoduje nieustanną utratę wody. Odwodnienie może prowadzić do niewydolności narządów, utraty przytomności, a nawet śmierci . W miarę utraty zawartości wody pojawiają się wyraźne sygnały ostrzegawcze, których nie należy bagatelizować.

Pragnienie

Wzmożone pragnienie jest najwcześniejszym symptomem spadku poziomu nawodnienia organizmu. Zwiększone straty wody występują podczas upalnych dni, kiedy skóra nagrzewa się bardziej niż zwykle i woda intensywnie odparowuje, a także przy wysiłku fizycznym związanym z pracą lub treningiem. Podczas wysiłku straty wody są większe, bowiem wzmaga się przemiana materii związana z potrzebą zapewnienia większej ilości energii oraz schłodzenia rozgrzanego organizmu. Kiedy pojawia się pragnienie, organizm sygnalizuje, że nawodnienie spada i należy uzupełnić płyny.

odwodnieniekatelinrozmiar

Czym grozi odwodnienie organizmu?

Kiedy myślimy o odwodnieniu najczęściej kojarzy się nam ono z utratą wody z naszego organizmu. Nie jest to pełny obraz tego problemu, ponieważ wraz ze ...
Czytaj Dalej

Barwa i konsystencja moczu

Dobrym wskaźnikiem stopnia nawodnienia organizmu jest kolor i stopień zagęszczenia moczu. Zmiany w wyglądzie związane są z mechanizmem oszczędzania wody przez nerki. W przypadku odwodnienia organizmu nerki wydalają mniej wody, a zagęszczenie produktów przemiany materii w roztworze znacznie wzrasta. Jest to przyczyną zmiany barwy i konsystencji moczu. Im ciemniejsza barwa i intensywniejszy przykry zapach tym więcej zawiera on toksycznych produktów przemiany materii i mniej wody- która zostaje zatrzymana w organizmie. Należy jednak pamiętać, że na kolor i zapach moczu ma wpływ również jakość diety oraz ewentualnie przyjmowane leki.

Uczucie przemęczenia

Okazuje się, że odwodnienie organizmu może być przyczyną odczuwania przemęczenia i znużenia. Brak sił witalnych związany jest z zachwianiem równowagi w organizmie, gdzie procesy przemiany materii przy deficytach wody zostają upośledzone, a organizm reaguje przemęczeniem i osłabieniem. Zaburzenia procesów przemiany materii mogą mieć wiele niekorzystnych konsekwencji od zatrucia organizmu przez zwiększenie masy ciała, po osłabienie odporności na infekcje.

Bóle głowy i rozdrażnienie

Spadek poziomu nawodnienia struktur komórkowych w mózgu powoduje zagęszczenie płynu mózgowo-rdzeniowego, co z kolei objawia się silnym bólem głowy. Tego typu odwodnienie zwykle wzmaga alkohol działając na organizm moczopędnie, (stąd tzw. kac). Utrata wody wiąże się także ze spadkiem zawartości elektrolitów w organizmie (głównie jonów potasu i magnezu), wystąpić wówczas mogą skurcze mięśni, obrzęki nóg, drżenie kończyn oraz ogólne uczucie rozdrażnienia.

Jak zapobiec odwodnieniu u osoby w podeszłym wieku?

Osoby starsze to grupa szczególnie narażona na odwodnienie. Dzieję się tak za sprawą kilku czynników. Po pierwsze, wraz z upływem lat zmniejsza się całkowita ilość wody w ...
Czytaj Dalej

Elastyczność skóry zdradza stan zdrowia

Wyraźnym wskaźnikiem stanu nawodnienia organizmu jest skóra składająca się w około 30 % z wody. Kolor i stan skóry odzwierciedla stan zdrowia organizmu nie tylko co do zawartości wody, ale może być oznaką wielu chorób. W momencie odwodnienia tkanka wyraźnie traci elastyczność i napięcie. Jeżeli skóra jest właściwie nawilżona, to po jej chwilowym ściśnięciu pomiędzy palcami powinna błyskawicznie odzyskać swój kształt.

Nawadniaj regularnie organizm

W obliczu tak wielu oznak, jakie towarzyszą spadkowi nawodnienia organizmu, każdy z nas jest w stanie skutecznie zapobiegać odwodnieniu i poważnym konsekwencjom jakie dla organizmu niesie. Nie potrzebujemy skomplikowanych analiz, ani żadnych konsultacji, gdyż podstawą dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji jest jeden z najprostszych związków chemicznych występujących na ziemi- woda!

uzupelnianie_wody_katelin

Jak właściwie nawadniać organizm?

O tym, jak bardzo istotne dla naszego organizmu jest dostarczanie właściwej ilości wody i podstawowych elektrolitów takich jak potas i magnez dowiedzieliśmy się z poprzednich wpisów. Dziś natomiast odpowiemy na ...
Czytaj Dalej

Jak przyspieszyć regenerację mięśni po treningu?

Z Nowym Rokiem, czyli wraz z postanowieniem zadbania o ciało, siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie. Oczywiście to bardzo dobrze, ale…musimy pamiętać, że smukłe ciało to wynik mądrego treningu. Mądrego, czyli dobrze dobranego i takiego, ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 19 sierpnia 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *