Potas a gospodarka wodno-mineralna sportowców

27.04.2021
ok. 3 min

Gospodarka wodno-elektrolitowa jest częstym tematem poruszanym w przypadku omawiania wskazówek dietetycznych dla osób uprawiających sporty wydolnościowe. Właściwy poziom płynów w organizmie nie tylko umożliwia funkcjonowanie komórek, ale również ma bezpośredni wpływ na wydolność mięśni, układu sercowo-naczyniowego i usuwanie toksyn z organizmu.

Utrata wody w trakcie ćwiczeń

O tym, że trzeba pić dużo wody w trakcie ćwiczeń wiedzą wszyscy. Jednak nie tylko sama woda jest istotna. W trakcie wysiłku fizycznego dochodzi do utraty również soli mineralnych. Wraz z potem organizm traci potas, które nie mogą być z powrotem wchłonięte do organizmu. Ponadto znaczna ilość minerałów – w tym potasu – przepływa przez nerki, gdzie w formie roztworu moczu usuwana jest do pęcherza moczowego. Procesy te mogą wydawać się marnotrawstwem cennych składników, jednak są niezwykle istotne dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Sprawdź też: Obrzęki (opuchlizna) nóg – przyczyny i zapobieganie

Pot chłodzi rozgrzana skórę, która emituje do otoczenia znaczne ilości ciepła. Bez właściwych poziomów minerałów i wody nerki nie mogą filtrować krwi. Jest to proces dużo ważniejszy dla obciążonego wysiłkiem organizmu niż nawet chłodzenie go potem. Intensywna praca mięśni przyspiesza przemianę materii w ich komórkach. Skutkuje to wydalaniem do krwi znacznych ilości toksyn, które muszą być z niej usunięte przy udziale nerek. Strata potasu w procesie filtracji jest „ceną” pracy nerek.

Udział minerałów w nawadnianiu organizmu

Na napojach przeznaczonych dla sportowców często można spotkać oznaczenie: „Nawadnia lepiej niż woda”. To na pierwszy rzut oka absurdalne zdanie ma w sobie jednak sporo prawdy. Woda wraz z solami mineralnymi dostaje się do układu pokarmowego, w którym musi zostać wchłonięta przez komórki jelita. Komórki te jednak nie mają możliwości do aktywnego pobierania wody. Zamiast tego pobierają potas i tworzą gradient jego stężeń: w środowisku wnętrza komórki stężenie jonów jest wyższe niż w świetle jelita. Woda przemieszcza się do miejsca, które zawiera więcej potasu, a więc do samych komórek.

Problemy diagnostyki niedoborów potasu

Ćwiczący organizm narażony jest na różne uszkodzenia. Sportowcy często powinni więc umawiać się na wizyty u lekarza, dzięki którym poznają ogólny stan swojego zdrowia. Spotykane czasami problemy z sercem lub mięśniami, które dotykają intensywnie ćwiczących, mogą wynikać z bardzo wielu zmian w organizmie. Do najczęściej występujących, a też niestety trudno diagnozowalnych, komplikacji należą przewlekłe zaburzenia gospodarki wodno-mineralnej. Diagnostykę poziomu jonów w organizmie przeprowadza się zazwyczaj poprzez badanie krwi. Jej skuteczność zależy jednak od podstawowej lokalizacji jonów w organizmie. Jony potasu znajdują się przede wszystkim we wnętrzu komórek i poziom we krwi nie odzwierciedla ich rzeczywistego stężenia w miejscach, gdzie są najbardziej potrzebne. Globalna analiza wodno-mineralna wymaga również badania moczu w różnych odstępach czasu. Wydaje się to uciążliwe, jednak raz na jakiś czas warto zdecydować się na tak szeroki przegląd.

Bibliografia:
Shirreffs SM, Sawka MN. Fluid and electrolyte needs for training, competition, and recovery. J Sports Sci. 2011;29 Suppl 1:S39-46.
Orrù S, Imperlini E, Nigro E, et al. Role of Functional Beverages on Sport Performance and Recovery. Nutrients. 2018;10(10):1470. 

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]