elektrolity-test-katelin

Kiedy należy wykonać i czemu służy badanie poziomu elektrolitów?

Tytuł naszego dzisiejszego materiału nawiązuje do tzw. jonogramu, czyli zestawu badań laboratoryjnych mających na celu ilościową ocenę najważniejszych elektrolitów (czyli sodu, potasu, magnezu i wapnia) w osoczu. Analiza jest bardzo często wykonywana razem z morfologią krwi obwodowej.

Czym jest jonogram?

Jonogram wykonuje się również z krwi, którą należy pobrać od pacjenta na czczo, po upływie minimum 12 godzin od ostatniego posiłku i zazwyczaj rano. Kilka dni przed poddaniem się badaniu należy zachować racjonalną dietę (nie wolno wtedy wprowadzać znaczących zmian do jadłospisu), zaś przed samym przeprowadzeniem oznaczenia rekomenduje się rezygnację ze spożywania alkoholu, palenia tytoniu i wzmożonego wysiłku fizycznego. Wskazane jest także unikanie stresu. Należy pamiętać, że – podobnie jak w przypadku morfologii – na wyniki jonogramu mogą wpływać stosowane leki, choroby przewlekłe (np. niewydolność serca, choroby wątroby, nerek, zaburzenia wchłaniania, biegunki, infekcje dróg oddechowych), suplementy diety, a nawet dodatki do żywności.

Jak często się badać?

Badanie to należy wykonywać co rok, jednak z drugiej strony należy wziąć pod uwagę, że nie zawsze powinno stanowić to absolutną regułę. Istnieją bowiem określone sytuacje lub objawy wskazujące na konieczność częstszego wykonywania tego oznaczenia. Oznaczenie we krwi stężenia najważniejszych elektrolitów może okazać się przydatne np. przy nieregularnym ciśnieniu tętniczym (w przypadku jego częstych skoków lub gwałtownych spadków), zaburzeniach rytmu serca, obrzękach nóg, ogólnym osłabieniu organizmu (zwłaszcza jeśli występuje ono bez wyraźnej, konkretnej przyczyny), nieprawidłowej pracy nerek (zarówno przy skąpomoczu, jak i nadmiernym wydalaniu moczu), bólach i zawrotach głowy (mogą one manifestować lub zwiastować niektóre choroby serca), skurczach mięśni (nie tylko w trakcie lub po treningu) czy zaburzeniach snu (zarówno przy problemach z zaśnięciem, jak i przy częstym wybudzaniu się w środku nocy – zwłaszcza jeśli symptomy te występują bez działania bodźce stresowego).

Wyjątkowe sytuacje

Ważne jest również, aby oznaczenie to było przeprowadzone po przebytej biegunce – niezależnie czy mamy na przykład do czynienia z objawami występującymi po antybiotykoterapii czy chociażby z biegunką podróżnych. Dokładnie ta sama zasada tyczy się innych stanów przebiegających z odwodnieniem np. wymiotów czy długotrwałej lub nadmiernej potliwości. Warto także zwrócić uwagę na używki. Badania jednoznacznie wskazują bowiem, że takie substancje jak alkohol czy kofeina, zwłaszcza spożywane w nadmiarze prowadzą do odwodnienia, zaś to z kolei powinno być dla nas sygnałem, aby przeprowadzić jonogram.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *