Co jeść na obniżenie ciśnienia krwi?

28.11.2021
ok. 3 min

Ciśnienie krwi oznacza siłę, z którą krew naciska na naczynia krwionośne od ich wewnętrznej strony. Zależy ono od wielu czynników, w tym objętości samej krwi (a właściwie osocza – białkowo-mineralnego roztworu, w którym zawieszone są inne elementy krwi) i napięcia komórek mięśniowych otaczających naczynia krwionośne.

Istnieje wiele metod wspomagających prawidłową regulację ciśnienia krwi: poczynając od regularnego uprawiania sportu, przez zerwanie z nałogiem palenia papierosów, znaczne ograniczenie spożycia alkoholu, aż po zdrową i zrównoważoną dietę, która między innymi wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała. To właśnie dieta jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów walki o optymalne ciśnienie krwi. Dowiedz się, jakie produkty warto wybierać, aby utrzymać prawidłowe ciśnienie i cieszyć się zdrowiem!

Pomarańcze i mandarynki

Pomarańcze i mandarynki są nie tylko smacznymi i łatwo dostępnymi owocami. Rosnące w niemalże tropikalnym słońcu na najlepszych glebach nabywają ogromnych ilości minerałów i witamin. Wysoka zawartość potasu w miąższu jest tylko jednym z czynników, które wspomagają funkcjonowanie układu krwionośnego w przypadku diety bogatej w owoce cytrusowe. Zawierają one również roślinne czynniki przeciwutleniające, które niwelują niewielkie i lokalne stany zapalne w obrębie naczyń krwionośnych. Zmniejszają tym samym szansę wystąpienia innych zaburzeń, które są ściśle skorelowane z podwyższonym ciśnieniem krwi.

Łosoś i inne tłuste ryby

Tłuste – przede wszystkim morskie – ryby stanowią doskonałe źródło kwasów omega-3 (nienasyconych kwasów tłuszczowych, których wysoka zawartość w diecie jest jednym z najważniejszych czynników chroniących przez podwyższonym ciśnieniem krwi). Od lat badania ściśle powiązują obecność ryb w diecie z niższym ciśnieniem krwi i przede wszystkim zdrowym sercem. Najlepszym modelem jest dieta śródziemnomorska, która stanowi prawdopodobnie jeden z najzdrowszych rodzajów kuchni na świecie.

Pestki dyni

Pestki dyni są powszechnie uważane za bardzo zdrową przekąskę, ale nie mówi się, że również wspomagają walkę z nadciśnieniem! Są one skoncentrowanym źródłem składników odżywczych ważnych dla kontroli ciśnienia krwi, w tym magnezu, potasu i argininy, aminokwasu potrzebnego do produkcji tlenku azotu – czynnika niezbędnego do rozluźnienia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi. Wykazano również, że nawet sam olej z pestek dyni zachowuje ich właściwości prozdrowotne!

Marchewka

Chrupiąca, słodka i pożywna marchewka jest podstawowym warzywem w diecie wielu ludzi. Marchew jest bogata w związki fenolowe, takie jak kwas chlorogenowy i p- kumarowy, które pomagają rozluźnić naczynia krwionośne i zmniejszyć stan zapalny – może to pomóc obniżyć poziom ciśnienia krwi.

Sprawdź też: Arbuz – wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Chociaż marchew można spożywać gotowaną lub surową, jedzenie jej na surowo może być bardziej korzystne dla obniżenia wysokiego ciśnienia krwi (niektóre związki chemiczne o właściwościach prozdrowotnych rozkładają się pod wpływem temperatury).

Pomidory i produkty z pomidorów

Potas pomaga w obniżeniem ciśnienia krwi. Pomidory i produkty pochodzące bezpośrednio z nich są niezwykle bogate w ten minerał. Ponadto zawierają również jeden z barwników karotenowych o najsilniejszych właściwościach przeciwutleniających – likopen.

Jogurt grecki

Mleko i produkty mleczne stanowią jedno z najlepszych źródeł potasu i innych minerałów, należy jednak pamiętać o stosunkowo wysokiej zawartości tłuszczy nasyconych w mleku krowim. Szczególnie polecaną alternatywą jest chudy jogurt grecki, który zawiera znacznie mniej tłuszczy niż standardowe wyroby mleczarskie.

Bibliografia:
Bazzano LA, Green T, Harrison TN, Reynolds K. Dietary approaches to prevent hypertension. Curr Hypertens Rep. 2013;15(6):694-702.
Vasdev S, Gill V. The anahypertensive effect of arginine. Int J Angiol. 2008;17(1):7-22.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]