Ciśnienie krwi oznacza siłę, z którą krew naciska na naczynia krwionośne od ich wewnętrznej strony. Zależy ono od wielu czynników, w tym objętości samej krwi (a właściwie osocza – białkowo-mineralnego roztworu, w którym zawieszone są inne elementy krwi) i napięcia komórek mięśniowych otaczających naczynia krwionośne.
Istnieje wiele metod wspomagających prawidłową regulację ciśnienia krwi: poczynając od regularnego uprawiania sportu, przez zerwanie z nałogiem palenia papierosów, znaczne ograniczenie spożycia alkoholu, aż po zdrową i zrównoważoną dietę, która między innymi wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała. To właśnie dieta jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów walki o optymalne ciśnienie krwi. Dowiedz się, jakie produkty warto wybierać, aby utrzymać prawidłowe ciśnienie i cieszyć się zdrowiem!
Pomarańcze i mandarynki
Pomarańcze i mandarynki są nie tylko smacznymi i łatwo dostępnymi owocami. Rosnące w niemalże tropikalnym słońcu na najlepszych glebach nabywają ogromnych ilości minerałów i witamin. Wysoka zawartość potasu w miąższu jest tylko jednym z czynników, które wspomagają funkcjonowanie układu krwionośnego w przypadku diety bogatej w owoce cytrusowe. Zawierają one również roślinne czynniki przeciwutleniające, które niwelują niewielkie i lokalne stany zapalne w obrębie naczyń krwionośnych. Zmniejszają tym samym szansę wystąpienia innych zaburzeń, które są ściśle skorelowane z podwyższonym ciśnieniem krwi.
Łosoś i inne tłuste ryby
Tłuste – przede wszystkim morskie – ryby stanowią doskonałe źródło kwasów omega-3 (nienasyconych kwasów tłuszczowych, których wysoka zawartość w diecie jest jednym z najważniejszych czynników chroniących przez podwyższonym ciśnieniem krwi). Od lat badania ściśle powiązują obecność ryb w diecie z niższym ciśnieniem krwi i przede wszystkim zdrowym sercem. Najlepszym modelem jest dieta śródziemnomorska, która stanowi prawdopodobnie jeden z najzdrowszych rodzajów kuchni na świecie.
Pestki dyni
Pestki dyni są powszechnie uważane za bardzo zdrową przekąskę, ale nie mówi się, że również wspomagają walkę z nadciśnieniem! Są one skoncentrowanym źródłem składników odżywczych ważnych dla kontroli ciśnienia krwi, w tym magnezu, potasu i argininy, aminokwasu potrzebnego do produkcji tlenku azotu – czynnika niezbędnego do rozluźnienia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi. Wykazano również, że nawet sam olej z pestek dyni zachowuje ich właściwości prozdrowotne!
Marchewka
Chrupiąca, słodka i pożywna marchewka jest podstawowym warzywem w diecie wielu ludzi. Marchew jest bogata w związki fenolowe, takie jak kwas chlorogenowy i p- kumarowy, które pomagają rozluźnić naczynia krwionośne i zmniejszyć stan zapalny – może to pomóc obniżyć poziom ciśnienia krwi.
Sprawdź też: Arbuz – wartości odżywcze i właściwości zdrowotne
Chociaż marchew można spożywać gotowaną lub surową, jedzenie jej na surowo może być bardziej korzystne dla obniżenia wysokiego ciśnienia krwi (niektóre związki chemiczne o właściwościach prozdrowotnych rozkładają się pod wpływem temperatury).
Pomidory i produkty z pomidorów
Potas pomaga w obniżeniem ciśnienia krwi. Pomidory i produkty pochodzące bezpośrednio z nich są niezwykle bogate w ten minerał. Ponadto zawierają również jeden z barwników karotenowych o najsilniejszych właściwościach przeciwutleniających – likopen.
Jogurt grecki
Mleko i produkty mleczne stanowią jedno z najlepszych źródeł potasu i innych minerałów, należy jednak pamiętać o stosunkowo wysokiej zawartości tłuszczy nasyconych w mleku krowim. Szczególnie polecaną alternatywą jest chudy jogurt grecki, który zawiera znacznie mniej tłuszczy niż standardowe wyroby mleczarskie.
Bibliografia:
Bazzano LA, Green T, Harrison TN, Reynolds K. Dietary approaches to prevent hypertension. Curr Hypertens Rep. 2013;15(6):694-702.
Vasdev S, Gill V. The anahypertensive effect of arginine. Int J Angiol. 2008;17(1):7-22.
Przeczytaj też: