Dlaczego nadmiar sodu w organizmie jest szkodliwy?

09.11.2021
ok. 3 min

Sól składa się w około 40% z sodu i 60% z chloru. Jest powszechnie używana w żywności jako wzmacniacz smaku lub konserwant. Sód jest minerałem niezbędnym do optymalnego funkcjonowania mięśni i nerwów. Wraz z chlorem pomaga również organizmowi utrzymać właściwą równowagę wodną i mineralną.

Jednak pomimo swoich istotnych funkcji, spożywanie zbyt dużych ilości soli może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, zarówno krótko- jak i długoterminowe.

Krótkotrwałe skutki zdrowotne spożywania zbyt dużej ilości sodu

Jednorazowe spożycie zbyt dużej ilości sodu zwykle w postaci soli, czy to podczas posiłku, czy w ciągu dnia, może mieć kilka krótkoterminowych skutków.

Sprawdź też: Morele – wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Zatrzymanie wody

Nadmiar sodu może powodować zatrzymanie wody w organizmie. Objawia się to uczuciem nadętości lub obrzmiałymi kończynami. Dzieje się tak, ponieważ nerki dążą do utrzymania określony stosunek sodu do wody w organizmie. Aby to osiągnąć, zatrzymują one dodatkową ilość wody, aby zrekompensować nadmiar sodu, co ma na celu utrzymanie homeostazy. Ta zwiększona retencja wody może powodować obrzęki, szczególnie dłoni i stóp, i może spowodować wzrost wagi. Dlatego nadmiar sodu jest szkodliwy.

Wzrost ciśnienia krwi

Wzrost stężenia sodu wraz z retencją wody powodują zwiększenie objętości krwi przepływającej przez naczynia krwionośne i tętnice. Może to spowodować tymczasowy wzrost ciśnienia krwi. Ten efekt nadmiernego spożycia sodu jest jednak ściśle uzależniony od predyspozycji genetycznych oraz reakcji organizmu.

Uważa się, że na wrażliwość człowieka na sól wpływają takie czynniki jak genetyka i hormony. Starzenie się i otyłość mogą również wzmacniać efekt podwyższania ciśnienia krwi.

Długotrwałe skutki spożywania zbyt dużej ilości soli

Spożywanie zbyt dużej ilości soli przez długi okres czasu może wywołać kilka problemów zdrowotnych.

Nadmierne spożywanie sodu zwiększa ryzyko raka żołądka

Kilka badań łączy dietę o wysokiej zawartości soli z wyższym ryzykiem zachorowania na raka żołądka.

Przegląd obejmujący ponad 268 000 uczestników sugeruje, że osoby z medianą spożycia soli 3 gramy dziennie mogą mieć do 68% wyższe ryzyko zachorowania na raka żołądka niż osoby z medianą spożycia soli 1 gram dziennie.

Mechanizm stojący za wpływem soli na raka żołądka nie jest do końca poznany. Eksperci uważają jednak, że dieta bogata w sól może zwiększyć podatność na raka żołądka poprzez powodowanie wrzodów lub zapalenia błony śluzowej żołądka.

Wpływ na ryzyko chorób serca i przedwczesnej śmierci

Związek między dietą bogatą w sól, chorobami serca i przedwczesną śmiercią jest nadal dość kontrowersyjny. Niektóre badania sugerują, że wysokie spożycie soli powoduje wzrost ciśnienia krwi oraz usztywnienie naczyń krwionośnych i tętnic. Z kolei te zmiany mogą skutkować wyższym ryzykiem chorób serca i przedwczesnej śmierci (

Bibliografia:
Agócs R, Sugár D, Szabó AJ. Is too much salt harmful? Yes. Pediatr Nephrol. 2020;35(9):1777-1785. 

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]