Owoce na obniżenie ciśnienia

03.11.2021
ok. 3 min

Nadciśnienie jest stanem, w którym krew ze zbyt dużą siłą naciska na ścianki naczyń krwionośnych. Może prowadzić to do licznych komplikacji związanych z sercem, czy też drobnymi naczyniami krwionośnymi w mózgu. Chociaż nadciśnienie należy do problemów cywilizacyjnych, które z każdym kolejnym rokiem mają coraz większe znaczenie w skali globalnej medycyny, to każdy może z nim skutecznie walczyć dokonując zmian w stylu życia i diecie. Należą do nich przede wszystkim uprawianie sportu i usunięcie z diety pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone i cukry proste. 

Również wprowadzenie pewnych produktów do codziennego jadłospisu pozytywnie wpłynie na stan ciśnienia krwi. Osoby zmagające się z nadciśnieniem powinny dbać o wprowadzanie wraz z dietą odpowiednich ilości minerałów, które pomagają zniwelować niekorzystne objawy. Najważniejszym z tych minerałów jest potas. Gdzie jest go jednak najwięcej? Jakie owoce obowiązkowo trzeba wprowadzić do codziennych posiłków?

Pomarańcze

Jeden z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych owoców jest również bogaty w potas. Porcja 100 gramów świeżych pomarańczy prócz znacznych ilości witaminy C zawiera również nawet 180mg potasu. Jedzenie tych owoców w całości zamiast wyciskania z nich soków dodatkowo dostarcza naszemu organizmowi błonnika pokarmowego, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie jelita.

Banany

Banany słyną z tego, że należą do najbogatszych w potas owoców. Banany zawierają ponad 350mg potasu na 100 gramów miąższu. Można je dodawać do deserów, koktajli lub spożywać na surowo w formie zdrowej przekąski.

Awokado

Awokado od kilku lat zyskuje coraz większą popularność, bywa nawet nazywane „super food”. Niesłabnąca obsesja na punkcie awokado nie jest pozbawiona sensu! Te tropikalne owoce niosą wiele dobrego naszemu organizmowi, a wspomaganie regulacji ciśnienia to tylko jedna z zalet. Zawartość potasu jest nawet wyższa niż w bananach i osiąga wartości 450mg na 100g dojrzałego awokado. Ponadto – awokado zawiera znaczne ilości tłuszczy nienasyconych, które normalizują skład lipidowy krwi i dodatkowo wspomagają obniżanie ciśnienia. 

Morele

Suszone morele stanowią jedną z najczęściej wybieranych zdrowych przekąsek. Są bogate w błonnik, witaminy i potas, którego ilość waha się w okolicy 250mg na 100 gramów moreli. Również spożywanie świeżych moreli pozwoli cieszyć się ich prozdrowotnymi właściwościami.

Granat

Owoce tropikalne są prawdziwą skarbnicą zdrowia! Granat nie należy do wyjątków w tej grupie. Jego czerwony miąższ o intensywnym smaku prócz licznych przeciwutleniaczy zawiera również potas w ilościach 230mg na 100 gramów owocu. Granat może być więc stosowany jako dodatek do sałatek i koktajli. 

Sprawdź też: Produkty, które podnoszą ciśnienie krwi. Czego nie jeść przy nadciśnieniu?

Kiwi

Kolejny tropikalny owoc na tej liście. Ze względu na znaczne ilości potasu (310mg/100 gramów miąższu) kiwi powinno być spożywane przez osoby zmagające się z nadciśnieniem – zarówno w formie świeżego owocu jak i soku.

Znaczne zmiany diety same w sobie pozytywnie wpłyną na stan ciśnienia krwi – aby jeszcze bardziej pomóc naszemu sercu i układowi krwionośnemu dobrym pomysłem jest wprowadzenie regularnych ćwiczeń do planu tygodniowego. Wysiłek fizyczny wspomaga mięsień, wzmacnia ściany naczyń i reguluje skład krwi. 

Bibliografia:
Borgi L, Muraki I, Satija A, Willett WC, Rimm EB, Forman JP. Fruit and Vegetable Consumption and the Incidence of Hypertension in Three Prospective Cohort Studies. Hypertension. 2016;67(2):288-293. 
Wang L, Manson JE, Gaziano JM, Buring JE, Sesso HD. Fruit and vegetable intake and the risk of hypertension in middle-aged and older women. Am J Hypertens. 2012;25(2):180-189.
USDA National Nutrient Database for Standard Reference Legacy (2018)

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]