Produkty, które podnoszą ciśnienie krwi. Czego nie jeść przy nadciśnieniu?

20.10.2021
ok. 3 min

Nadciśnienie tętnicze należy do najpoważniejszych zagrożeń zdrowia we współczesnym świecie. Przewlekłe nadciśnienie może być problemem wynikającym z predyspozycji genetycznych, jednak w większości przypadków jest skutkiem nieprawidłowej diety. Powszechnie wiadomo, że sól kuchenna obecna w produktach o wysokim stopniu przetworzenia zwiększa ryzyko wystąpienia zmian w układzie sercowo-naczyniowym, a tym samym nadciśnienia. Jednak sól nie jest jedynym produktem, którego usunięcie z jadłospisu znacznie zmniejszy ryzyko komplikacji zdrowotnych.

Biały cukier

Cukier rafinowany jest niemal czystą sacharozą. Ograniczenie jej spożycia nie należy do łatwych. Cukier jest jednym z najczęściej stosowanych dodatków do napoi i produktów przetworzonych. Biały cukier zwiększa ryzyko miażdżycy i otyłości, które bezpośrednio przekładają się na nadciśnienie.

Sery wędzone i suszone

Typowe włoskie twarde sery i sery wędzone należą do jednych z najbardziej wartościowych produktów spożywczych (pod względem ilości białka i soli mineralnych), jednak spożywane w dużych ilościach negatywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy.

Sprawdź też: Niedobór magnezu: najczęstsze przyczyny niedoboru magnezu

Wszystko to za sprawą sodu, który w serach tych obecny jest w znacznych ilościach, a na skutek zmniejszenia ilości wody w trakcie dojrzewania minerał ulega znacznej koncentracji. Nie powinniśmy jednak z serów rezygnować, a jedynie ograniczyć ich spożycie i traktować jako dodatki do dań a nie ich podstawę.

Napoje energetyczne

Napoje energetyczne z uwagi na obecność ogromnych ilości cukru i kofeiny znacznie wpływają na ciśnienie krwi. Chociaż kofeina zwiększa je na krótki okres, to cukier obecny w napoju wpływa na stłuszczenie wątroby i zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy. Bez względu na dodawane do napoi energetycznych witaminy i sole mineralne produkty te stanowią jeden z najbardziej niezdrowych wyborów dietetycznych, na które narażona jest przede wszystkim młodzież w wieku licealnym i akademickim. 

Musztarda

Musztarda należy do sosów zawierających największe ilości sodu. Choć istnieją odmiany musztardy, które w swoim składzie oferują nienasycone tłuszcze, to zawartość sodu w każdej wersji sosu przekracza 2% masy! Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie zrezygnować ze smaku oferowanego przez musztardę możemy się zdecydować na rozcieńczanie sosu niewielką ilością wody lub eksperymentowanie z domowymi, ręcznie wyrabianymi alternatywami pozbawionymi soli.

Suszone mięso

Mięso zwłaszcza czerwone zawiera znaczne ilości sodu którego koncentracja w pokarmie wzrasta na skutek utraty wody. Ponadto mięso to jest również źródłem tłuszczy nasyconych, których znaczna ilość w diecie stanowi bezpośredni czynnik ryzyka wystąpienia zmian w obrębie wątroby, naczyń krwionośnych i serca.

Produkty typu fast-food

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na burgera, hot doga czy chipsy szybkie przekąski stanowią największą zmorę współczesnej dietetyki. Kuszą przyjemnym smakiem i łatwym dostępem, jednak ich regularne spożycie przyczynia się do wystąpienia wielu chorób uważanych współcześnie za cywilizacyjne. Do pierwszych objawów nadwyżki produktów fast-food w diecie należy nadciśnienie, które obecnie diagnozuje się już nawet u ludzi poniżej 20 roku życia!

Sos sojowy

Sos sojowy należy do klasyków kuchni azjatyckiej. Swój charakterystyczny smak zawdzięcza znacznej ilości sodu, który podobnie jak we wcześniej wymienianych produktach bezpośrednio wpływa na podwyższenie ciśnienia krwi.

Alkohol

Chociaż napoje alkoholowe mają wpływ na ciśnienie krwi. Dzieje się to za sprawą czystego alkoholu etylowego, który nawet w niewielkich ilościach jest szkodliwy. Utarło się jednak przekonanie, że istnieją napoje alkoholowe o właściwościach prozdrowotnych – wśród nich najczęściej wymienia się czerwone wino. Lata badań obaliły ten mit. Chociaż czerwone wino rzeczywiście zawiera przeciwutleniacze i flawony, to ich wchłanialność w układzie pokarmowym, a tym samym stopień oddziaływania na organizm, jest niemalże zerowa.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]