Przewlekłe niedobory potasu u osób starszych

Osoby starsze są szczególnie narażone na niedobory potasu. Dzięki nowoczesnej medycynie populacja osób starszych w krajach rozwiniętych rośnie i do 2050 roku przewiduje się jej podwojenie. Często osoby starsze przyjmują leki moczopędne w celu obniżenia ciśnienia krwi. Niestety niektóre z tych preparatów mogą powodować zwiększone wydalenie potasu, co może prowadzić do deficytów tego makroelementu.

Procesy zachodzące podczas starzenia się organizmu

U osób w podeszłym wieku ryzyko niedoborów potasu zwiększa się nie tylko ze względu na obniżoną funkcjonalność nerek. Brak sprawnej regeneracji tkanek i narządów sprawiają, że najszybciej ulegają uszkodzeniu narządy najintensywniej funkcjonujące. Po czterdziestym roku życia następuje stwardnienie kłębuszków nerkowych i idące za tym obniżenie poziomu przesączu kłębuszkowego oraz intensywności filtracji osocza.

Magnez to kation biorący udział w różnorodnych reakcjach. Co powoduje niedobory magnezu?

Zmiany te mogą prowadzić do problemów z wydalaniem odpowiednio stężonego moczu. W normalnych warunkach nawet starzejące się nerki są w stanie utrzymać właściwy poziom elektrolitów we krwi, jednak stan ten może ulec znacznemu pogorszeniu poprzez stosowanie niektórych leków, infekcje i inne choroby. 

Wraz z wiekiem część masy mięśni szkieletowych zostaje zastąpiona tłuszczem, co zmniejsza ogólną ilość wody w organizmie. Ponadto objętość komórek również ulega zmniejszeniu. Wpływa to na rozregulowanie gospodarki elektrolitowej, a badania wykazują związek między występowaniem objawów demencji a poziomem określonych jonów występujących w komórce nerwowej i jej otoczeniu.

Aktywność fizyczna seniorów – jak dbać o zdrowie w podeszłym wieku

Nikt nie ulepi lepszych pierogów niż babcia i nikt, tak jak dziadek nie opowie bajki na dobranoc. Pamiętamy o tym, szczególnie w styczniu, kiedy obchodzimy Dzień Babci i ...
Czytaj Dalej

Ostatecznie, jednym ze zdrowotnych skutków zaburzeń równowagi o różnym podłożu  jest hipokalemia – niedobory potasu we krwi. Badania wykazały, że gospodarka elektrolitowa jest niezwykle wrażliwa nie tylko na wahania wynikające ze zmian ilości dostarczanych i usuwanych jonów, ale także zaburzenia hormonalne.

Suplementacja i leczenie niedoboru potasu u osób starszych

Leczenie niedoboru potasu u osób starszych przede wszystkim sprowadza się do uzupełnienia potasu przy pomocy preparatu doustnego lub – w przypadku nagłych i ostrych spadków jego stężenia – stosując kroplówki. Większość przypadków łagodnej (a nawet przewlekłej) hipokalemii można skorygować standardowymi preparatami lub ścisłą dietą. W przypadku konieczności leczenia ciężkiej hipokalemii lub braku możliwości podawania preparatów doustnych stosuje się wlewy dożylne odpowiednich roztworów soli. Aby zapobiec potencjalnym uszkodzeniom mięśnia sercowego – na skutek nagłych skoków stężenia potasu – roztwory potasu podaje się w postaci rozcieńczonej. Warunki szpitalne w takim przypadku umożliwiają częste pomiary stężenia potasu i dostosowanie tempa podawania roztworu do stanu elektrolitycznego krwi pacjenta.

Bibliografia
Kardalas, E., Paschou, S., Anagnostis, P., Muscogiuri, G., Siasos, G., & Vryonidou, A. Hypokalemia: a clinical update, Endocrine Connections. 2018 Apr; 7(4): 135–146. 

Homocysteina i jej wpływ na zdrowie

Homocysteina jest niebiałkowym aminokwasem, który ma ogromny wpływ na zdrowie. Powstaje jako produkt przejściowy metabolizmu metioniny do cysteiny. Hiperhomocysteinemia jest zazwyczaj rozpoznawana jako jeden z czynników ryzyka choroby wieńcowej i miażdżycy naczyń ...
Czytaj Dalej

Jak tracimy potas?

O potasie, jako pierwiastku niezbędnym do prawidłowego funkcjonowaniu naszego organizmu, pisaliśmy już nie raz. Jak ustrzec się przed jego utratą? Czy Tobie także grozi jego niedobór? ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 18 września 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *