Przewlekłe niedobory potasu u osób starszych

18.09.2020
ok. 2 min
elderly couple riding the bike

Osoby starsze są szczególnie narażone na niedobory potasu. Dzięki nowoczesnej medycynie populacja osób starszych w krajach rozwiniętych rośnie i do 2050 roku przewiduje się jej podwojenie. Często osoby starsze przyjmują leki moczopędne w celu obniżenia ciśnienia krwi. Niestety niektóre z tych preparatów mogą powodować zwiększone wydalenie potasu, co może prowadzić do deficytów tego makroelementu.

Procesy zachodzące podczas starzenia się organizmu

U osób w podeszłym wieku ryzyko niedoborów potasu zwiększa się nie tylko ze względu na obniżoną funkcjonalność nerek. Brak sprawnej regeneracji tkanek i narządów sprawiają, że najszybciej ulegają uszkodzeniu narządy najintensywniej funkcjonujące. Po czterdziestym roku życia następuje stwardnienie kłębuszków nerkowych i idące za tym obniżenie poziomu przesączu kłębuszkowego oraz intensywności filtracji osocza.

Sprawdź też: Melony: składniki odżywcze i właściwości zdrowotne

Zmiany te mogą prowadzić do problemów z wydalaniem odpowiednio stężonego moczu. W normalnych warunkach nawet starzejące się nerki są w stanie utrzymać właściwy poziom elektrolitów we krwi, jednak stan ten może ulec znacznemu pogorszeniu poprzez stosowanie niektórych leków, infekcje i inne choroby. 

Wraz z wiekiem część masy mięśni szkieletowych zostaje zastąpiona tłuszczem, co zmniejsza ogólną ilość wody w organizmie. Ponadto objętość komórek również ulega zmniejszeniu. Wpływa to na rozregulowanie gospodarki elektrolitowej, a badania wykazują związek między występowaniem objawów demencji a poziomem określonych jonów występujących w komórce nerwowej i jej otoczeniu.

Ostatecznie, jednym ze zdrowotnych skutków zaburzeń równowagi o różnym podłożu  jest hipokalemia – niedobory potasu we krwi. Badania wykazały, że gospodarka elektrolitowa jest niezwykle wrażliwa nie tylko na wahania wynikające ze zmian ilości dostarczanych i usuwanych jonów, ale także zaburzenia hormonalne.

Suplementacja i leczenie niedoboru potasu u osób starszych

Leczenie niedoboru potasu u osób starszych przede wszystkim sprowadza się do uzupełnienia potasu przy pomocy preparatu doustnego lub – w przypadku nagłych i ostrych spadków jego stężenia – stosując kroplówki. Większość przypadków łagodnej (a nawet przewlekłej) hipokalemii można skorygować standardowymi preparatami lub ścisłą dietą. W przypadku konieczności leczenia ciężkiej hipokalemii lub braku możliwości podawania preparatów doustnych stosuje się wlewy dożylne odpowiednich roztworów soli. Aby zapobiec potencjalnym uszkodzeniom mięśnia sercowego – na skutek nagłych skoków stężenia potasu – roztwory potasu podaje się w postaci rozcieńczonej. Warunki szpitalne w takim przypadku umożliwiają częste badanie stężenia potasu i dostosowanie tempa podawania roztworu do stanu elektrolitycznego krwi pacjenta.

Bibliografia
Kardalas, E., Paschou, S., Anagnostis, P., Muscogiuri, G., Siasos, G., & Vryonidou, A. Hypokalemia: a clinical update, Endocrine Connections. 2018 Apr; 7(4): 135–146. 

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]