Przyswajalność potasu. Jak i kiedy przyjmować potas?

04.04.2014
ok. 3 min

Wchłanianie witamin i składników mineralnych zależy od pory ich przyjmowania. Niedobór jednej substancji odżywczej powoduje utratę innej, przez co dochodzi do zaburzeń gospodarki metabolicznej organizmu. W tym atykule podpowiemy, z czym łączyć potas, aby poprawić jego przyswajanie.

Potas w ludzkim organizmie

Potas jest dostarczany do organizmu ludzkiego w postaci chlorku. Jego wchłanianie zachodzi w jelicie cienkim. Ten główny jon płynów wewnątrzkomórkowych zawierają wszystkie komórki ciała, ale najwięcej, bo aż 70%, magazynują go mięśnie poprzecznie prążkowane. Prawidłowa zrównoważona dieta pokrywa zazwyczaj dobowe zapotrzebowanie człowieka potas. Jednak dbanie o jego właściwą ilość w organizmie powinno wejść na stałe w rutynę dnia codziennego. Odpowiedni poziom potasu we krwi obniża poziom sodu, którego nadmiar jest niebezpieczny i może prowadzić do nadciśnienia tętniczego. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie równowagi pomiędzy tymi pierwiastkami.

Przyswajanie potasu – jaki potas najlepiej się wchłania?

Zdarza się jednak, że przyjmowane przez ludzi cenione powszechnie produkty, chociaż samodzielnie niezwykle pożyteczne, w połączeniu z innymi nie wykazują już tak dobroczynnego działania. Można w pełni wykorzystać ich potencjał – wystarczy, że zgłębimy znane od wieków prawidła, poznamy co w witaminowo-mineralnym świecie wzajemnie się wyklucza, a co obopólnie wspiera. Wchłanianie potasu usprawnia witamina B6. Razem z nim wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego.

Równie istotne jest towarzystwo magnezu, który wraz z potasem reguluje pracę serca oraz poprawia zdolności koncentracji i zapamiętywania. Absorbowanie potasu do krwi polepsza także kwas mlekowy. Potas z kolei poprawia wchłanianie witaminy B12.

Przyswajanie potasu obniżają m. in.: tytoń, cukier, słone potrawy i napoje, zawarta w kawie kofeina, alkohol. Niekorzystny wpływ na wchłanianie potasu ma stres i silne emocje.

Poważne straty potasu mogą powodować niektóre leki z grupy diuretyków o działaniu moczopędnym, gdyż potas w 90% jest wydalany z moczem. Duże znaczenie ma także przygotowania jedzenie. Długie moczenie obranych owoców i warzyw, które są źródłem tego makroelementu, powoduje jego wypłukiwanie – potas bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Podobnie mrożenie produktów wpływa na znaczną utratę wartościowych elementów w pożywieniu.

Występowanie potasu

Potas znajdziemy w ziarnach zbóż, suchych nasionach roślin strączkowych, warzywach i owocach, wyrobach cukierniczych, mleku, mięsie, rybach. Jeśli nadal jest go w naszym organizmie za mało, można wspomóc się suplementami diety, np. dostępnym bez recepty Katelin+SR. Najlepiej zażywać mikropeletki potasu w trakcie lub bezpośrednio po posiłku, popijając dużą ilością wody.

Sprawdź też: Serotonina i jej wpływ na samopoczucie

Witaminy, mikro- i makroelementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Korzystajmy z głową z tego bogactwa, wybierając elementy, które się wzajemnie nie wykluczają. Tylko ich odpowiedni dobór, dopasowany do indywidualnych potrzeb, może przyczynić się do zachowania zdrowia.

O jakiej porze dnia brać potas?

Pory przyjmowania leków i suplementów mają kluczowe znaczenie dla ich przyswajalności. 

W przypadku suplementów nie ma reguły, gdyż są przyswajalne o każdej porze ale w różnym stopniu . Natomiast trzeb zwrócić uwagę na interakcje między witaminami i minerałami:

  • nie można brać magnezu i potasu jednoczesnie
  • magnez nie wchłania sie bez vit. B6 dlatego łączy się te substancje
  • wszystkie pierwiastki wywołują interakcje z lekami wiec trzeba zapoznać się z treścią ulotki danego leku
  • hormony tarczycy nie mogą być przyjmowane z wapniem – zaleca się co najmniej 4 godziny odstepu

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]