diuretykiwterapiinadcisnienia

Dlaczego leki moczopędne są niezbędne w terapii nadciśnienia?

Czym są diuretyki

Leki moczopędne, naukowo określane również jako tzw. diuretyki (diureza to w medycynie pojęcie określające całokształt procesów związanych z wydalaniem moczu) to bardzo powszechnie stosowana grupa preparatów przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności. Lista przyczyn, w których mogą być one przyjmowane jest niezwykle szeroka i obejmuje m.in. leczenie obrzęków, niektórych zatruć, zakażeń bakteryjnych układu moczowego, marskości wątroby, jaskry. Jedne z najważniejszych (jeśli nie najważniejsze) wskazania do stosowania leków moczopędnych są nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca..

Wpływ na terapię nadciśnienia

Jaki jest związek pomiędzy właściwą kontrolą ciśnienia krwi, a zwiększonym wydalaniem moczu? Chociaż odpowiedź w pierwszej chwili może nie wydawać się intuicyjna, zależność ta jest bardzo silna. Można powiedzieć, że leki moczopędne działają dwufazowo. W pierwszym etapie przyczyniają się do zwiększenie wydalania z moczem jonów sodu, co z kolei skutkuje zwiększonym wydalaniem wody z organizmu. Proces ten przyczynia się następnie do zmniejszenia objętości płynów w naszym organizmie, co bezpośrednio wiążę się ze zmniejszeniem obciążenia serca, zmniejszenia obrzęków i w końcu – obniżenia ciśnienia krwi.

Na co trzeba uważać

Lekarz decydując na przepisanie preparatu moczopędnego powinien tak dobrać jego dawkowanie, aby wydalanie moczu w ciągu doby nie przekroczyła ok. 3 litrów. Dlatego też w trakcie takiej terapii zalecane jest, aby pacjent dodatkowo przyjmował dużą ilość płynów (zapobiegamy wtedy niekorzystnemu odwodnieniu). Należy również pamiętać, że leki moczopędne można łączyć z innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze. Podstawą decyzji lekarza w tym przypadku jest m.in. wyjściowa wartość ciśnienia tętniczego, ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych (np. zawału serca czy udaru mózgu), wiek pacjenta czy chociażby obecność innych chorób przewlekłych np. cukrzycy, która także może przecież wpływać na kondycję naszego układu krążenia.

Różne leki moczopędne

Diuretyki nie są jednorodną grupą leków. Możemy je podzielić na 2 zasadnicze grupy w zależności od wpływu na stężenie potasu w naszym organizmie. Pierwsza to leki przyczyniające się do obniżenia poziomu tego minerału we krwi. Z kolei, druga to preparaty działające… odwrotnie i powodujące jego zwiększenie (nie bez przyczyny określa się je jako tzw. leki oszczędzające potas). W przypadku pierwszej grupy wskazane jest więc dodatkowe przyjmowanie preparatów z potasem. Wiemy bowiem, że minerał ten jest kluczowy dla właściwej pracy mięśnia sercowego, zaś jego niedobór (czyli tzw. hipokaliemia) może powodować istotne zaburzenia pracy serca.

Ostatnia modyfikacja 17 maja 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *