Leki moczopędne w nadciśnieniu. Diuretyki w terapii nadciśnienia

06.02.2019
ok. 4 min
diuretykiwterapiinadcisnienia

Czym są diuretyki?

Leki moczopedne w nadcisnieniu – diuretyki, zwane również pigułkami wodnymi, to leki mające na celu zwiększenie ilości wody i soli wydalanych z organizmu wraz z moczem. Istnieją trzy rodzaje leków moczopędnych na receptę. Często są przepisywane, aby pomóc w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, ale są też używane w innych schorzeniach.

Leki moczopędne na nadciśnienie

Najczęstszym stanem leczonym lekami moczopędnymi jest wysokie ciśnienie krwi. Leki moczopędne zmniejszają ilość płynu w naczyniach krwionośnych, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Inne schorzenia są również leczone lekami moczopędnymi. Na przykład zastoinowa niewydolność serca uniemożliwia sercu skuteczne pompowanie krwi w całym organizmie. Prowadzi to do gromadzenia się płynów w organizmie, co nazywa się obrzękiem. Diuretyki mogą pomóc zmniejszyć gromadzenie się płynów.

Dlaczego leki moczopędne są niezbędne w terapii nadciśnienia?

Leki moczopędne, naukowo określane również jako tzw. diuretyki (diureza to w medycynie pojęcie określające całokształt procesów związanych z wydalaniem moczu) to bardzo powszechnie stosowana grupa preparatów przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności.

Sprawdź też: Ile pić wody podczas aktywności fizycznej?

Lista przyczyn, w których mogą być one przyjmowane jest niezwykle szeroka i obejmuje m.in. leczenie obrzęków, niektórych zatruć, zakażeń bakteryjnych układu moczowego, marskości wątroby, jaskry. Jedne z najważniejszych (jeśli nie najważniejsze) wskazania do stosowania leków moczopędnych są nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca..

Wpływ diuretyków na terapię nadciśnienia

Jaki jest związek pomiędzy właściwą kontrolą ciśnienia krwi, a zwiększonym wydalaniem moczu? Chociaż odpowiedź w pierwszej chwili może nie wydawać się intuicyjna, zależność ta jest bardzo silna. Leki moczopędne działają dwufazowo.

W pierwszym etapie przyczyniają się do zwiększenie wydalania z moczem jonów sodu, co z kolei skutkuje zwiększonym wydalaniem wody z organizmu. Proces ten przyczynia się następnie do zmniejszenia objętości płynów w naszym organizmie, co bezpośrednio wiążę się ze zmniejszeniem obciążenia serca, zmniejszenia obrzęków i w końcu – obniżenia ciśnienia krwi.

Na co trzeba uważać stosując leki odwadniające przy nadciśnieniu?

Lekarz decydując na przepisanie preparatu moczopędnego powinien tak dobrać jego dawkowanie, aby wydalanie moczu w ciągu doby nie przekroczyła ok. 3 litrów. Dlatego też w trakcie takiej terapii zalecane jest, aby pacjent dodatkowo przyjmował dużą ilość płynów, aby zapobiec niekorzystnemu odwodnieniu. Należy również pamiętać, że leki moczopędne można łączyć z innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze. Podstawą decyzji lekarza w tym przypadku jest m.in. wyjściowa wartość ciśnienia tętniczego, ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych (np. zawału serca czy udaru mózgu), wiek pacjenta czy chociażby obecność innych chorób przewlekłych np. cukrzycy, która także może przecież wpływać na kondycję naszego układu krążenia.

Różne leki moczopędne – rodzaje diuretyków

Diuretyki nie są jednorodną grupą leków. Możemy je podzielić na 2 zasadnicze grupy w zależności od wpływu na stężenie potasu w naszym organizmie. Pierwsza to leki przyczyniające się do obniżenia poziomu potasu we krwi.

Sprawdź też: Ból głowy i suchość w ustach – objawy odwodnienia

Z kolei, druga to preparaty działające odwrotnie i powodujące zwiększenie stężenia (dlatego określa się je jako tzw. leki oszczędzające potas). W przypadku pierwszej grupy wskazane jest więc dodatkowe przyjmowanie preparatów z potasem. Wiemy bowiem, że potas jest kluczowy dla właściwej pracy mięśnia sercowego, zaś niedobór potasu (hipokaliemia) może powodować istotne zaburzenia pracy serca.

Skutki uboczne stosowania diuretyków i leków moczopędnych

Leki moczopędne przyjmowane zgodnie z zaleceniami są na ogół dobrze tolerowane. Jednak nadal mogą powodować pewne skutki uboczne. Do bardziej powszechnych skutków ubocznych diuretyków należą:

  • za mało potasu we krwi
  • zbyt dużo potasu we krwi (leki moczopędne oszczędzające potas)
  • niski poziom sodu
  • bół głowy i zawroty głowy
  • pragnienie
  • podwyższony poziom cukru we krwi
  • skurcze mięśni
  • podwyższony poziom cholesterolu
  • wysypka na skórze
  • biegunka

W rzadkich przypadkach diuretyki mogą powodować poważne skutki uboczne. Mogą to być: reakcja alergiczna, niewydolność nerek lub nieregularne tętno. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, które przeszkadzają podczas przyjmowania leków moczopędnych, należy porozmawiać z lekarzem. Mogą przepisać inny lek lub kombinację leków, aby zmniejszyć skutki uboczne. Niezależnie od tego, czy wystąpią skutki uboczne, czy nie, nie przerywaj stosowania leku moczopędnego bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

diuretyk, leki moczopędne, terapia nadciśnienia, katelin+SR, odwodnienie,

Bibliografia:
Tanja Dudenbostel, David A. Calhoun, Use of Aldosterone Antagonists for Treatment of Uncontrolled Resistant Hypertension, American Journal of Hypertension, Volume 30, Issue 2, 1 February 2017, Pages 103–109, https://doi.org/10.1093/ajh/hpw105

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]