Dlaczego prawidłowe ciśnienie krwi jest ważne?

Czym jest ciśnienie tętnicze? To siła z jaką krew napiera na ściany naczyń krwionośnych przez które przepływa. Jest ona kontrolowana przez układ nerwowo-hormonalny i zależy od kilku czynników. Na czele których stoi siła skurczu mięśnia sercowego, czyli pompy nieustannie wyrzucającej pokłady krwi do krwioobiegu.

Musimy pamiętać, że w ciągu doby ciśnienie krwi ulega zmianie. Wiąże się to z dobowym rytmem snu i czuwania człowieka. Zatem w dzień, czyli wtedy, kiedy naturalnie jesteśmy bardziej aktywni, jest wyższe, nocą zaś, kiedy śpimy i organizm ma czas na regenerację i spowolnienie, niższe.

Najwyższe wartości odnotować możemy w godzinach pomiędzy 6 a 12, wówczas nasze ciało aktywizuje się i „wskakuje” na najwyższe obroty. A skoro o wartościach mowa, jakie ciśnienie określamy prawidłowym? Idealne nie powinno być wyższe niż 120/80 mm Hg, jednak za prawidłowe uznaje się te mieszczące w przedziale 120-129/80-84 mm Hg. Prawidłowe wysokie (czyli to które musimy monitorować pod kątem rozwoju nadciśnienia) to 130-139/85-89 mm Hg. Do czynienia możemy mieć także z niedociśnieniem. Czyli sytuacją, w której ciśnienie krwi jest zbyt niskie. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy wartości są niższe niż 100/70 mm Hg u mężczyzn i 90/60 mm Hg u kobiet.

Zarówno zbyt wysokie ciśnienie, jak i zbyt niskie, nie są stanem pożądanym w naszym organizmie. Odchylenie od normy niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Szczególnie poważnym stanem jest nadciśnienie.

Jak szacuje WHO co ósmy mieszkaniec naszej planety umiera na skutek powikłań związanych z podwyższonym ciśnieniem krwi. Jak zatem zadbać o prawidłowe dla nas ciśnienie krwi? Oto kilka prostych zasad:

  • Zadbaj o aktywność fizyczną
  • Zmniejsz spożycie soli, a ściślej sodu (nie powinno przekraczać 1500 mg dziennie)
  • Nawadniaj się, zadbaj o prawidłowy poziom potasu i magnezu w organizmie
  • Zrezygnuj z używek (alkohol, papierosy)
  • Ogranicz ilość filiżanek kawy
  • Pilnuj prawidłowej masy ciała

Ciśnienie krwi to bardzo ważny i zarazem podstawowy parametr, który świadczy w jakiej kondycji jest nasz organizm. To dzięki niemu do krwioobiegu dociera drogocenna krew, a wraz z nią każda komórka naszego ciała zaopatrywana jest w substancje odżywcze i pozbawiana szkodliwych produktów przemiany materii.

Warto badać ciśnienie krwi w każdym wieku, chociażby po to, aby wiedzieć jaka wartość jest dla nas prawidłowa i dzięki temu móc zareagować, kiedy ta ulegnie zmianie. Co ważniejsze – pomiar ciśnienia jest bezbolesny! To powinien być decydujący argument, aby nie zwlekać i sięgnąć po ciśnieniomierz.

Ostatnia modyfikacja 21 lipca 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *