Zdrowy styl życia – wskazówki jak żyć zdrowo

Aby prowadzić zdrowy styl życia, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad i wyrobić odpowiednie nawyki żywieniowe. Papierosy, alkohol, ciężkostrawne i połykane w pośpiechu jedzenie, popijane pełnymi cukru napojami. Do tego ciągły stres, niedosypianie i niemal zupełny brak ruchu. Często właśnie tak wygląda styl życia wielu ludzi. W natłoku obowiązków zawodowych i rodzinnych łatwo zapomnieć o sobie i swoim organizmie. Aby prowadzić zdrowy styl życia, przede wszystkim trzeba zadbać o zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną.

Odpowiednia dieta jest podstawa zdrowego stylu życia

Podwyższony poziom cholesterolu, otyłość, depresja, choroby układu krążenia – lista skutków niezdrowego stylu życia jest długa. Nawet te mniej niebezpieczne, jak drobna nadwaga, nie pozostają bez wpływu na nasz wygląd, kondycję czy samopoczucie. Z kolei bardziej poważne schorzenia mogą na dłuższy czas „wyłączyć” nas zarówno z życia zawodowego, jak i rodzinnego, a nawet wpłynąć na jakość i długość życia.

„Jesteś tym co jesz”, czyli zasada 6 U

Większość z nas chciałaby być młoda, piękna i bogata. O ile przepis na własne bogactwo każdy musi znaleźć sam, o tyle w zachowaniu młodości i piękna może w dużym ...
Czytaj Dalej

Warto rozważyć samodzielne przygotowywanie posiłków w domu. Przede wszystkim będziemy dokładnie wiedzieli, co jemy. Przy okazji możemy też sporo zaoszczędzić, a gotując wspólnie z partnerem czy dziećmi mamy świetną okazję do zacieśniania więzi. Własnoręcznie, odpowiednio skomponowane i zbilansowane posiłki dostarczą nam nie tylko wartościowych składników odżywczych, ale też niezbędnych witamin oraz mikro- i makroelementów. Przede wszystkim potasu, bo jak pokazują badania, tego pierwiastka Polacy niestety spożywają za mało. O jego niedoborze mogą świadczyć ogólne osłabienie organizmu, trzęsienie rąk, czy bolesne skurcze mięśni. Potas to makroelement, który wspiera działanie naszego organizmu – między innymi wpływa na pracę mięśni i prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia.

Odpowiednio zbilansowaną dietę należy połączyć z aktywnością fizyczną

Regularna aktywność fizyczna pozwala kontrolować wagę, spalać zbędne kalorie oraz poprawia samopoczucie. WHO zaleca, aby dorosły człowiek uprawiał aktywność fizyczną co najmniej 30 minut dziennie o umiarkowanej intensywności przez 5 dni w tygodniu lub co najmniej 20 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności przez 3 dni w tygodniu.

Zdrowy styl życia oznacza rezygnację z używek

Używki to substancje, które pobudzają układ nerwowy i nie mają żadnych wartości odżywczych. Każdy ma świadomość jak używki wpływają na organizm. Kawa i herbata należą do tych mniej szkodliwych. Palenie papierosów i picie alkoholu już mają większy wpływ na stan zdrowia.

Każdy, kto trenuje na siłowni, napewno słyszał o aminokwasach. Aminokwasy rozgałęzione w preparatach dla sportowców.

Napoje energetyzujące także zalicza się do tej grupy. Nie można również nie wspomnieć o alkoholu. Alkohol ma szereg negatywnych oddziaływań na zdrowie, wypłukuje minerały, uzależnia oraz powoduje szereg chorób i dolegliwości.

Zdrowy styl życia to także czas na odpoczynek i sen

Każdy z nas powinien nauczyć się radzić sobie z długotrwałym stresem, ponieważ jego skutki mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Przewlekły stres nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca i inne choroby cywilizacyjne. Ciągłe napięcie może doprowadzić do problemów z pamięcią i koncentracja. Do tego długotrwałe stany emocjonalne przyczyniają się do osłabienia organizmu i powodują ciągłe zmęczenie. Pomoc tu mogą ćwiczenia relaksacyjne, medytacja, a nawet pozytywne myślenie.

Dlatego warto walczyć ze złymi nawykami – nawet, jeśli nie mamy ich dużo. Nasz organizm podziękuje nam choćby za najmniejsze zmiany. Nie trzeba od razu radykalnie brać się za wszystkie złe zwyczaje. Dużo lepiej sprawdzi się tu metoda małych, ale skutecznych kroków. Przy odrobinie cierpliwości i samozaparcia technika ta na pewno się sprawdzi. Zmianę można zacząć od przejrzenia naszego codziennego menu. Ciężkostrawne i pozbawione wartościowych składników posiłki zastąpmy lżejszymi, bardziej zbilansowanymi (polecamy wpis: Dobra dieta). Zamiast słodkich, gazowanych napojów czy kawy, wybierzmy wodę mineralną i świeże soki owocowe.

Zalety spacerowania czyli jakie korzyści płyną z chodzenia

Pierwsze kroki stawiamy już w 9 miesiącu życia, a często w pierwsze urodziny już całkiem nieźle radzimy sobie ze sztuką chodzenia. Jest to dla nas naturalna czynność, dlatego ...
Czytaj Dalej
stresowekolo-katelin

Jak przyczyna nasila… skutek? Czyli krótko o błędnym kole stresu

Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się czym jest stres? I jakie konsekwencje ma on dla naszego organizmu? Okazuje się, że czynnik ten ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 20 sierpnia 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *