Czym właściwie jest dobra kondycja fizyczna?

06.12.2019
ok. 2 min

„W zdrowym ciele, zdrowy duch”, „ruch to zdrowie”, mnożyć można przysłowia, które dotyczą aktywności fizycznej, a ta z kolei ściśle wiąże się z kondycją fizyczną. Tylko co to oznacza? Czym jest kondycja fizyczna? Kiedy możemy pochwalić się dobrą kondycją?

Definicja kondycji fizycznej

Definicji kondycji fizycznej zapewne jest tyle ilu ludzi, dla każdego będzie miała nieco inny wymiar, będą brane pod uwagę inne czynniki. Dla jednej osoby będzie to swobodne przepłynięcie kilku długości basenu, dla innej – godzina ciągłego biegu bez cienia zadyszki, a jeszcze kolejna powie, że jest to 15 minut marszu bez przerwy. Jak jednak to usystematyzować?

Czym jest kondycja fizyczna?

Ogólna definicja mówi, że kondycja to „aktualny stan fizjologiczny organizmu podlegający zmianom pod wpływem czynników środowiska zewnętrznego”.

Wynika ona ze stanu odżywienia i wytrenowania organizmu, a także zabiegów pielęgnacyjnych. Kondycja fizyczna natomiast dodaje do reguły dopisek, iż jest to zdolność organizmy do wykorzystania tlenu. Zawiłe? Nic bardziej mylnego. Innymi słowy mówiąc kondycja fizyczna określa w jakim stanie znajdują się narządy wewnętrzne oraz to jak organizm zachowuje się w momencie wzmożonej aktywności fizycznej. Oczywiście jest to cecha bardzo indywidualna, nie możemy mierzyć wszystkich jedną miarą.

Sprawdź też: Rola i funkcje wody w organizmie

Jeżeli jesteśmy w stanie podjąć aktywność fizyczną o średnim czy dużym stopniu trudności, wówczas możemy mówić, że nasza kondycja jest na dobrym poziomie. I znowu ocena ta jest raczej subiektywna.

Co ma wpływ na kondycję fizyczną?

Wpływ na kondycję mają indywidualne zdolności motoryczne, czyli: szybkość, gibkość, wytrzymałość, siła i koordynacja. Oczywiście, aby zadbać o ich prawidłowy poziom, niezbędna jest aktywność fizyczna. Należy pamiętać, że nie ma jednej dyscypliny, która rozwijałaby wszystkie z podanych elementów w jednakowym stopniu, dobrze urozmaicać treningi. Nie musimy od razu porywać się na ultramaraton czy mordercze serie podnoszenia ciężarów. Najważniejsza jest systematyczna aktywność. Dobrze połączyć przyjemne z pożytecznym i odnaleźć takie dyscypliny, których wykonywanie będzie sprawiało nam radość.

Nie zapominajmy także o zdrowej diecie. Pełnowartościowe posiłki, dodadzą energii i „cegiełek” do budowy masy mięśniowej oraz wzmocnienia kości. Ważne jest również należyte nawodnienie organizmu, tak aby nie zaburzać równowagi wodno-elektrolitowej. Z potem tracimy wiele cennych pierwiastków potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania . Są nimi m.in. potas, magnez, fosfor. Do uzupełnienia ich niedoborów pomocne będą dobrej jakości suplementy diety.

Połączenie aktywności i dobrej diety na pewno sprawi, że nasza kondycja będzie na bardzo dobrym poziomie.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]