Czym właściwie jest dobra kondycja fizyczna?

„W zdrowym ciele, zdrowy duch”, „ruch to zdrowie”, mnożyć można przysłowia, które dotyczą aktywności fizycznej, a ta z kolei ściśle wiąże się z kondycją fizyczną. Tylko co to oznacza? Czym jest? Kiedy możemy pochwalić się dobrą kondycją, a kiedy nie?

Definicji kondycji fizycznej zapewne jest tyle ilu ludzi, dla każdego będzie miała nieco inny wymiar, będą brane pod uwagę inne czynniki. Dla jednej osoby będzie to swobodne przepłynięcie kilku długości basenu, dla innej – godzina ciągłego biegu bez cienia zadyszki, a jeszcze kolejna powie, że jest to 15 minut marszu bez przystanku. Jak jednak to usystematyzować? Ogólna definicja mówi, że kondycja to „aktualny stan fizjologiczny organizmu podlegający zmianom pod wpływem czynników środowiska zewnętrznego”.

Wynika ona ze stanu odżywienia i wytrenowania organizmu, a także zabiegów pielęgnacyjnych. Kondycja fizyczna natomiast dodaje do reguły dopisek, iż jest to zdolność organizmy do wykorzystania tlenu. Zawiłe? Nic bardziej mylnego. Innymi słowy mówiąc kondycja fizyczna określa w jakim stanie znajdują się narządy wewnętrzne oraz to jak organizm zachowuje się w momencie wzmożonej aktywności fizycznej. Oczywiście jest to cecha bardzo indywidualna, nie możemy mierzyć wszystkich jedną miarą. Jeżeli jesteśmy w stanie podjąć aktywność fizyczną o średnim czy dużym stopniu trudności, wówczas możemy mówić, że nasza kondycja jest na dobrym poziomie. I znowu ocena ta jest raczej subiektywna.

Wpływ na kondycję mają indywidualne zdolności motoryczne, czyli: szybkość, gibkość, wytrzymałość, siła i koordynacja. Oczywiście, aby zadbać o ich prawidłowy poziom, niezbędna jest aktywność fizyczna. Należy pamiętać, że nie ma jednej dyscypliny, która rozwijałaby wszystkie z podanych elementów w jednakowym stopniu, dobrze urozmaicać treningi. Nie musimy od razu porywać się na ultramaraton czy mordercze serie podnoszenia ciężarów. Najważniejsze jest systematyczna aktywność, najgorsze co możemy zrobić to bezczynność. Dobrze połączyć przyjemne z pożytecznym i odnaleźć takie dyscypliny, których wykonywanie będzie sprawiało nam radość.

Nie zapominajmy także o zdrowej diecie. Pełnowartościowe posiłki, dodadzą energii i „cegiełek” do budowy masy mięśniowej oraz wzmocnienia kości. Ważne jest również należyte nawodnienie organizmu, tak aby nie zaburzać równowagi wodno-elektrolitowej. Z potem tracimy wiele cennych pierwiastków potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania . Są nimi m.in. potas, magnez, fosfor. Do uzupełnienia ich niedoborów pomocne będą dobrej jakości suplementy diety.

Połączenie aktywności i dobrej diety na pewno sprawi, że nasza kondycja będzie na bardzo dobrym poziomie. Dbajmy o siebie, to inwestycja na lata, wszak zdrowie mamy tylko jedno…

Ostatnia modyfikacja 12 kwietnia 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *