Jazdy na łyżwach. Korzyści zdrowotne z jazdy na łyżwach

29.01.2020
ok. 3 min

Dzisiaj skupimy się na kolejnym bardzo popularnym zimowym sporcie – łyżwach. Jego bezapelacyjną zaletą jest na pewno to, że jest łatwo dostępny, nie musimy wyruszać w góry jak w przypadku nart czy deski. Możemy uprawiać go nawet w mieście.

Na pierwszy rzut oka jazda na łyżwach może okazać się wręcz karkołomna. Mózg podpowiada nam, że wąska płoza i lód to nie jest dobre połączenie. Nie dajmy się zwieść strachom! Oczywiście musimy się liczyć z tym, że początki, mogą wiązać się z kilkoma upadkami na lód, ale nie warto się poddawać.

Jazda na łyżwach – korzyści zdrowotne

Jazda na łyżwach wzmacnia mięśnie, przede wszystkim nóg i pośladków, ale nie tylko, wymaga bowiem spięcia i zaangażowania także mięśni brzucha, ramion i obręczy biodrowej. Ponadto wraz z nimi ćwiczymy także równowagę i koordynację ruchową. Jak się domyślacie taka dosyć intensywna praca ciała wymaga odpowiedniego nakładu energii. Szacuje się, że godzina jazdy na łyżwach pozwala spalić od 300 do nawet 800 kalorii. Stąd też kolejna zaleta tego sportu – pozbycie się zbędnych kilogramów!

Wiadomo, że intensywny wysiłek wiąże się z utratą pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania – sodu, potasu czy magnezu. Warto zadbać o ich prawidłowy poziom nie tylko przy okazji łyżew i suplementować nawet przez cały rok. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych skutków ich niedoboru.

Jazda na łyżwach wzmacnia mięśnie i stawy

Jazda na łyżwach ćwiczy prawie wszystkie grupy mięśniowe, a ślizganie się wymaga zsynchronizowanego ruchu nóg. Dzięki temu poprawia się elastyczności stawów. To także rozwija mięśnie nóg i brzucha. Jak każdy trening, łyżwiarstwo ma też pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Treningi obniżają ryzyko zawału, dodatkowo pozwalają na obniżenie cholesterolu we krwi. Wysiłek włożony w sport, zaowocuje zwiększeniem wydolności organizmu. Serce będzie pracowało bardziej efektywnie, a komórki w ciele będą doskonale natlenione i odżywione.

Jazda na łyżwach poprawia utrzymanie równowagi, koordynację i sprzyja odchudzaniu

Wzmocnienie mięśni i stawów pozwala na lepszą koordynację i utrzymanie równowagi. Tak samo jak próba utrzymania się w pozycji stojącej na lodzie. Ucząc się angażować mięśnie, aby utrzymać się w pozycji stojącej, nie tylko je tonizujesz, ale także poprawiasz swoją kontrolę nad ciałem i wytrzymałość.

Sprawdź też: DOMS – co to jest zespół opóźnionego bólu mięśniowego?

Według Harvard Medical School, jazda na łyżwach spala do 200 kilokalorii na godzinę, co w połączeniu ze zdrową dietą czyni ją świetnym sposobem na odchudzanie.

Jazda na łyżwach pomaga się odstresować

Ćwiczenia fizyczne to świetny sposób na rozładowanie stresu. Każda aktywność fizyczna pobudza organizm do produkcji hormonów szczęścia. Dzięki nim czujemy się bardziej odprężeni, spokojniejsi. Nasze samopoczucie ulega znacznej poprawie.

Nauka jazdy na łyżwach zwiększa również pewność siebie i poprawia koncentrację, ponieważ można nauczyć się wielu nowych ruchów, takich jak przewroty, jazda do tyłu i obroty. Przyprowadzanie przyjaciół na lodowisko lub poznawanie nowych ludzi podczas lekcji to także świetny sposób na relaks i odprężenie po długim tygodniu pracy.

Jazda na łyżwach a wytrzymałość

Jazda na łyżwach wymaga energii przez dłuższy okres czasu, co czyni ją świetnym sposobem na budowanie wytrzymałości. Im dłużej jeździsz na łyżwach, tym bardziej poprawiasz swoją wytrzymałość, nie tylko w przypadku jazdy na łyżwach, ale także innych sportów i aktywności.

Zima nie musi oznaczać apatii i spędzania wolnego czasu na kanapie. W przypadku łyżew jest tak jak i z bieganiem, nie ma dla nich nieodpowiedniej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania. Warto chociaż raz się na nie wybrać i spróbować. Nie musimy nawet inwestować we własny sprzęt, lodowiska zaopatrzone są w wypożyczalnie łyżew. Jedyne czego potrzebujemy to odrobina chęci.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]