DOMS – co to jest zespół opóźnionego bólu mięśniowego?

Każdy z nas kiedykolwiek doznał „zakwasów” po treningu lub intensywniej aktywności fizycznej. Np. po długotrwałym biegu do uciekającego… tramwaju. Nie jest to przyjemne uczucie. Jednak na szczęście, jak szybko się pojawia (najczęściej w trakcie lub maksymalnie kilka godzin po treningu), tak szybko znika. Co innego, zespół opóźnionego bólu mięśniowego, czyli DOMS (z ang. delayed onset muscle soreness). Ten może dać się nam we znaki nawet po 24-48 godzinach po zakończonej aktywności. Co więcej – jeszcze narastać wraz z upływem czasu.

DOMS – dodatkowe objawy

Jak odróżnić opóźnioną bolesność mięśni od regularnych dolegliwości bólowych po zakończonym treningu? Sposób jest bardzo prosty. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się objawom. Wskazuje się bowiem, że w przypadku DOMS dodatkowo może pojawić się m. in. znacząco tkliwość tkanki mięśniowej, osłabienie (na szczęście krótkotrwałe) siły mięśniowej, ograniczony zakres ruchów, niewielkie obrzęki, sztywność w stawach zlokalizowanych najbliżej grup mięśniowych oraz… objawy przypominające grypę lub przeziębienie (np. ból całego ciała, ogólne osłabienie, a nawet pogorszenie nastroju i chwilowe podwyższenie temperatury ciała).

Oprócz czasu pojawienia się oraz rodzaju dolegliwości, niemałe znaczenie ma także rodzaj samego treningu. Sugeruje się bowiem, że DOMS pojawia się zwłaszcza, jeśli często ćwiczymy zbieganie lub schodzenie ze wzniesienia, wyskoki, biegi oraz ćwiczenia obciążające mięśnie rąk.

Skąd się wziął DOMS?

Specjaliści z zakresu medycyny sportu nadal spierają się, jaka jest dokładna przyczyna DOMS. Z pewnością nie jest nią nagromadzenie się kwasu mlekowego. Ten przecież wypłukiwany jest z mięśni do 12 godzin po wysiłku fizycznym. Obecnie sugeruje się tzw. mechanizm zapalny. Związany jest on bezpośrednio z tzw. uwrażliwieniem receptorów, a ściślej z obniżeniem progu pobudliwości zakończeń nerwowych, czyli nocyceptorów. Przyczyną takiego stanu rzeczy są w głównej mierze wolne rodniki oraz czynniki stanu zapalnego uwolnione w wyniku uszkodzeń komórek mięśniowych już w trakcie treningu. Mediatory zapalenia prawdopodobnie „napędzają” procesy naprawcze drobnych uszkodzeń w ultrastrukturze komórek tkanki mięśniowej powstałych w trakcie wysiłku fizycznego.

Czy przed DOMS można się uchronić?

Z pewnością można znacząco obniżyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Co należy więc zrobić? Istotne jest, aby trening był racjonalny, szczególnie jeśli jesteśmy na początku przygody z szeroka pojętą aktywnością fizyczną. Ważne jest więc odpowiednia rozgrzewka przed, a po treningu schłodzenie organizmu. Specjaliści zalecają także, aby bezwzględnie zwrócić uwagę na odpowiednią podaż składników mineralnych (np. magnezu i potasu) oraz wody. Ta powinna być uzupełniana nie tylko podczas ćwiczeń, ale także przed i po zakończeniu aktywności fizycznej.

Ostatnia modyfikacja 11 kwietnia 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *