cwiczeniezglowa-katelin

Magnez dla wszystkich aktywnych

Aktywnie i zdrowo

Moda na sport i szeroko rozumianą aktywność fizyczną osiągnęła swoje apogeum. I bardzo dobrze. Miejmy nadzieje, że czasy kiedy statystyczny Polak większość czasu wolnego spędzał przed telewizorem minęły bezpowrotnie. Miejmy również nadzieję, że zwiększona aktywność fizyczna naszych rodaków nie pozostanie bez wpływu na ich zdrowie i kondycję. Wiadomo bowiem, że ruch wpływa korzystnie nie tylko na układ krążenia, ale także na układ nerwowy, pokarmowy, oddechowy, odpornościowy oraz – co równie istotne – na nasz nastrój i ogólne samopoczucie.

Czas wolny na powietrzu

Na osoby aktywne fizycznie szczególnie łatwo można się natknąć w pogodne dni. Ulice, parki, ale także leśne ścieżki i polany oraz strefy brzegowe mniejszych lub większych zbiorników wodnych są w tym czasie pełne ludzi biegających, jeżdżących na rowerze, hulajnodze (ale nie elektrycznej!), rolkach czy po prostu osoby spacerujące (z psem lub bez psa) lub uprawiające nordic walking. Jak widać, form spędzania wolnego czasu w sposób aktywny jest bardzo dużo, w każdym jednak przypadku należy zadbać o właściwą podaż wody i podstawowych elektrolitów.

Uwaga na upały

Dlaczego? Wydawałoby się, że aspekt ten dotyczy przede wszystkim sportowców lub przynajmniej osoby, które intensywnie trenują np. na siłowni. Owszem dotyczy, ale pamiętajmy, że przejażdżka na rowerze czy bardzo modnej ostatnio hulajnodze lub nawet długie, codzienne i regularne spacery, szczególnie jeśli za oknem panuje skwar lub/i wysoka wilgotność również mogą nas narazić na odwodnienie i niedobór istotnych dla naszej kondycji pierwiastków.

Aktywnie i z magnezem

Aktywność fizyczna zwiększa nasze zapotrzebowanie na magnez. Przykładem może być chociażby porównanie zawartości tego pierwiastka w pocie osoby ćwiczącej oraz osoby, dla której aktywność fizyczna stanowi jedynie pojęcie wirtualne. Na przykład w pocie biegacza wydalane jest ponad dziesięciokrotnie więcej magnezu (3,06 mEq/l) niż w pocie osoby niećwiczącej (0,28 mEq/l). Różnice mogą być jeszcze większe w sytuacji, kiedy treningi powtarzają się cyklicznie lub/i kiedy towarzyszy im bardzo wysoka temperatura otoczenia lub inne czynniki przyczyniające się do utraty magnezu (np. stres w miejscu pracy, niewłaściwa dieta oparta na produktach typu fast-food lub duża ilość odwadniającej kofeiny).

Trenuj z głową

Co więc należy robić, aby trening zawsze kojarzył się z czymś przyjemnym? Rozwiązanie jest proste – niezależnie czy biegamy raz na tydzień czy częściej oraz czy pokonujemy rowerem trasę liczącą 80 km czy „tylko” 20 km – warto rozważyć dodatkową suplementację magnezu i potasu, szczególnie teraz, w lato, kiedy upały są na porządku dziennym.

Ostatnia modyfikacja 19 czerwca 2019

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *