Potas a sport: 5 zaskakujących korzyści z suplementacji potasu dla sportowców

27.02.2017
ok. 4 min

Potas jest ogólnie zalecany dla sportowców. Istnieje wiele korzyści z brania potasu przez osoby aktywne fizycznie. Zmęczenie po treningu oraz skurcze mięśni są objawem niedoboru potasu. Potas jest odpowiedzialny za regulację ciśnienia krwi, za funkcjonowanie mięśni oraz przewodnictwo nerwowe.

Razem z sodem potas tworzy pompą sodowo-potasową, która dostarcza komórkom substancje odżywcze, a jednocześnie usuwa z nich produkty przemiany materii. Jest to niezwykle istotne ponieważ to właśnie w czasie treningu dochodzi do dużego gromadzenia się metabolitów w tkankach. Dopiero po ich usunięciu organizm może wejść w fazę wzrostu – anabolizm.

Zdrowy tryb życia rzadko kojarzy się z suplementacją potasu mineralnego. Jest to główna esencja, bez której organizm ludzki nie może prawidłowo funkcjonować. Dowiedz się więcej o zaskakującym wpływie potasu na zapobieganie problemom zdrowotnym spowodowanym niedoborem potasu.

Potas i jego funkcje w organizmie

Potas jest niezbędnym i podstawowym pierwiastkiem do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek i tkanek organizmu człowieka. Potas działa na mięsień sercowy, na mięśnie szkieletowe i gładkie, które biorą udział w przewodzeniu nerwowo-mięśniowym. W organizmie człowieka potas występuje jako kation. Organizm zawiera 98% potasu bezpośrednio w komórkach, a pozostałe 2% znajduje się w krwiobiegu. Potas jest obecny w mięśniach, krwinkach czerwonych, wątrobie, skórze, kościach, nerwach, mózgu lub płynach ustrojowych.

Wchłanianie potasu następuje w jelitach. Natomiast potas jest wydalany z moczem, a częściowo także przez skore wraz z potem. Ilość wydalanego przez nas potasu zależy od ilości wchłoniętego pierwiastka. Osoby, które nie spożywają odpowiedniej ilości potasu w diecie lub suplementach, mają z reguły małe stężenie potasu w moczu. Szczególną ostrożność powinni zachować sportowcy, gdyż wysiłek fizyczny i pocenie się podczas treningów prowadzi do zwiększonej utraty potasu. Dlatego zaleca się sportowcom suplementacje potasu. Organizm ludzki potrzebuje co najmniej 1000 mg potasu dziennie. Biorąc pod uwagę obecny styl odżywiania, często zdarza się, że ludzie cierpią na niedobór potasu, który może również zagrażać życiu.

Najważniejsze funkcje potasu

Potas i sód tworzą system równowagi kawasowo – zasadowej w organizmie człowieka, który kontroluje gospodarkę wodną w tkankach i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania nerek. Oprócz tej korzyści potas ma wiele innych korzyści zdrowotnych.

Kiedy w organizmie brakuje potasu, wymiana składników odżywczych w komórce jest niemożliwa. Jej wnętrze zostaje zalane wodą, a organizm reaguje osłabieniem, nocnymi skurczami mięśni czy niespokojnym snem. Dlatego po każdym treningu warto sięgnąć po dodatkową suplementację np. w formie łatwo przyswajalnego chlorku potasu, który w szybki sposób doprowadzi do wyrównania potasu w organizmie.

Sód odpowiada głównie za prawidłową równowagę potasu. Niewielka ilość potasu i dużo sodu mogą powodować wysokie ciśnienie krwi. Dlatego tak ważne jest łączenie zwiększonego spożycia potasu z mniejszym spożyciem sodu w celu zapobiegania chorobom układu krążenia.

Pokarm bogaty w potas utrzymuje zasadowe środowisko w organizmie w przeciwieństwie do kwasicy. Kwasicę metaboliczną wywołuje dieta pełna zakwaszających pokarmów, takich jak mięso, produkty mleczne i przetworzone ziarna zbóż.

Kwasica może powodować wydalanie azotu, a tym samym utratę gęstości mineralnej kości i mięśni. Jedzenie z wyższą zawartością potasu pomaga chronić masę mięśniową u osób starszych, a także u pacjentów z cukrzycową ketozą, która prowadzi do utraty mięśni. Potas może być odpowiednią profilaktyką tej choroby.

Specjaliści z zakresu medycyny sportowej i fizjologii są zgodni – jednym z największym zagrożeń dla osób uprawiających sport jest odwodnienie. Izotonik, hipertonik, hipotonik – czym różnią się napoje dla sportowców?

Dlaczego potas jest ważny dla sportowców?

Podczas ćwiczeń znaczna ilość potasu jest wydalana z potem. Im intensywniejszy trening, tym większe pocenie i utrata potasu. Jeśli więc trenujesz dłużej niż godzinę dziennie lub uprawiasz sporty wytrzymałościowe, takie jak jazda na rowerze lub bieganie, pamiętaj, aby zwracać uwagę na suplementacje potasu.

Potas pomaga zapobiegać inflacji i zatrzymywaniu wody

Nadmierna ilość sodu w diecie powoduje zatrzymywanie wody w organizmie i związane z tym nadmuchanie. Kluczem do zapobiegania temu jest potas. Natychmiast po spożyciu sód i woda są razem wchłaniane do komórek. Woda jest następnie zatrzymywana w przestrzeni międzykomórkowej, dokładnie między mięśniami a skórą, co powoduje rozdęcie. Potas jest idealnym rozwiązaniem tego problemu.

Suplementacja potasu wpływa na równowagę elektrolitów. Oznacza to, że potas usuwa sód i wodę z komórek za pomocą pompy elektrolitycznej. W rezultacie sód i woda są wydalane z moczem i powstaje równowaga środowiska wewnętrznego. Zaleta ta jest szczególnie chwalona przez sportowców, ponieważ rozwiązuje problem z rozdętym brzuchem i zatrzymywaniem wody.

Potas wpływa na funkcjonowanie mięśni

Różne stężenia potasu i sodu wewnątrz i na zewnątrz komórek powodują powstawanie ładunków elektrycznych, które pomagają nerwom w wysyłaniu sygnałów do mózgu. Dzięki nim możemy poruszać mięśniami. W ten sposób potas wpływa na skurcz i rozluźnienie mięśni, co pozwala naszemu organizmowi na trening. Dodatkowo pomaga w regeneracji mięśni oraz zapobiega skurczom mięśni.

Potas bierze udział w rozkładzie glikogenu

Potas bierze udział w procesie rozkładu glikogenu w komórkach mięśniowych, który dostarcza komórkom energii podczas treningu wytrzymałościowego. Kiedy glikogen rozpada się, komórki mięśniowe wyczerpują potas, który dociera do krwiobiegu lub opuszcza organizm poprzez oddawanie moczu lub pocenie się. Zapotrzebowanie potasu po ciężkim treningu jest większe, dlatego wielu sportowców po treningu je banana, który jest jednym z głównych źródeł potasu. Uzupełnia poziom potasu i jednocześnie wspomaga wzrost mięśni, wzmacnia odporność i wzmacnia kości.

Literatura:
Borgis- Nowa Medycyna 1/2002- Nadciśnienie tętnicze, „Niefarmakologiczne metody leczenia nadciśnienia tętniczego”
Borgis- Nowa Medycyna 1/2002- Nadciśnienie tętnicze, „Elektrolity a ciśnienie krwi”
H. Ciborowska, A.Rudnicka „Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka” Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2010
https://is.muni.cz/th/b77fu/Bakalarska_prace-_oprava.pdf
https://www.bmj.com/content/349/bmj.g4490
https://espace.curtin.edu.au/handle/20.500.11937/30752
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109710049764

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]