Rola magnezu w funkcjonowaniu mięśni

Magnez jest jednym z najbardziej istotnych jonów nieorganicznych występujących w ludzkim ciele. Wspomaga działanie wielu enzymów uczestniczących w syntezie białek i metabolizmie cukrów, a oddziaływanie z komórkowym ATP (Adenozyno-5′-trifosforan) poprzez tworzenie kompleksu Mg-ATP umożliwia gospodarowanie energią zawartą w wiązaniach chemicznych. Magnez można zachwalać w nieskończoność, ale aby określić jak dany czynnik jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – można sprawdzić jakie są skutki niedoboru magnezu lub nawet jego braku (w skrajnych przypadkach). Pewne jest, że człowiek nie może żyć bez magnezu. Pierwiastek ten uczestniczy w ogromnej liczbie bardzo podstawowych procesów na poziomie nawet pojedynczych komórek. A jak wygląda sprawa niedoboru magnezu? Tu w pierwszej kolejności spada wydajność mięśni i układu nerwowego.

Ćwiczenia rozciągające, czyli fakty i mity rozciągania

Jeżeli istnieje jakaś jedna uniwersalna prawda na temat rozciągania, to mówi ona, że wszyscy powinniśmy rozciągać nasze mięśnie. W ostatnich latach znacznie zmieniło się postrzeganie ...
Czytaj Dalej

Jaka jest rola magnezu w mięśniach?

Wspomniany wcześniej ATP stanowi uniwersalny przekaźnik energii w komórkach. Jeśli porównamy nasz organizm do ruchliwej autostrady łączącej Warszawę i Wrocław, a poruszające się po niej pojazdy – do komórek, to ATP będzie uniwersalną benzyną bezołowiową. Takim paliwem możemy zasilać zarówno ciężkie samochody typu SUV, smukłe japońskie motocykle i wszystkie klasy pojazdów pomiędzy nimi. Współczesne silniki działają dzięki spalaniu paliwa. Ale tak jak do zapalenia ogrodowego grilla potrzebujemy zapałek, tak zapłon benzyny wymaga jakiegoś zapalnika. W silniku takim czynnikiem jest świeca, która wywołując iskrę zapewnia dostarczenie minimalnej ilości energii niezbędnej do rozpoczęcia spalania. Dla „benzyny” w naszych komórkach taką „świecą” jest właśnie magnez – a dokładniej jon magnezu Mg2+. Jon ten oddziałując z ATP i tworząc stabilne kompleksy zwiększa naprężenie w obrębie wiązań (rozciąga je jak gumki recepturki, tak rozciągnięte wiązania łatwiej ulegają zerwaniu i uwalniają zgromadzoną w nich energię).

Specjaliści z zakresu medycyny sportowej i fizjologii są zgodni – jednym z największym zagrożeń dla osób uprawiających sport jest odwodnienie. Izotonik, hipertonik, hipotonik – czym różnią się napoje dla sportowców?

Białka motoryczne wykorzystują energię z ATP

Dobra, mamy już paliwo, zapalnik i energię uwalnianą z jego spalania (lub z rozrywanych wiązań chemicznych), ale to za mało by dojechać do pierwszej bramki autostrady. Samochód (i komórka) potrzebuje silnika, który energię pobraną bezpośrednio z płonącego paliwa przekaże je na inne mechaniczne elementy. Dla komórki mięśniowej silnikiem są białka motoryczne. Te białka wykorzystują energię z ATP do zmiany kształtu i ruchu. Na skalę komórki taki ruch zachodzi w ogromnej ilości białek w bardzo krótkim czasie, daje to możliwość ruchu odbieranego na poziomie całego organizmu – skurczu mięśnia. Nie dziwi więc fakt, że mięśnie wykorzystują ogromne ilości ATP, a co za tym idzie – magnezu.

Tkanka nerwowa współpracuje z mięśniami

Ale ruch mięśnia to nie wszystko. Prawdopodobnie nikomu z was mięśnie kurczące się losowo i w nieskoordynowany sposób nie byłyby do niczego potrzebne (a nawet wyjątkowo utrudniałyby życie). Tkanką, która również cechuje się dużym zapotrzebowaniem na magnez jest tkanka nerwowa. To właśnie ona współpracuje z mięśniami, reguluje ich skurcz (siłę i czas trwania) i odbiera sygnały od samej tkanki mięśniowej. Jak więc widzimy – nie samą tkanką mięśniową mięsień żyje! Prawidłowe funkcjonowanie organizmu wymaga ścisłej współpracy wielu zależnych od siebie układów. Drobne wahania wydajności któregoś z nich związane z chorobą czy też niedoborami (na przykład magnezu) wpływa na całe nasze ciało.

Na czym polega praca lekarza sportowego?

Medycyna sportowa stanowi w miarę nową gałąź medycyny o znaczeniu interdyscyplinarnym. Rozwój społeczeństwa zachodniego skutkujący pogarszającą się dietą i niedoborami ruchu zaczął sprawiać, że edukacja zaznaczająca konieczność uprawiania ...
Czytaj Dalej
wybór_magnezu_katelin

Który magnez wybrać?

Jak wybrać magnez? Wiele różnych schorzeń wiąże się z niedoborem magnezu – od astmy, przez choroby serca, po cukrzycę, migreny czy depresję. Suplement to bezpieczny sposób, by ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 19 sierpnia 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *