A może trenażer rowerowy?

Zazwyczaj wraz z pierwszymi wiosennymi dniami, ochoczo opuszczamy mieszkania i odkurzamy rowery. Jazda na nich jest jedną z przyjemniejszych aktywności na świeżym powietrzu, jednak w związku z koronawirusem i ograniczaniem zajęć na zewnątrz, dzisiaj przychodzimy z alternatywą – trenażerem rowerowym.

Czym właściwie jest trenażer?

To urządzenie, dzięki któremu nasz rower, którym pokonujemy szosy czy leśne drogi, zamienimy w rower stacjonarny. Dzięki temu nie musimy, chcąc trenować pod dachem, kupować dedykowanego roweru stacjonarnego (zawsze jest problem ze znalezieniem wolnej przestrzeni, w której nikomu by nie wadził) czy karnetu na siłownię (jeżeli nie możemy czy nie chcemy wykonywać innych ćwiczeń niż te na dwóch kółkach). Dodatkowo, dzięki trenażerowi jazdą na własnym rowerze możemy cieszyć się przez cały rok!

Zalety trenażera rowerowego

– jest niezależny od warunków atmosferycznych i innych czynników zewnętrznych (np. krzywa czy dziurawa nawierzchnia),

– oszczędność czasu,

– większa intensywność niż podczas jazdy na świeżym powietrzu (musimy pedałować w sposób ciągły, nie ma przerw jak np. podczas zjazdu z górki),

– dokładna ocena efektów

Dodatkowo zauważyć możemy plusy, które są typowe dla jazdy rowerem: poprawę krążenia i pracy serca, zwiększenie siły i elastyczności mięśni, wzmocnienie odporności, redukcję tkanki tłuszczowej czy poprawę samopoczucia.

Ponieważ trening na trenażerze rowerowym jest intensywny, należy pamiętać, aby się do niego odpowiednio przygotować. Nie zapominajmy o rozgrzaniu mięśni, rozciąganiu, a także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Wraz z potem będziemy tracili takie pierwiastki jak: sód, magnez czy potas. Zadbajmy o ich prawidłowy poziom, a unikniemy przykrych skutków ich niedoborów. Postawmy na wodę, napoje izotoniczne czy w razie konieczności – suplementy diety.

Aktywności fizycznych, które z powodzeniem możemy wykonywać w domowym zaciszu jest naprawdę sporo. Od tych bardziej podstawowych, po te zaawansowane. Do tej drugiej grupy z całą pewnością możemy zaliczyć trenażer rowerowy. Czy wiecie jaka jeszcze korzyść płynie z jazdy rowerem w domu? Możemy bezkarnie nadrobić wszystkie zaległości serialowe, podcastowe czy audiobookowe!

Tagi: sport, trening, dobre samopoczucie

LITERATURA

  1. http://rowerowaszkola.pl/imgturysta/files/Rowerowa%20Szko%C5%82a.pdf
  2. http://www.imid.med.pl/files/imid/Do%20pobrania/1.1.ZDROWA%20JA%20Aktywno%C5%9B%C4%87%20fizyczna%20po%20korekcie%20MZ.pdf

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *