Trenażer rowerowy czyli trening kolarski na trenażerze w domu

12.05.2020
ok. 3 min

Dla osób aktywnie uprawiających sport sezon jesienno-zimowy to okres wzmożonej pracy mającej na celu utrzymanie dobrej formy. Jest to ważne szczególnie dla rowerzystów ze względu na to, że treningi kolarskie są uzależnione od pogody. Dzięki utrzymaniu aktywności w czasie zimy nie muszą oni poświęcać pierwszych tygodni nowego sezonu na odbudowywanie kondycji po miesiącach zimowej przerwy. Trenażer rowerowy to również świetne rozwiązanie na trening w domu ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią. 

Czym jest trenażer rowerowy?

Trenażer rowerowy to rower stacjonarny. Dzięki temu nie musimy, chcąc trenować pod dachem, kupować dedykowanego roweru stacjonarnego (zawsze jest problem ze znalezieniem wolnej przestrzeni, w której nikomu by nie wadził) czy karnetu na siłownię (jeżeli nie możemy czy nie chcemy wykonywać innych ćwiczeń niż te na dwóch kółkach). Dodatkowo, dzięki trenażerowi jazdą na własnym rowerze możemy cieszyć się przez cały rok!

Trenażer rowerowy to oszczędność czasu

Trenażer rowerowy jest tym samym dla kolarzy, czym bieżnia stacjonarna dla biegaczy. Trening w hali albo zamkniętym pomieszczeniu może być bardziej efektywny czasowo szczególnie dla tych, którzy nie mają 25 godzin tygodniowo na jazdę na rowerze. Jeśli masz tylko godzinę, możesz wykorzystać ten czas na trening w domu i nie musisz się zastanawiać, co ze sobą wziąć i jak się ubrać.

Sprawdź też: Jak odwodnienie wpływa na naszą odporność

Trenażer jest również realistyczną opcją dla osób, które mają dzieci albo z jakiegoś powodu nie mogą trenować na zewnątrz poza domem.

Trenażer rowerowy to bezpieczniejsza opcja treningu

Istnieje pewna ponura satysfakcja z jazdy na rowerze w trudnych warunkach pogodowych i terenowych. Gdy jest zimno, ciemno i mokro, kolarstwo dostarcza więcej wrażeń, a niektóre z najprzyjemniejszych przejażdżek zakończyły się w ciemności z twarzą pokrytą błotem. Czasami jednak bezpiecznym i rozsądnym wyborem może być skorzystanie z trenażera w domu zamiast zmagania się z żywiołami, zwłaszcza jeśli na zewnątrz jest burza lub drogi pokryte są śniegiem i lodem.

Jeśli nie masz ochoty na jazdę po nieoświetlonych, ciemnych wiejskich ścieżkach, jazda na trenażerze z pewnością będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Bardziej wydajny i efektywny trening

Największą zaletą treningów w pomieszczeniach jest kontrola i ukierunkowanie i każdy przebyty kilometr przyczynia się do sukcesu w równej mierze. Kryty trenażer ułatwia bardzo specyficzny trening w porównaniu z jazdą na zewnątrz, pozwalając spędzić więcej czasu na właściwym treningu i utrzymać tempo, bez straty czasu na zatrzymywanie się na skrzyżowaniach lub swobodne zjeżdżanie na pochyłach terenu.

Trenażer rowerowy umożliwia skrócenie czasu treningu

Jazda w zimnie szybciej męczy i wymaga większego wysiłku. Dodatkowo zimne powietrze jest gęstsze i stawia większy opór. Poza tym niższe temperatury, deszcz i wiatr nie sprzyjają utrzymaniu ciepła, a co za tym idzie, mięśnie nóg nie pracują w optymalny sposób. Zimą masz też na sobie grubsze ubranie, co wpływa na zmniejszenie prędkości w porównaniu z jazdą w lekkim ubraniu latem. 

Trening kolarski na trenażerze w domu – podsumowanie

Ponieważ trening na trenażerze rowerowym jest intensywny, należy pamiętać, aby się do niego odpowiednio przygotować. Nie zapominajmy o rozgrzaniu mięśni, rozciąganiu, a także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Wraz z potem będziemy tracili takie pierwiastki jak: sód, magnez czy potas. Zadbajmy o ich prawidłowy poziom, a unikniemy przykrych skutków ich niedoborów. Postawmy na wodę, napoje izotoniczne czy w razie konieczności – suplementy diety.

Aktywności fizycznych, które z powodzeniem możemy wykonywać w domowym zaciszu jest naprawdę sporo. Od tych bardziej podstawowych, po te zaawansowane. Do tej drugiej grupy z całą pewnością możemy zaliczyć trenażer rowerowy. Czy wiecie jaka jeszcze korzyść płynie z jazdy rowerem w domu? Możemy bezkarnie nadrobić wszystkie zaległości serialowe, podcastowe czy audiobookowe!

Literatura
http://rowerowaszkola.pl/imgturysta/files/Rowerowa%20Szko%C5%82a.pdf
http://www.imid.med.pl/files/imid/Do%20pobrania/1.1.ZDROWA%20JA%20Aktywno%C5%9B%C4%87%20fizyczna%20po%20korekcie%20MZ.pdf

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]