Hipokaliemia. Co przyczynia się do powstania hipokaliemi?

13.03.2019
ok. 3 min
hipokaliemia

Hipokaliemia to niski poziom potasu we krwi. Potas jest ważnym elektrolitem dla funkcjonowania komórek nerwowych i mięśniowych, szczególnie dla komórek mięśniowych serca. Nerki kontrolują poziom potasu w organizmie, dzięki czemu nadmiar potasu jest wydalany z moczem lub potem.

Inne nazwy hipokaliemia:

  • zespół hipokaliemiczny
  • zespół niskiego poziomu potasu
  • zespół hipopotasemii

Łagodna hipokaliemia nie powoduje objawów. W niektórych przypadkach niski poziom potasu może prowadzić do arytmii lub nieprawidłowego rytmu serca, a także do poważnego osłabienia mięśni. Objawy te zwykle ustępują po leczeniu i kuracji suplementami.

Prawidłowy poziom potasu

Przyjmuje się, że zawartość potasu w organizmie dorosłej osoby, ważącej 70 kg wynosi od 3500 do 4000 mmoli. Z całej tej puli aż 98% znajduje się wewnątrz komórek, a jedynie 2% obecne jest w płynie zewnątrzkomórkowym, w tym również w naszej krwi. Taka różnica stężeń pozwala na przewodzenie impulsów elektrycznych dzięki możliwości tworzenia potencjałów spoczynkowych i czynnościowych. Sprawia to, że nasze serce i mięśnie mają zdolność kurczenia się i rozkurczania, a włókna nerwowe przewodzą impulsy. Jednocześnie nierównomierne rozmieszczenie potasu pokazuje, że jego zawartość we krwi w porównaniu do całego ciała jest bardzo mała. Ma to ogromne znaczenie w określaniu ilości tego pierwiastka w naszym ciele, ponieważ pokazuje, iż nawet nieznaczne zmiany stężenia w surowicy krwi mogą wskazywać na duże zmiany w ustroju. W wyniku przeprowadzanych badań zostało potwierdzone, że spadkowi potasu w surowicy krwi z 4 mmol/L do 3 mmol/L towarzyszy ogólnoustrojowa strata wynosząca średnio 150 mmoli, natomiast dalsze obniżenie poziomu potasu o 1 mmol/L oznacza ubytek średnio 300 mmoli. Oczywiście wyliczone wartości stanowią średnią, a straty mogą być znacznie większe. Kiedy poziom potasu w surowicy krwi spada do 2 mmol/L ubytek w naszym ciele może sięgać nawet 800 mmoli.

Model piramidy Maslowa powstał już w latach 40. i od tamtego czasu ulegał licznym modyfikacjom. Piramida Maslowa czyli piramida hierarchii potrzeb

Jak jest mierzony poziom potasu?

Prawidłowy stężenie potasu inaczej zwanego kaliemią w surowicy krwi mieści się w granicach 3,6 – 5,2 mmol/L. Warto jednak pamiętać, że w różnych laboratoriach zakres ten może się nieznacznie różnić. O hipokaliemii, a więc spadku stężenia potasu w surowicy krwi mówimy kiedy znajduje się on poniżej 3,6 mmol/L. W zależności od zawartości potasu możemy wyróżnić łagodną, umiarkowaną i ciężką hipokaliemię, której odpowiadają poszczególne stężenia: od 3,5 do 3,1 mmol/L, od 3 do 2,5 mmol/L i poniżej 2,5 mmol/L. Ponieważ eliminacja potasu z organizmu zachodzi głównie przez nerki i w mniejszym stopniu przez przewód pokarmowy i skórę, są to 3 główne drogi przez które tracimy potas.
W przypadku utraty potasu przez nerki do powstania hipokaliemii może przyczyniać się przewlekłe przyjmowanie leków, które zwiększają wydalanie potasu z moczem. Może dotyczyć to między innymi diuretyków (tiazydowych, pętlowych), których zadaniem jest obniżanie ciśnienia krwi, gliko- i mineralokortykosteroidów czy cisplatyny oraz niektórych antybiotyków. Niektóre choroby związane z zaburzeniami hormonalnymi także mogą powodować hipokaliemię. Często zwiększona utrata potasu z moczem i potem łączy się ze zwiększoną utratą magnezu i może prowadzić do hipomagnezemii.

Przyczyny utraty potasu w organizmie

Najczęstszą przyczyną utraty potasu przez przewód pokarmowy jest nadużywanie leków przeczyszczających oraz występujące uporczywe biegunki i wymioty. W ich wyniku dochodzi do utraty kwasu solnego, a więc jonów wodorowych co prowadzi do rozwoju zasadowicy metabolicznej. Konsekwencją jest przesunięcie jonów potasu do wnętrza komórek.
Utrata potasu i magnezu przez skórę ma miejsce w sytuacjach obfitego pocenia się, np. podczas intensywnego wysiłku fizycznego, ćwiczeń czy wysokiej temperatury. Również w wyniku rozległych ran i oparzeń skóry może dojść do znacznych strat tego pierwiastka.
Przyczyną rozwoju hipokaliemii i hipomagnezemii jest także dostarczanie tych makroelementów w zbyt małej ilości z pożywieniem. Dotyczy ono zwłaszcza osób cierpiących na choroby przebiegające ze znacznym wyniszczeniem organizmu oraz osób niedożywionych np. cierpiących na anoreksję czy chorobę alkoholową.

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]