Ból głowy, suchość w ustach i inne sygnały wysyłane przez organizm – nie lekceważ odwodnienia.

W zależności od płci, wieku czy budowy, ludzkie ciało zawiera 45-70% wody. Woda wchodzi w skład m.in. krwi i osocza. To w niej rozpuszczone są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu elektrolity. Dlatego ważne jest, aby zachowany był jej odpowiedni poziom. Nie można doprowadzić do stanu, w którym dochodzi do jej niedoboru, czyli do odwodnienia.

Kiedy myślimy o odwodnieniu to przede wszystkim kojarzymy je z latem i nadmiernym poceniem się. Jednak należy pamiętać, że to nie jedyny moment, w którym w naszym organizmie może być niewystarczająca ilość tego płynu. Odwodnienie może zostać spowodowane także m.in. przez biegunki, wymioty, wysoką gorączkę czy niewydolność nerek. W łatwy sposób możemy sprawdzić czy jesteśmy odpowiednio nawodnieni. Wystarczy złapać za skórę na wierzchu dłoni i pociągnąć lekko do góry. Jeżeli „fałdka” szybko powróci do pierwotnego kształtu, mamy w sobie wystarczającą ilość wody, jeżeli będzie prostowała się wolno, może to być znak, że musimy zadbać o nawodnienie. Oczywiście o odwodnieniu świadczą także inne symptomy:

Uczucie pragnienia

To pierwszy symptom. Organizm wysyła informację, że potrzebuje uzupełnić zapas wody. Nie ignorujmy tego, sięgnijmy po nią. Pomocne okażą się również płyny nawadniające, które dostarczą utracone elektrolity, składniki mineralne (sód, potas, magnez). Obok uczucia pragnienia zauważymy, że nasza skóra zrobi się sucha, a usta spierzchnięte.

Ból i zawroty głowy

Woda wchodzi w skład płynu mózgowo-rdzeniowego, który chroni mózg, tworzy „poduszeczkę”, dzięki której ten jakże ważny organ, nie obija się o kości czaszki. Jeżeli doprowadzimy do odwodnienia, poziom płynu spada, a mózg zostaje narażony na „uderzenia”, co może skutkować zawrotami i bólem.

Zaparcia i kolor moczu

Jeżeli nasz organizm jest odwodniony zaobserwujemy rzadkie oddawanie moczu, ponadto jego kolor będzie ciemnożółty, a nie słomkowy. Niewystarczająca ilość wody to także zaburzone trawienie, stolec staje się zbity i trudny do usunięcia, stąd wspomniane wyżej zaparcia.

Woda to niezwykle ważny element potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tak naprawdę trudno przyjąć ogólną ilość, która wyznaczyłaby normę. Wiele zależy od organizmu, stylu życia czy przyjmowanych leków. Warto na pewno popijać ją małymi łykami przez cały dzień, nie dopuszczając do pojawienia się uczucia pragnienia.

Ostatnia modyfikacja 21 lipca 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *